ساری,گاهنوشتهای محمود زارع به نقل از مهر، براساس آمار جمع‌آوری شده از دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تا تاریخ 1/10/1390 مجموعاً 23902 نفر افراد مبتلا به HIV/AIDS‌ در کشور شناسایی شده‌اند که 91 درصد آنان را مردان و 9 درصد را زنان تشکیل می‌دهند.
بنابراین گزارش تاکنون 3305 نفر مبتلا به ایدز شناسایی شده و 4562 نفر از افراد مبتلا فوت کرده‌اند. 5/46 درصد از مبتلایان به HIV‌ در زمان ابتلا در گروه سنی  25 تا 34 سال قرار داشته‌اند که بالاترین نسبت در سنین گروههای سنی را به خود اختصاص می‌دهند.
براساس این گزارش، علل ابتلا به HIV در بین کل مواردی که از سال 1365 تاکنون در کشور به ثبت رسیده‌اند به ترتیب، تزریق با وسائل مشترک در مصرف ‌کنندگان مواد (7/69 درصد)، رابطه جنسی (3/10 درصد)، دریافت خون و فرآورده‌های خونی (1 درصد) و انتقال از مادر به کودک (9/0 درصد) بوده است. راه انتقال در 1/18 درصد از این گروه نامشخص مانده است.
در مقایسه این آمار با مواردی که ابتلا آنان در سال 1389 گزارش شده است، اعتیاد تزریقی 1/66 درصد، برقراری روابط جنسی 7/20 درصد و انتقال از مادر مبتلا به کودک 7/2 درصد را تشکیل داده است. در 5/10 درصد از موارد شناسایی شده در این سال راه انتقال نامشخص بوده و هیچ مورد جدید ابتلا از راه خون و فرآورده‌های خونی گزارش نشده است.


اطلاعات تکمیلی :
 ایدز در ایران
پایگاه اطلاع رسانی پزشكان ایران
اولین مورد بیماری ایدز در ایران در سال 1365 در یك كودك 6ساله هموفیل كه از فاكتورهای انعقادی وارداتی آلوده به ویروس ایدز استفاده كرده بود ، مشاهده شد.
 تا تاریخ اول مهر ماه 1378 تعداد1804 مورد آلودگی به ویروس ایدز شناسایی شده بود كه 237 مورد آن به مرحله ایدز رسیده و از این عده 203 نفر فوت شده اند.
بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت از سال 1365 كه اولین مورد ابتلا به ویروس ایدز در ایران شناسایی شد تاكنون 16 هزار و 90 نفر مبتلا به این بیماری در كشور شناسایی شده‌اند كه 15 هزار و 150 هزار نفر آنها مرد هستند، 7/66 درصد آنها از طریق سرنگ آلوده مبتلا شده‌اند، دو هزار و 121 نفر از این بیماران جان خود را از دست داده‌اند و هزار و 122 نفر آنها از مرحله ابتلا به ویروس HIV گذشته و اكنون وارد فاز بیماری ایدز شده‌اند.
هنوز اعتیاد تزریقی الگوی اول انتقال ایدز در ایران است اما طی سالهای اخیر رشد این بیماری از طریق بی بند و باری جنسی نیز در ایران نگران كننده شده است به طوری كه مسئولان وزارت بهداشت نگران موج سوم انتشار این بیماری از طریق ارتباط جنسی هستند، موج اول این بیماری از طریق فرآورده‌های خونی آلوده در ایران مطرح شد و موج دوم آن اكنون با انتقال از طریق اعتیاد تزریقی و سرنگ آلوده مطرح است.
كارشناسان و متخصصان بیماریهای عفونی بر اساس فرمولهای سازمان بهداشت جهانی معتقدند كه بیش از 70 هزار نفر در ایران به ویروس ایدز مبتلا هستند كه فقط 16 هزار و 90 نفر آنها تاكنون شناسایی شده‌اند و بقیه كه از بیماری خود بی خبرند عاملان انتقال این بیماری در جامعه هستند

موارد یاد شده در بالای از راههای زیر آلوده شده اند:

69 درصد در اثر استفاده از سرنگ و سوزن اشتراكی (معتادین تزریقی)

13 درصد از راه تماس جنسی.

11 درصد از راه خون و فراورده های خونی .

1 درصد از مادر آلوده به كودك و مواردی هم نامشخص بوده است.

ایدز بلای جامعه معاصر است . در حال حاضر ایدز تنه بیماری است كه در همه كشورهای جهان، چه غنی و چه فقیر ، بعنوان یك مشكل حیاتی مطرح است.                           

