مصاحبه با آقای محمود زارع 
( قسمت دوم . کمی متفاوت یعنی , سیاسی
در واکنش به توهین و تهدید نیکلای سارکوزی رئیس جمهور فرانسه نسبت به ایران )
 
¤ آقای زارع نظر شما در خصوص ارتباط با فرانسه چیست ؟
¯منظور چه نوع ارتباطی است ؟!
¤  ارتباط دیپلماتیک !
¯ طوری و نوعی سوال مطرح میکینی که انگاری من مسئول سیاست خارجی ام ؟!
¤ شاید روزی بشوی ؟!
- نه چنین آرزویی ندارم!
¤ یعنی توانایی اش را ندارید یا نه فقط آرزویش را ؟
- من نقشم بیشتر اینه که آرزو بسازم تا اینکه آرزو بکنم !
¤ بگذریم ! 
- باشه اما تو زاویه میزنی ... خدا رحم کند موقعی که این مصاحبه را برای انتشار در وبلاگ تنظیمش میکنی ... حالا...چون قرار بر اختصار بوده پس مختصرا عرض میکنم که ، بنظر من یا نمی بایست کار باصطلاح روابط دیپلماتیک با آن کشور بدینجا میکشید و حالا که وضعیت بدینصورت شده که رئیس آن کشور با کمال ... ( چه عرض کنم شاید پیشوند کمال مناسب نباشد ) یعنی با نهایت تعجیل و نوعی عصبانیت , حالا , در چندین مرحله هم در سخنانی که اظهار داشته اند و هم در مرحله عمل و کلا تعاملاتی که پس از روی کار آمدن در خصوص موضوع روابط با ایران داشته بهتر هست که مسئولین ما فعلا ارتباط سیاسی را با آن کشور قطع نمایند !


