ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:استان مازندران به لحاظ موقعیت طبیعی و جغرافیایی در بخش طبیعت گردی جزء استانهای برتر و قطب گردشگری كشور محسوب می گردد. نزدیك به 12 میلیون نفر گردشگر داخلی و دهها هزار توریست خارجی هر ساله به منظور گذراندن اوقات فراغت از این استان دیدن می كنند. وجود دریای مازندران (كاسپین،خزر) با ساحل زیبا و مناسب بهمراه برخورداری از دامنه ها (و پاركهای) جنگلی و كوهستانی ، وجود قله دماوند با 5670 متر ارتفاع معروف به بام ایران ، غارها، آبشارها ، رودخانه ها ، آبهای متعدد سرد و گرم معدنی، چشمه ها، تالاب ها به ویژه شبه جزیره میانکاله در بهشهر بیش از 800  آثار تاریخی شناسایی شده نظیر مجموعه تاریخی شهرهای آمل، چالوس و ساری، این استان را به مجموعه ای متنوع برای استفاده گردشگران با انگیزه مختلف بدل نموده است. نزدیك به یكصد واحد اقامتی شامل هتل ، متل ، هتل آپارتمان ، مهمانپذیر و مجتمع تفریحی ساحلی ، جنگلی و كوهستانی همراه با دهها آژانس خدمات مسافرتی و جهانگردی خدمات لازم را به گردشگران ارایه می كنند. بنیاد علمی  مهندس حریری بابل و موزه های: شهر بابل ، مجموعه فرهنگی كندلوس كجور نوشهر ، موزه تاریخ طبیعی خشكه داران در مسیر جاده اصلی تنكابن - چالوس ، تماشاگه خزر كاخ رامسر و 000 امكانات بازدید بیشماری را برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی فراهم آورده است


منطقه توریستی و تفریحی نمک آبرود مازندران
امکانات این منطقه برای مسافران عزیز که به مازندران سفر می کنند شامل:
الف-مجموعه آپارتمانهای(سوئیت ساحلی 1000 واحدی جهت اقامت موقت مسافران
ب-شهر بازی در زمینی به وسعت 44 هکتار
پ-امکانات تفرجی و توریستی شبانه روزی در ایستگاه بالای تله کابین
ت-هتل 4 ستاره بین المللی آرمیده در آغوش جنگل و چشم دوخته به دریای نیلگون خزر
ث-هتل 5 ستاره انقلاب خزر در ساحل نمک آبرود
ج-تله کابین نمک آبرود با جاذبه های منحصر به فرد خود برای مسافران که به وسیله آن قادر می باشند بر فراز جنگل و دریا طی 15 دقیقه به ارتفاع 1050 متری قله مدوبن صعود نموده و زیبایی های طبیعت را نظاره کنند
چ-اثر طبیعی ملی خشکه داران به مساحت 260 هکتار
ح-موزه تاریخ طبیعی
خ-موزه کندلوس(مردم شناسی و باستان شناسی
د-منطقه تفریحی و تفرجی دو هزار و سه هزار و منطقه شکار ممنوع
ذ-دریاچه ولشت در ارتفاعات کلاردشت
ر-کاخ رامسر و کاخ چایخوران واقع در پارک سر چشمه
ز-پارکهای حفاظت شده جنگلی گوناگون
ژ-چشمه های گوگردی و حمامهای آب معدنی کتالم
س-بندر تجاری و اسکله و صیدگاههای سواحل نمک آبرود
ش-باغ پرورش و تولید گل و گیاهان دارویی
ص-از دیگر جاذبه ها و امکانات تفریحی نمک آبرود می توان از دریاچه مصنوعی،زمین تنیس،پیست دوچرخه سواری،اسب سواری،درشکه سواری،پیست اسکیت،پله نوردی،کوهنوردی،ورزشهای دریایی،شنا در مناطق حفاظت شده و دارای غریق نجات،اسکله تفریحی،باغ وحش،پلاژ آقایان و بانوان،مراکز خرید،مراکز اقامتی،مراکز پذیرایی،ویلاهای چوبی،بازارچه و...نام برد کارهایی که در آینده انجام خواهد شد عبارتند از:

الف-تجهیز پارک جنگلی بنفشه
ب-توسعه طول مسیر تله کابین از دو کیلومتر به 7 کیلومتر و افزایش کابین از 40 دستگاه به 240 دستگاه
پ-احداث شبکه ریلی جهت انتقال مسافر از دریا به تاسیسات تله کابین در دامنه جنگل و بلعکس
ت-افزایش طول ساحل تفریحی و تجاری نمک آبروداز امكانات بالقوه مجموعه شهرك تفریحی نمك آبرود كه بسیار نیز ارزشمند می باشد میتوان به موارد زیر اشاره کرد
باغ حیوانات و پرندگان و آكواریوم ، رودخانه و دریاچه مصنوعی ، جزیره مصنوعی ، رستوران  ،قایقرانی پاروئی ، كلوپهای تفریحی ، برج دیده بانی ، محل های ماهیگیری ، مسیرهای اسب سواری ، پیاده روی ، كلبه های چوبی و درختی ، محل های نصب چادر ، فضاهای پیش بینی شده جهت اتومبیل های كاروان ، همینطور ایجاد پارك آبی كه پذیرای خانم ها و آقایان در دو شیفت روزانه می باشد .

مركز خرید (SHOPPING)
بخش تجاری مجموعه بدو صورت مجموعه فروشگاههای انفرادی و سوپر ماركت پیشنهاد می شود ، مراكز فروش شامل فروشگاه های متنوع و متعدد بوده و هر كدام به صورت مستقل اداره می گردند و نوع خدمات دهی آنها در رابطه با نیاز كل مجموعه خواهد بود حداقل سطح این غرفه ها از ده متر الی 50 متر مربع برآورد می گردد . و
بخش های متنوعی شامل فروش لوازم مورد نیاز خانگی ، پوشاك ، اشیاء زینتی ، اسباب بازی ، ورزشی ، لوازم صوتی و تصویری ، عكاسی ، (غرفه عكاسی و خدمات تصویری بدلیل نیاز مجموعه درنقاط مختلفی باید ایجاد گردد .)
بانك ، پست ، مخابرات ، كافی شاپ و ... نمایشگاه صنایع دستی بهمراه كارگاهی كه بخش هائی از مراحل ساخت صنایع دستی را در معرض دید بازدیدكنندگان قرار می دهد بسیار مورد توجه توریستهای داخلی و خارجی خواهد بود .
بخش سوپر ماركت شامل ارائه و فروش مواد غذائی و بهداشتی و مایحتاج اولیه زندگی ، شیرینی فروشی و دراگ استور  می باشد .
مركز خرید در مركز سایت مجموعه و فروشگاههای كوچكی در نزدیكی سه ورودی جنوبی ، شرقی و غربی و در مراكز تجمع و اقامتی پیش بینی می گردد

قایقرانی
قایقرانی در دریا و رودخانه نیز دارای طرفداران بسیاری می باشند .
قایقرانی دردریا نیاز به اسكله ای جهت استقرار قایقها و محلی برای كرایه كردن آنها و تحویل وسایل مسافران دارند.
مسلماً محلی جهت تعمیرات قایقها ضروری است . قایقرانی در دریا به دو شكل می تواند صورت گیرد : یكی با قایقهای موتوری و دیگری غیر موتوری .
قایقرانی با قایقهای موتوری دارای آلودگی صوتی و صر و صدای زیاد و دركنار این مسئله هیجان و شور و نشاط زیادی برای مسافران می باشد . و اما قایقرانی غیر موتوری با آرامش بیشتری و امكان استفاده از مناظر زیبای اطراف صورت می گیرد . این نوع قایقرانی را می توان در محل نزدیك به مكان ماهیگیری نیز استقرار داد و نیز مزاحمتی برای ماهیگیری ایجاد   نمی شود در صورتیكه در قایقرانی موتوری مشكلاتی از نظر صدا و آلودگی محیط برای ماهی ها بوجود می آید و حتی المقدور باید از همدیگر دور باشند .
قایقرانی غیر موتوری یا توسط قایقهای بادبانی یا قایقهای پارویی و پدالو صورت می گیرد . این قایقها در دریا مناظر بسیار زیبا و جذاب را برای دیگر مسافران بوجود می آورند .
قایقرانی در رودخانه باید بصورت قایقرانی غیر موتوری باشد كه با حركت آهسته در رودخانه بتوان از مناظر زیبای اطراف نیز لذت برد و مشكلی برای ماهیگیران اطراف رودخانه نیز بوجود نیاورد .