بیماری ایدز در همه كشورهای جهان، در گروههای سنی متفاوت، نژادهای مختلف و در هر دو جنس مشاهده می شود. ایدز تنها یك مشكل بهداشتی نیست، بلكه یك مشكل اجتماعی فرهنگی است.

بیماران مبتلا به ایدز بی نهایت آسیب پذیرند. بعلت پیش داوری و ترس از سرایت بیماری، این بیماران در مورد انتخاب مسكن، شغل، مراقبتهای بهداشتی و حمایت عمومی مورد تبعیض قرار می گیرند. رفتارهای نامناسب و تحقیرآمیز، موجب انزوای بیمار گشته، فرصت آموزشی را از وی می گیرد. وحشت مرگ، وحشت طرد و تنهایی، وحشت انگ اجتماعی، اخراج كارگران مبتلا و بدنامی از طرف دوستان، آشنایان و خانواده، سبب  می شود آنهایی كه گمان می كنند ممكن است آلوده باشند، وضعیت خودشان را تا جایی كه مقدور تست مخفی نگهدارند كه این خود موجب گسترش آلودگی می شود.

به همین دلیل این بیماران باید از خدمات حمایتی از قبیل حمایت قانونی و مالی، مشاوره ای و خدمات بهداشتی درمانی برخوردار گردند.

در بعضی جوامع مانند كشور ایران كه آلودگی در سطح خیلی پائین است، هنوز مشكلات اقتصادی و اجتماعی، خود را نشان نداده است ولی در آینده شاید چنین نباشد. باید بدانیم این مشكلات در كنار ماست و ما را تهدید می كند، زیرا كشور ما در منطقه آسیا واقع است كه پرجمعیت ترین و فقیرترین منطقه جهان است و بر اساس بهداشت جهانی با دارا بودن پایین ترین معیارهای اقتصادی و انسانی، امكان همه گیری آلودگی و بیماری ایدز در قرن بیست و یكم بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت در آن زیاد است. باید توجه داشت كه تنها سد مطمئن در مقابل گسترش آلودگی، رعایت سخت و قانونمند روابط جنسی و پای بندی به اصول مقدس زناشویی و ارزشهای اخلاقی در جامعه است.

آمار ایدز در ایران  از نگاه بخش فارسی بی بی سی

هر سال در روز اول دسامبر، که روز جهانی بِیماری ایدز است، در سراسر دنیا فعالیت و تلاش تازه ای آغاز می شود تا با آگاه کردن مردم از راههای جلوگیری از ابتلا به این بیماری مرگبار، جلوی شیوع سریع آن گرفته شود.
تازه ترین آمارهای سازمان ملل متحد نشان می دهد که در طول سال جاری میلادی تعداد افراد آلوده به "اچ آی وی" یا ویروس بیماری ایدز به حدود پنج میلیون نفر خواهد رسید. این ویروس سیستم ایمنی بدن را به تدریج فلج می کند و فرد آلوده را از پای در می آورد.

تازه ترین آمارهای سازمان ملل متحد نشان می دهد که در طول سال جاری میلادی تعداد افراد آلوده به "اچ آی وی" یا ویروس بیماری ایدز به حدود پنج میلیون نفر خواهد رسید

آژانس مسوول مبارزه با بیماری ایدز وابسته به سازمان ملل متحد پیش بینی می کند که بیش از سه میلیون نفر طی سال جاری میلادی در اثر بیماری ایدز جان خود را از دست خواهند داد، که با این تعداد شمار قربانیان ایدز در 20 سال گذشته به 24 میلیون نفر می رسد.
این آژانس هشدار می دهد که بیماری ایدز در اروپای شرقی و در سراسر آسیا به سرعت در حال رشد است، ولی در جنوب آفریقا که بیش از دو سوم از مجموع 42 میلیون فرد آلوده به ویروس اچ آی وی در سراسر جهان را در خود جای داده است، همچنان بدترین منطقه جهان از لحاظ ابتلا به بیماری ایدز است. حدود سی میلیون نفر در این منطقه مبتلا به ایدز هستند.
از سوی دیگر ایدز در میان زنان نیز رو به گسترش است. در شهر واشنگتن یک سوم از بیماران مبتلا به ایدز را زنان تشکیل می دهد.
ایدز در ایران
در ایران نیز اخیرا آمارهای نگران کننده ای از افزایش مبتلایان به ایدز به گوش می رسد، به طوری که گفته شده که در سالهای اخیر تعداد مبتلایان به ویروس اچ آی وی، چندین برابر شده است. این آمارها نشان می دهد که ایران با یک اپیدمی جدی ایدز روبروست.

