ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:مطلبی تحت عنوان " هندوانه‌های عالم سیاست كه هلو شدند!" دیدم که بجهت جالب بودن آن در این ساری,گاهنوشته های محمود زارعبخش نقل کرده و معتقدیم که چهره و خطوط و نقش چهره در شخصیت افراد بیانگر ارتباط مستقیم قلب و ضمیر با ظاهر افراد میباشد . آن روایت مشهور که از معصوم آمده بود که ( خیر و خوبی را در نزد خوبرویان بجویید ) خود بیانگر بسیاری از مسائل میباشد ( م . زارع )

... می‌گویند اگر بینی ملكه قدرتمند و زیرك مصر یعنی « كلئوپاترا» به شكل دیگری بود، تاریخ جهان هم به‌گونه‌ای متفاوت نوشته می‌شد. این جمله مطایبه‌آمیز تاریخی اگرچه در لایه‌های پنهان خودش رگه‌هایی از اغراق و طنز را دارد، اما نشان می‌دهد كه كیفیت چهره سیاستمداران و حكمرانان از دیرباز مورد توجه مردمان بوده و به قضاوت در خصوص عملكرد آنها جهت می‌داده است.

البته كه كیفیت چهره افراد و تمایل آنها به زیباتر شدن نه مختص به سیاستمداران است و نه محدود به بازه زمانی موسوم به دنیای مدرن.‌ چنانچه در روم باستان، سده‌ها پیش از میلاد مسیح ضرب‌المثلی رواج داشت كه اگرچه كمی طنزآمیز بود، اما تا همین امروز هم جایگاه خود را در مراودات انسانی از دست نداده است: «بكش و خوشگلم كن!».

هرودوت اولین تاریخ‌نگار شناخته شده دنیا در نوشته‌های خود، از تلاش بانوان یونان باستان برای بهبود كیفیت چهره‌هاشان خبر داده و به این ترتیب پرده از اهمیت بالای این موضوع برای اهالی آن دوران برداشته است.

او از تلاش‌های بی‌شائبه یونانی‌ها برای عقب انداختن عوارض پیری و شبیه شدن به الهه عشق (اروس) سخن گفته و این موضوع را از مهم‌ترین دغدغه‌های جامعه آن روزهای یونان دانسته است.

ارتباط بین چهره و تناسب داشتن یا نداشتن اجزای آن دغدغه همیشگی مردم بوده است، دغدغه‌ای كه دنیای مدرن شكل برجسته‌تری به آن داده و اهمیت آن را چندین برابر كرده است، اما اصولاً این موضوع وقتی شكل جذاب‌تر و عامه‌پسندتری به خود می‌گیرد كه سخن از قیافه و هیكل یك چهره مشهور به میان می‌آید و البته قرار نیست، همیشه آدم‌های مشهور جزو زیبارویان و پری‌وشان هم‌عصر خود باشند.

به تاریخ كه نگاهی كنیم،‌ نمونه‌های زیادی برای اثبات این مدعا می‌یابیم. سقراط به خاطر بینی گوشت آلود و بزرگ، سر طاس و شكم قلنبه و گلابی شكلش و چشمان از حدقه بیرون زده‌اش دست‌كم مورد تمسخر همسرش بود كه وی را مایه شرمساری خود می‌خواند، اما كیست كه جایگاه خدشه‌ناپذیر سقراط در علم فلسفه را نشناسد.

اخیراً برخی روان‌شناسان و زیست‌شناسان یكی از دانشگاه‌های غربی ادعا كرده‌اند كه اگر بتوان در یك جمع صد نفره، افراد زشت و زیبا را به دو گروه تقسیم كرد و صاحبان چهره‌های معمولی را كنار گذاشت، میانگین هوش گروه زشت رویان بالاتر از میانگین هوش زیبارویان خواهد شد. این نتایج به زبان ساده می‌خواهد بگوید كه هر چه زشت‌تر باشید، احتمال باهوش بودنتان هم بیشتر است.

به همین مناسبت اگر فیلسوفانی مانند سقراط و ژان‌پل‌سارتر مشمول چنین گزاره‌ای بودند و بی‌توجه به چهره نه‌چندان زیبایشان، به كمك ذهن دقیق و هوش بالای خود توانستند تاثیری پایا و ماندگار در فرهنگ و تمدن جهان بگذارند، در عالم سیاست این سكه روی دیگری دارد و سیاستمداران به اعتبار تجربه تاریخی و مصادیق پرشمار موجود در دنیای مدرن، هرگز حاضر به بی‌اعتنایی به كیفیت چهره خود نیستند و زیبایی ظاهری از مهم‌ترین اولویت‌های آنان بوده و هست. از كلئوپاترا ملكه باستانی مصر گرفته تا سیلویو برلوسكنی، نخست وزیر پیشین ایتالیا، همه و همه شاهدانی بر این مدعا هستند كه بسیاری از سیاستمداران از دوران باستان تا به امروز تلاش كرده و می‌كنند كه جوان‌تر و زیباتر به نظر برسند. در دوران قدیم كه استفاده از رنگ مو و ماسك‌های میوه مرسوم بود، تا امروز كه جراحی پلاستیك آمده است تا هندوانه‌ها را به هلو تبدیل كند.

