web counterتعداد بازدید تاکنون
web counter
ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:چگونه می توان از صحت یا جعلی بودن یک آدرس ایمیل مطمئن شد؟ 
خب, یک راه حل بدیهی آن است که یک پست الکترونیکی آزمایشی به آن آدرس ارسال کنید. اگر ایمیل شما به اصطلاح Sent شد (با موفقیت ارسال شد)، می توان فرض کرد آن آدرس واقعی است و وجود دارد.
نکته: برخی از دامنه های وب ممکن است به نحوی پیکربندی شده باشند که تمام ایمیل های ارسالی که برای دامنه آنها (نامی که در آدرس ایمیل، بعد از عبارت @ و قبل از دات است) ارسال می شود را دریافت کنند (catch-all email address)، به این معنی که ایمیلی که برای یک آدرس ایمیل ناموجود ارسال می شود نیز به فرستنده بازگردانده نخواهد شد. اما در اکثر موارد، ایمیل هایی که به آدرس های غیر موجود ارسال می شوند، برگشت خورده و Failed می شوند.


Ping کردن یک آدرس ایمیل برای اعتبارسنجی آن!
هنگامی که یک ایمیل برای کسی می فرستید، پیام به سرور SMTP می رود و این سرور به دنبال رکوردهای تبادل ایمیل (Mail Exchange یا MX) دامنه گیرنده می گردد.
به عنوان مثال، هنگامی که به آدرس فرضی hello@gmail.com ایمیل می زنید، سرور ایمیل (mail server) سعی خواهد کرد رکوردهای MX برای دامنه gmail.com را پیدا کند. اگر رکوردی وجود داشته باشد، قدم بعدی این خواهد بود که تعیین کند آیا نام کاربری ایمیل (hello در مثال ما) وجود دارد یا خیر.
با استفاده از منطق مشابه، می توانیم از صحت یک آدرس ایمیل از طریق کامپیوتر و در واقع بدون ارسال پیام آزمایشی اطمینان حاصل کنیم.
اجازه بدهید با یک مثال روش را توضیح دهیم: می خواهیم بررسی کنیم آیا آدرس ایمیلی به نشانی billgates@gmail.com وجود دارد یا نه؟
مرحله اول: قابلیت telnet را در ویندوز فعال کنید. یا اگر شما قبلا ابزار PuTTY را نصب کرده اید، از این مرحله عبور کنید.
مرحله دوم: برنامه خط فرمان (command prompt) ویندوز را گشوده و دستور زیر را در آن تایپ کنید:

nslookup –type=mx gmail.com

این دستور سوابق MX را استخراج کرده و فهرستی از رکوردهای دامنه gmail.com مانند زیر به نمایش در می آیند. شما برای مورد خود می توانید عبارت gmail.com دستور فوق را با نام دامنه آدرس ایمیلی که قصد اعتبارسنجی آن را دارید جایگزین کنید.

gmail.com MX preference=30, exchanger = alt3.gmail-smtp-in.l.google.com gmail.com MX preference=20, exchanger = alt2.gmail-smtp-in.l.google.com gmail.com MX preference=5, exchanger = gmail-smtp-in.l.google.com gmail.com MX preference=10, exchanger = alt1.gmail-smtp-in.l.google.com gmail.com MX preference=40, exchanger = alt4.gmail-smtp-in.l.google.com

مرحله سوم: این مسئله غیر معمولی نیست که برای یک دامنه سوابق MX متعددی وجود داشته باشد. یکی از سرور های ذکر شده در سوابق MX را انتخاب کنید، به عنوان مثال موردی که از کمترین سطح ترجیح برخوردار است (در مثال ما ، این مورد: gmail-smtp-in.l.google.com )، و "وانمود کنید" که قصد ارسال ایمیل آزمایشی از کامپیوتر خود به آن سرور را دارید.
برای این منظور، به پنجره خط فرمان بازگشته و دستورات زیر را به ترتیب ذکر شده تایپ کنید:
الف-۳: به سرور ایمیل متصل شوید :

telnet gmail-smtp-in.l.google.com 25

ب-۳: به سرور دیگر سلام کنید! (تایپ کنیدHELLO)

ج-۳: با دستور زیر، با یک آدرس ایمیل ساختگی خود را به سرور معرفی کنید. برای مثال:

mail from:<labnol@labnol.org>

د-۳: آدرس ایمیل گیرنده ای را که می خواهید از صحت اش اطمینان یابید، با دستور زیر وارد کنید:

rcpt to:<billgates@gmail.com>

 

پاسخ سرور به فرمان "rcpt to" به شما می گوید که آیا آدرس ایمیل معتبر است یا نه. اگر پیام OK دریافت کنید، یعنی آدرس ایمیل موجود و معتبر است. اما در صورت نامعتبر بودن آدرس، خطای 550 مانند زیر دریافت می کنید :

abc@gmail.com The email account that you tried to reach do es not exist support@gmail.com

The email account that you tried to reach is disabled

منبع : سایت نگهبان


توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.