مقامات ایران تاکید می کنند که عامل اصلی گسترش ایدز در بین مردان در ایران تزریق با سرنگ مشترک در میان معتادان است، ولی اکنون گفته می شود که انتقال ویروس اچ آی وی از طریق آمیزش جنسی نیز مساله نگران کننده ای است

دكتر سیاری، معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ایران، در سال گذشته میلادی این تعداد را 15000 نفر ذکر کرد. این در حالی است که در گذشته مقامات رسمی ایران معمولا از رقم بین دو تا سه هزار در مورد تعداد مبتلایان به ویروس ایدز سخن می گفتند.

البته مقامات ایران تاکید می کنند که عامل اصلی گسترش ایدز در بین مردان در ایران تزریق با سرنگ مشترک در میان معتادان است، ولی اکنون گفته می شود که انتقال ویروس اچ آی وی از طریق آمیزش جنسی نیز مساله نگران کننده ای است.
هومان نارنجی ها، کارشناس پیشگیری از اعتیاد در سازمان بهزیستی ایران نیز به بی بی سی گفت که بحث های کارشناسی در کشور نشان می دهد که معتادان به علت استفاده از سرنگ مشترک مبتلا به ایدز می شوند و سازمان بهزیستی برنامه هایی در دست دارد که اساس آنها بر "کاهش زیان" است و تلاش می کند بیشتر مواد مخدر به صورت خوراکی مصرف شود تا از طریق سرنگ مشترک.
بعضی از مقامات مسوول "ازدواج موقت" را راه حلی برای کتنرل بیماری های مقاربتی در کشور دانسته اند.

بتازگی فعالیت های تبلیغاتی بسیاری نظیر چاپ پوستر و غیره برای آگاهی دادن به مردم در زمینه ایدز انجام می شود. همچنین مشاوره های ازدواج که در آنها دانش افراد درباره ایدز نیز سنجیده می شود، تاثیر بسیاری در اطلاع رسانی در این زمینه داشته است، ولی کارشناسان می گویند که هنوز رادیو و تلویزیون ایران که دولتی است، فعالیت چندانی در این زمینه از خود نشان نداده است.
دکتر مینو محرز، استاد دانشگاه و متخصص بیماری ایدز، گفت که بر اساس آمارها 80 درصد مبتلایان به ایدز از طریق آمیزش جنسی آلوده شده اند و این موارد رو به افزایش است.
وی گفت که در ایران اخیرا برنامه ریزی هایی برای صحبت کردن در مورد این بیماری و آموزش چگونگی پیشگیری از آن در دست است، ولی هنوز به صورت جدی به جوانان و والدین آموزش داده نشده است.
کارشناسان معتقدند مقامات ایرانی مدت ها از آن جا که مشکل ایدز را به عنوان یک معضل محسوس نمی دیدند، آن را جدی نمی گرفتند و به همین دلیل این روند در ایران رو به افزایش گذاشته است.
ین کارشناسان پیشنهاد می کنند که در آموزش پروش باید آموزش جنسی و نحوه پیشگیری از ایدز را در موضوعات درسی اصلی قرار گیرد، زیرا بر اساس اعلام آژانس مبارزه با ایدز سازمان ملل متحد آگاهی دادن به مردم تاثیر محسوسی بر کاهش ایدز داشته است.

مطالب مرتبط :
... مقاله منسوب به طب الرضا (ع)
... علاج عشق...اندیشه كارهای مهم
... آخرین آمار بهداشت درباره مبتلایان به ایدز (آمار رسمی نه آمار واقعی)
... لطفا الان برای همه بفرستید( مواظب باشید تا ایدز نگیرید )
... انسان و هماهنگی با زیبایی و نیکی و خیر و خوبی
... چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی؟!!
... بابونه گیاهی زیبا برای درمان زخم و ورم معده
... درمان درد معده با موز
... تخم مرغ زیاد نخورید خیلی خطرناکه
... فواید شگفت انگیز انجیر برای سلامتی
... آب انار و خواص فراوان آن برای سلامتی بدن
... زعفران تومورهای سرطانی را درمان میکند
... این دختر پیر نمیشود+عکس
... باغات مرکبات مازندران در آستانه نابودی
... بیست توصیه بسیار مهم برای زندگی
... تصاویر دختر جوانی که 6 سال شیشه مصرف و شکل پیرزن ها شد!
... شگفتیهای کارکرد اندامهای انسان
... لوازم آرایشی نازا ( عقیم ) کننده و خطرناک
... ارتباط بین قد بلند و احتمال ابتلا به انواع معمول سرطان‌ها
... پیرترین زن جهان در گناباد ایران است !
... از هر 100 مورد مرگ و میر در مازندران 70 مورد دراثر فشارها و استرسها و ...
... طب سنتی . قسمت دوم
... طب سنتی . قسمت اول
... ضایعات بخش کشاورزی

مطالب اخیر وبلاگ :توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.