web counterتعداد بازدید از این مطلب تاکنون
web counter
در بیان احوالات شمس تبریزی و سخنان و مرام و مسلکش و رابطه اش با مولوی ...

در ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:... آن خطاط ؛ سه گونه خط نوشتی : یکی او خواندی , لاغیر ! یکی را , هم او خواندی , هم غیر ! یکی , نه او خواندی , نه غیر او ! آن « خط سوم » منم ! ... ( شمس تبریزی )

چون گفتنی باشد , و همه عالم , از ریش من , درآویزد , که مگر نکویم ... , اگر چه بعد از هزار سال باشد , این سخن , بدان کس برسد که من خواسته باشم ! ( ش , 78 )

آن وقت که با " عام " گویم سخن , آنرا گوش دار ! که آن , همه « اسرار » باشد ! هر که , « سخن عام » مرا رها کند که : - " این سخن , ظاهر است , سهل است ! " , از من , و سخن من , بر ( میوه ) نخورد ! هیچ نصیبش نباشد ! بیشتر اسرار , در آن " سخن عام " , گفته شود !

همه سخنم , به وجه « کبریا » می آید , همه , دعوی می نماید ( ش 302 )

عرصه سخن , بس تنگ است ! عرصه ی معنی فراخ است ! از سخن , پیش تر آ ! تا فراخی بینی و , عرصه بینی ( ش 256 )

هنوز ما را , " اهلیت گفت " , نیست ! کاشکی , " اهلیت شنودن " , بودی ! " تمام - گفتن " , می باید , و " تمام - شنودن " ! بر دل ها , مهر است , بر زبانها , مهر است , و بر گوشها مهر است ! ش167 منبع آبگینه ساری 

شمس ؟ ابتداء و انتها و ....! در گاهنوشتهای محمود زارع  بنقل از خط سوم دکتر صاحب الزمانی : گاهنوشتهای محمود زارع
شمس الحق والدین , محمدبن علی بن ملک داد ... تبریزی ... را در " شهر تبریز " پیران طریقت ... " کامل تبریزی " خواندندی. و جماعت مسافران صاحب دل , او را " پرنده " , گفتندی , جهت طی زمینی که داشته است .... در اول حال , مرید شیخ بوبکر تبریزی سله باف ( زنبیل  باف) شده بود ... در آخر , چون ...کمالات او , از حد ادراک مردم ...درگذشت , در طلب اکملی ...سفری شد , و ... مجموع اقالیم را , چند نوبتی , گردی برآمد...و بخدمت چندین ...اکابر معنی و صورت رسیده , نظیر عظمت خود نیافت ... و مطلوب و محبوب خود را همی جست ...[تا] به ... قونیه رسید . بامداد شنبه بیست و ششم جمادی الآخر سنه [ 642 هجری قمری = 26 آدر 623 شمسی و برابر با 29 نوامبر 1244 میلادی ] ... و در خان شکرریزان فرود آمد و حضرت مولانا [جلال الدین] در آن زمان , بتدریس علوم دینی مشغول بود... ( افلاکی4 / 7 - 2 )
شمس در مواجهه با مولوی:
... سه ماه تمام [شمس و مولوی ] در حجره ی خلوت ... نشستند که اصلا بیرون نیامدند... و بکلی حضرت مولانا از تدریس ... و تذکیر فارغ گشته به تقدیس قدیس اعظم ( شمس ) مشغول شد. و تمامت اکابر و علمای قونیه بجوش و خروش عظیم درآمد که : - این چه حال است ؟  - و این شخص , چه کس است ؟  - و کیست , و از کجاست که او را از دوستان قدیم ...بریده و بخود مشغول کرد؟... و در این حیرانی , عالمیان می سوختند و به انواع , ترهات و ناگفتنی ها , می گفتند ! ... و مریدان را بهیچ نوع معلوم نش که : او را چه کس است ؟! ( افلاکی 4 / 9 )
...سلطان العارفین چلپی...از آن حضرت[سلطان ولد]...روایت کرد: روزی مولانا شمس الدین , بطریق امتحان ...از حضرت والدم (مولوی), شاهدی التماس کرد. پدرم , حرم ( همسر) خود " کراخاتون " را که در جمال و کمال جمیله ی زمان , و ساره ی ثانی بود , و در عفت و عصمت , مریم عهد خود , دست بگرفته در میان آورد. [شمس] فرمود که : او خواهر جان من است , نمی باید. بلکه ناز نازنین شاهد پسری می خواهم که بمن خدمتی کند!  [مولانا] فی الحال فرزند خود " سلطان ولد " را که یوسف یوسفان بود , پیش آورد و گفت : - امید است که بخدمت و کفش گردانی شما , لایق باشد! [شمس] فرمود که : - او فرزند دلبند من است ! حالیا , قدری اگر صهبا دست دادی , اوقات ( بعضی وقتها ) بجای آب , استعمال میکردم که مرا از آن , ناگزیرست !  همانا که حضرت پدرم , بنفسه بیرون آمده , دیدم که سبویی از محله جهودان پرکرده و بیاورد, و در نظر او بنهاد . دیدم که مولانا شمس الدین , فریادی برآورد و جامه ها , برخود چاک زده و سر در قدم پدرم نهاد و ... فرمود که :
گاهنوشتهای محمود زارع                - من , غایت حلم مولانا را , امتحان می کردم !...     ( افلاکی4 / 11 و همچنین با اندک اختلافی در کلمات سپهسالار , 183 - 182 )
[شمس] اول بار به حضرت مولانا , در ...دمشق , در میدان شهر, مصادف شد. آنزمان مولانا به تحصیل علوم مشغول بود.(افلاکی4 / 5) ...بعضی اکابر بینا دل , مولانا شمس الدین تبریزی را , " سیف الله " می گفتند . از آنکه از هر که رنجیدی , یا کشتی , یا " مجروح - روح " کردی !... ( افلاکی4 / 34 )
توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.