ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:این روزها مباحثی در جامعه مطرح میباشد و نکاتی گفته میشود که بیشتر بدل جوانان احساساتی ما گاه می نشیند و بدون آنکه بدانند کلمه الحق براد بالباطل هم معرفتی است لذا بی توجه بجوانب مساله , تکرار و توزیع کننده آن نکات میشوند.....

از این بنده در خصوص ضرورت برگزاری بعضی از مراسم و بخصوص بعضی حرکات نمایشی و ... در عزاداری ها سوالاتی میشود که حاکی از دغدغه فکری بخصوص قشر جوان ماست. خود من نیز دهه های قبل گاه به بسیاری از این موارد مانند علم و کتل و ... شک میکردم که چه نیازی بدانها ! متاسفانه تاکید گاها بیجای بعضی از ...در اصرار به قمه زنی های آنچنانی و عکس العمل منفی آن در بازخورد اجتماعی و ... باعث شده که خیل عظیمی از جوانان ما دچار چالش بشوند . حالا اگر حرفی هم از سوی ما از روی دلسوزی گفته شود سریع متهم به بسیاری از انگ ها و تهمتها میشویم که پناه بر خدا و ان شاء الله جزای قشری نگرها هم با امام حسین (ع) ... وقتی واقعا احساس کردید که عملی ولو مستحب - که شک در این استحباب هم هست - موجب وهن مذهب و مقدسات میشود آیا اصرار چه معنی ای خواهد داد ؟! .... خلاصه .... با اینهمه اما من هنوز هم معتقدم که مراسم محرم باید بسبک سنتی آن برگزار گردد - با توضیحی که ذیلا آورده میشود -  ولی محتوای آن غنی تر و پربارتر از گذشته آنچنانکه نسل در معرض آسیب را قانع نماید نه آنکه اصرار بی دلیل و بدون توضیح مشفقانه بر ادامه روال مورد سوال !!!
ولی هزار اما ! ما در جامعه ای زندگی میکنیم که ....
( واقعا نمیدانید و نمی شناسید و باید حالا من درس جامعه شناسی باز کنم ؟! )

متناسب با واقعیات جامعه باید گذاشت هر تغییری بطور طبیعی پیش برود تا جاافتادگی لازم را پیدا کند وگرنه باعث افتراق اجتماعی و تفرق وابستگیهای مثبت جامعه مذهبی خواهد شد.
اصلا در کار خداوند هم که برای بسیاری از عبادات می بینیم که ظواهری وجود دارد که اگز فقط بهمین ظواهر نگاه شود شاید العیاذبالله کار خود خدا را باشکال بگیرند !

قصه شعائر قصه هویت بخشی است و قصه امام حسین علیه السلام نیز قصه هویت بخشی شیعیان امام علی علیه السلام است . قصه ماندگاری فرهنگ شهادت که برای برپایی قسط و عدل ...بگذار نامی بماند تا مرامی را بتوان زنده داشت . دیگر بیش از این جای سخن نیست که عاقلان را اشارتی بس است ...

این پوسته هاست که هسته ها را محافظند ,
شآن پوسته ها در حفظ هسته هاست .


اگر احولانه بنگری و یا که پوسته تنها را قیمت بگذاری کاری است از فرط جهالت و تک سبب بینی ؛ پوسته را متناسب با شآن هسته بسنج و قیمت بگذار.
با این حساب شعائر الهی معنای واقعی تر خود را برای ما پیدا میکند
و بر همین سبیل هست مراسم محرم و سنتهایی که پیرامون آن - حتی گاه بافراط و گاه به تفریط - بوجود آمده است.
یک آدم بی غرض و مرض سرش در کار پیراستن زنگارها و تصفیه ناخالصی هاست , نه از ریشه زدن سنت ها !

بارها گفتیم که یکی از هوشمندیهای پیامبر عظیم الشان ما برقراری همین نظم و نسق های مربوط به مراسم و شعائر میباشد بخصوص مراسم مرسوم که آنحضرت صرفا در پیراستن و جهت مثبت دادن آن کوشا میشدند نه از ریشه زدن و نیز ایجاد و برقراری شعائر جدید.
خود مراسم حج را اگر بعنوان یک پوسته نگاه کنید بسیاری از نکات آن بنظر بسیار بیهوده و گاه خرافی بنظر میرسد اما زبان زبان سیمبلیک و نمادی است .

آری برادر و خواهر گرامی میشه حرفهایی شیک و قشنگ مانند این را نوشت که :

بیایید در ماه محرم ، قبل از آن زنجیر غفلت از پای خود باز کرده باشیم ...
اگر که سینه میزنیم ، قبل از آن سینه دردمندی را از غم و آه پاک کرده باشیم ...
خوب است اگر اشکی میریزیم، اما قبل از آن اشک از چهره ی مظلومی پاک کرده باشیم ...
یا
پیش از آنی که عزادار مُحرم باشی*** سعی کن در حرم دوست تو مَحرم باشی
یا
محرم ماه بالیدن است نه نالیدن ، بساطش آموزه است نه موزه ، تمرین خوب نگریستن است نه خوب گریستن .

اینها همه درست اما برای همین باز کردن زنجیر از پای اسیران و پاک کردن اشک از سیمای یتیمان , نخست باید پرچمی در جایی افراشته شود تا بازکنندگان زنجیر و زدایندگان اشکها پیرامون آن جمع شوند تا بلکه باتفاق کاری بتوان کرد. مراسم امام حسین علیه السلام از این زاویه باید سنتی برگزار شود تا قاطبه اقشار جامعه را بتوان حول محور آن جمع کرد. من البته مطلبی کوتاه را در
اینجا نوشته ام که توصیه میکنم نگاهی بدان بیاندازید چون این مختصر نیز در ادامه آن مطلب است  و ... اگر غدیر را هم مراسمی بود ...کاش غدیر را هم مراسمی بود و شعاری روشن همانند شعار محرم

امام حسین (ع) :
بدرستی که من مرگ را جز سعادت نمی بینم
و زندگی با ستمکاران را جز ذلت نمی بینم

محمود زارع
چهارشنبه اول آذر1391
www.mzare.ir

توجه : اصل مقاله محفوظ و خلاصه ای از آن در این وبلاگ قرار گرفته است که کفایت میکند برای درک اصل موضوع


توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.