اما این همه برای چیست؟ روان‌شناسان و جامعه‌شناسان در این باره چه می‌گویند؟ در كتاب‌های تاریخ دوران قاجار نوشته شده است كه فتحعلی شاه قاجار از بس رنگ مو به ریش و موهای خود می‌زده كه گاهاً در اثر تاثیر بوی نامناسب آن چند روزی به بستر بیماری می‌افتاده است. می‌گویند ناصرالدین شاه نیز، همیشه روغن چرب كردن سبیلش در كنار دستش بوده و اهمیت بالایی به استفاده از آن قائل بوده است. اما چرا ارائه چهره جوان و جذاب از دیرباز تا كنون مورد توجه سیاستمداران بوده است؟

در كتاب مشهور روانكاو فرانسوی، «سیمون راشه» كه به همین موضوع اختصاص دارد، آمده كه وقتی سیاستمداری موهای خود را مشكی می‌كند یا مانند مانكن‌ها به نظر می‌رسد و پوست صاف، بینی قلمی و چشمانی بدون افتادگی پلك دارد، مردم به خوش‌فكری و باهوشی او اعتقاد بیشتری دارند تا به سیاستمداری كه مانند مردم عادی است.

صدام حسین بارها به زیر تیغ جراحی پلاستیك رفته بود و موهایش را رنگ می‌كرد و به مناسبت همین تدابیر واقعاً هم از سن تقویمی‌اش جوانتر به نظر می‌رسید. حسنی مبارك قبل از سقوط از صندلی ریاست جمهوری مادام العمرش نیز وضعیت چندان متفاوتی نداشت. نمونه‌های دیگر از سلاطین و سیاستمدارانی كه به زیر تیغ جراحی زیبایی رفته‌اند كم نیست؛ از پادشاه جوان اردن و «علی عبداله صالح» رئیس‌جمهور پیشین یمن گرفته تا «یولیا تیموشنكو» نخست وزیر پیشین اوكراین و نخست‌وزیر كره‌جنوبی كه تصاویر قبل و بعد از عمل جراحی پلاستیكش بر روی فك، گونه و پوست دور چشم و تزریق بوتاكس روی چروك خنده و پیشانی‌اش مایه طنز رسانه‌های كره‌ای شده است.شاید این آدم‌ها حتی اگر به دنیای سیاست راهی نمی‌یافتند هم به زیر تیغ جراح پلاستیك می‌رفتند و خود را در چشمان خلایق زیباتر و دوست داشتنی‌تر می‌كردند، اما موضوع از این قرار است كه همه سیاستمداران مورد مطالعه در كتاب روانكاو فرانسوی، بعد از قدرت گرفتن در سیستم حزبی و حكومتی خود دست به بازسازی نقاط ناهموار صورت و صاف و صوف كردن چاله‌های آبله مرغان و برداشتن خال‌های گوشتی و داشتن بینی‌های متناسب‌تر كرده‌اند. این است كه روانكاو فرانسوی نتیجه می‌گیرد كه قدرت سیاسی عامل مهمی برای انجام این تغییرات بوده است.

اینجاست كه شاید لازم باشد به همان جمله ابتدایی‌مان برگردیم و مفاهیم مستتر در آن را مرور كنیم؛ اگر بینی ملكه قدرتمند و زیرك مصر یعنی كلئوپاترا به شكل دیگری بود تاریخ جهان هم به گونه‌ای متفاوت نوشته می‌شد. بپذیریم یا نپذیریم، تاثیر ماسك‌های زیبایی عهد عتیق و جراحی‌های پلاستیك دنیای مدرن در محبوبیت و قضاوت در خصوص عملكرد نقش‌آفرینان عالم سیاست، كتمان‌ناپذیر است، شاید اگر این‌گونه نبود سیلویو برلوسكنی تاكنون سیزده عمل جراحی پلاستیك بر روی صورت خود انجام نداده بود.

فرزاد مرادی/ جام جم

ساری , گاهنوشته های محمود زارع


به تلگرام ما بپیوندیدمطالبی دیگر :
که برون در چه کردی، که درون خانه آیی؟
چاپلوسان از جاسوسان مخربترند !
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (187)
عرفان در شاهنامه
پاکباختگی شرط دوستی با خدا
اخلاص در دین
قیام پیوسته به عدالت و گواهی حق وظیفه مومنان
آرزو دارم
عجم فارس جایگزین منافقان و مشرکان عرب
ضرورت نوسازی دائمی آدمی
سرزمین های جدا شده از ایران
خداوند و آدمیزاد
ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن مبارک
حافظ و رندی خواجه و ... (02)
حکایت درویشی و پادشاهی و آسایش
فرهنگ زیرآب زنی و چاله ‏ی ایرانیان
جهان دار مکافات است
سرچشمه کوثری خدیجه , لیلای پیمبری خدیجه ...
زبر و بیّنه و بسط اسم در علم اعداد
نشانه ها را دریابید ! (01)
شهر بی یار مگر ارزش دیدن دارد
خواب و رویا (1)
آن نفس خواهد ز باران پاکتر
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (186)
شرم گل ( تک بیتی )
چرا به حضرت ابراهیم خلیل الله گفتند ؟!
دل آزار مباش
طبع فقر
خام و پخته
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (185)
دانلود بررسى شبهات تناقضات در قرآن کریم
یوسف
اعتراف خلفا به عدم اهلیتشان برای خلافت
آیات نازله در باره على علیه السلام
درباره حضرت بقیه الله (ع) مقصر مائیم!
امارت و حکومت در چالش عدالت
مهندس واقعی
خوبی و زیبایی
محبت و ظرفیت (تک بیتی)
خر چه داند قیمت نقل و نبات ؟!
آگاهی درد آور است !
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (184)
نادیده گرفتن , ظلمی بزرگ
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (183)
صدقه در قرآن کریم
وجوه ضلال در قرآن کریم
اقسام گناهان
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (182)
وجوه رحمت در قرآن کریم
شهادت حضرت فاطمه (س) تسلیت
توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.