¤ چگونه و چرا ارتباط را قطع نماییم ؟! 
¯ یعنی اینکه طی یک اعلامیه رسمی با ذکر دلائل آن بصورت سرگشاده ! حتی اگر من بودم مردم فرانسه را خطاب میکردم -  نه این یارو که از سر مضایقی مشروط از باب اینکه دری بتخته ای خورده باشه و به مقامی رسید وگرنه مردم فرانسه در سیر تاریخی خویش و در مقایسه , در غرب از دیگر غربیان متمدنتر نموده اند ! - که بدلیل خصوصیاتی که رئیس جمهور خاص ! شما داشته و بدلیل پیروی مقلدانه از سیاستهای آمریکا و بخصوص همداستانی محض و خاصی که با رژیم صهیونیستی دارند , مجبوریم که روابط دیپلماتیک را با فرانسه قطع کرده تا بلکه ایشان خلاصه بسر عقل آمده و در صحنه های معادلات سیاسی بین المللی بنظر من مودبانه تر برخورد نمایند یا آنکه مستقل باشند و سیاست ایشان را در واقع خواست ملت آزادیخواه فرانسه تشکیل بدهد !و امثال این مراتب و موارد!
¤ خلاصه پیچیده و تند نظر دادید !
¯ نه خیلی روشن عرض کردم . راستش به آدم خیلی برمیخورد . خلاصه ما مسلمانیم و اعتقاداتی داریم و ارزشها و باورهای دینی ما در رفتارهای ما بنوعی بایستی تجلی یابد . راستش حالا وقت آن است زیرا بنظر من نوعی غیرت آزمایی هم درکار است و با اینهمه ... چی عرض کنم با اینهمه ؛ سعی دارم ادبیات نامناسبی را صرفا باحترام ملت فرانسه بکار نبرم ، با اینهمه لاطائلاتی را که ایشان بعنوان سیاست خویش در قبال ایران تاکنون در گفتار خویش نمود یا بروز دادند ، و نیز در رفتار خویش ، اصلا با عزت ما بنظرم نمیسازد که با ایشان ارتباط باصطلاح دیپلماتیک داشته باشیم. باید بایشان بفهمانیم که ما قوی ، عزیز و مستقلیم و از تهدیدهای بزرگتر از تو نیز تاکنون نترسیدیم حالا تو که... جای خرد داری ! ...
¤ یعنی شما به مسئولین توصیه میکنید که روابط دیپلماتیک را با فرانسه قطع بکنند! 
¯ بله ! بعنوان یک ایرانی و شهروند ایرانی که حق دارم نظر خویش را داشته و اعلام دارم چنین اعتقادی را دارم. خط قرمز عزت ما این بوده که دیگر معطلی نمیخواست . بقول مرحوم پدرم احمد آقای زارع - که خدا رحمتش کند - در بعضی از جاها , حالا که میخواهد یک بلرزد ؛ بگذار دو هم بلرزد ! منظورش این بود که هزینه دیگر اینجاها مهم نیست ؛ حیثیت مهم است و الویت دار حتی تا پای جان !
¤ آقای زارع شما مکث زیادی در بخش از صحبتهای خویش بویژه آنجایی که خواستید کلمه ای را برای توصیف شخصیت سارکوزی اختیار کنید داشتید ... !
¯ ببینید ، راستش خواستم بگویم که من ایشانرا بنوعی خاص شاید دارم نگاه میکنم و اصلا بنظر من ایشان شایسته شان ملت فرانسه نیستند .
¤ چطور ؟
¯ خوب با سابقه ای که من از تاریخ و فرهنگ مردم فرانسه لااقل در مطالعات تاریخی و در مقایسه با کشوری مثلا مثل انگلیس ؛  سراغ دارم چنین نظری را دارم.
¤ فکر میکنید مردم فرانسه هم همین نظر را دارند؟!
¯ نمیدانم . شاید! شاید احتمالا اگر الآن یک رای گیری روشن از مردم فرانسه در باره شخصیت ایشان بگیرند اولا هم از نظر فراوانی بنظرم بسیار در مقایسه با چند ماه پیش سقوط کرده اند و هم ....
¤ یعنی منظور شما اینست که اگر ایشان الآن کاندیدا بشوند مردم بایشان رای نمیدهند ؟!
¯ نه چرا حرف تو دهن آدم  میگذارید ! خواستم بگویم که قطعا نظر مردم در مقایسه با زمان انتخابات تغییراتی در مجموع داشته ؛ یعنی طبیعتا باید داشته باشند و این تغییرات میبایست منفی بوده باشد و حتی مدتی قبل از یکی از رسانه های خارجی شنیده ام که محبوبیت ایشان بشدت نزول کرده است
¤ یعنی چون با ایران مخالف است مردم جنین مخالفتی را دارند با ایشان ؟! 
¯ باز سوال را به جای دیگری دارید می کشانید . یعنی تفسیر مناسبی از توضیح من ندارید . منظور من این نبود که چون سیاست سارکوزی در خصوص ایران اینچنین است ایشان از چشم مردم افتاده اند ، بلکه ...
¤ پس به چه دلیلی ...؟!
¯ همین را داشتم میگفتم. مجموعه سیاستهای ایشان در واقع بایستی دلیل کاهش مقبولیت ایشان در بین مردم شده باشد میگویم مقبولیت و از واژه محبوبیت استفاده نمیکنم که بنظر من ایشان بدلائل عدیده ای چندان محبوب نمیتوانند باشند .
¤ به چه دلیلی ؟
¯ بنظرم بار مفهومی کلمه محبوبیت ؛ تا حدود زیادی به جنبه های خاص شخصیتی یک فرد میتواند مرتبط باشد . سارکوزی در فرانسه بنظر من محبوبیت ندارد حتی آنموقع که انتخاب شد بیشتر میتوان گفت که ایشان مقبولیت لابد بیشتری نسبت به رقیبش داشت آنهم در همان حد تقریبا ضعیف . محبوبیت صفتی است که به جنبه های دیگر خصوصیات یک فرد هم برمیگردد.
¤ چه جنبه هایی ؟! 
¯ ایشان برای همان خانم محترمی که فعلا در کاخ الیزه با ایشان عروسی کردند ،‌ شاید محبوب باشند ولی برای مردم میتواند مقبول باشند . نه فنوتیپ جالبی دارند و نه نماینده ارزشهای خاصی مانند ارزشهای علمی یا معنوی یا هنری و ... هستند . ونه ......
¤ یعنی جاذبه ندارند !
¯ من در مجموع عرض کردم . با رفتارهای فردی خاصی هم که نشانگر ماهیت درونی ایشان بود بخصوص در بعد از ریاست جمهوری نشان دادند و همین امر مردم را تا حدود زیادی نسبت بایشان یعنی خیلی خوشبین به آینده نیستند . بلی حتی حساسیتهای زیادی را هم رفتارهای فردی ایشان برای اقشار زیادی از مردم فرانسه برانگیخته ...
....ادامه دارد ..............
منبع : گاه نوشتهای محمود زارع
ارسال در تاریخ چهارشنبه بیست و نهم اسفند 1386 توسط محمود زارع ( تهیه و تنظیم : مهران سال 86 )
خدا یکی و محبت یکی و یار یکی
چگونگی تدوین مصحف فاطمه (س)
قفس غم
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (104)
پررویان و با حیاء ها
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (103)
موسیقی آئینی مازندران,امام رضا(ع) اثر استاد اسحاقی + دانلود
موسیقی آئینی مازندران, موسی (ع) اثر استاد اسحاقی + دانلود
موسیقی آئینی مازندران, شهید ( استاد اسحاقی ) + دانلود
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (102)
موسیقی محلی مازندران, مریم بانو ( اسحاقی ) + دانلود
موسیقی محلی مازندران, صنم ( اسحاقی ) + دانلود
موسیقی محلی مازندران, ته بلاره ( عبدی) + دانلود
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (101)
کد آوای انتظار همراه اول آهنگهای محمدرضا اسحاقی
ربا جنگ با خدا و رسولخداست
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (100)
حکمت , حقیقت و ثمره آن
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (099)
بخل سوءظن بخداست و بخیل در آتش است
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (098)
ما داده ایم دل نتوانیم پَس گرفت
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (097)
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (096)
حالت برزخی یا برزخ حالتها
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (095)
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (094)
ترفندهای مشتاقان گفتگو با محبوب
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (093)
گرفتاری در اثر ظلم و ستم
نواجش محلی مازندرانی + دانلود
تیتراز شروع و پایانی سریال روزی روزگاری + دانلود
آهنگ بوی محمد (ص) آمد + دانلود
الله و اولیاء الله
طولانی شدن ماهها از علائم آخرالزمان
لله وا مازندرانی + دانلود
گل یاس (دانلود)
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (092)
ظلم باعث نابودی امتها میشود
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (091)
زآن روز حذر کن که ورق برگردد
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (090)
ستمگر ستم می بیند
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (089)
فاطمه (س) برطرف کننده غمهای مولا علی (ع)
عدم تصریح نام گاه از غیرت دوستی خداوند متعال است!
نصیحت لقمان حکیم درباره ظلم
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (088)
خدای غفار در خور خویش با بندگان معاملت کند نه در خور بندگان!
كشف الأسرار و عُدة الأبرار (087)

توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.