تور دریایی با كشتی تفریحی
یك سفر دریائی یك روزه ( یا چند روزه ) می تواند برای بسیاری از مسافران جالب توجه باشد . این امكان را با وجود تور دریائی با كشتی می توان فراهم كرد . اسكله ای جهت كناره گیری كشتی مسافرتی و محلی برای ثبت نام تور وانباری برای وسایل جانبی كشتی با امكانات خدماتی لازم جهت سفر یك روزه ( یا بیشتر) مسافران .این سفر به دو صورت می تواند انجام شود :
1-  سفر در امتداد نوار ساحلی و بازدید از سواحل دریای خزر در شرق یا غرب پهلو گرفتن كشتی در بعضی از مناطق مثل بندر انزلی یا ... و بازدید از محل حتی توقف یك ساعته و بازگشت با كشتی به محل اولیه .
2-  سفر در دریا بطرف شمال بدور از نوار ساحلی با امكانات تفریحی بر عرشه كشتی شنا در وسط دریا قایق سواری در وسط دریا و ... و برگشت با كشتی به محل اولیه
-    از این كشتی تفریحی در مواقع توقف در اسكله مجموعه می توان بعنوان یك رستوران دریائی و محلی جهت استراحت ، تفریحات و حتی شنا استفاده نمود .

پارك آبی
این فضا بسیار مورد توجه مسافران است پاركی كه در سراسر آن آب جریان دارد و بازیهای بسیار متنوع و پر هیجانی را شامل می باشد . ( دراین مطالعات درباره انواع پاركهای آبی بتفضیل توضیح داده شده است ) .
وجود چنین پاركی باعث جذب افراد زیادی بطرف مجموعه شده خصوصاً اینكه برای استفاده خانمها نیز در نظر گرفته شود با وجود پوشش گیاهی انبوه سایت می توان قسمتی از این محدوده انبوه را كه از نظر بصری نیز محدود شده است را محصور نمود و پارك را در چنین فضائی طراحی نمود و بصورت شیفتی خانم ها و آقایان از این پارك استفاده مایند . سر وصدای ناشی از این پارك نیز بسیار می باشد و بهتر است در محل مناسبی از سایت استقرار یابد كه مزاحمتی برای فعالیتهای اطراف ایجاد نكند .
امكانات جانبی شامل انبارها بوفه و تریا  و رختكن و دوش و فروش و كرایه لوازم شنا و ... ضروری است . استفاده از این پارك بصورت فصلی می باشد . در فصل سرد سال استفاده از فضاهای جانبی پارك مقدور می باشد .

دریاچه و رودخانه مصنوعی
از آنجائیكه قسمت وسیعی از سایت بصورت جنگلی می باشد احداث پارك جنكلی در این منطقه بسیار جذاب و كارآئی مجموعه را چندین برابر می سازد ، تعداد بسیاری از توریستها و گروه كثیری از مسافران با افراشتن چادر و گروهی با اتومبیلهای كاروان درمحیط جنگلی اقامت می نمایند .
از جمله فضاهایی كه احداث آن در چنین پاركی امكان پذیر و نیز جالب می باشد دریاچه و رودخانه مصنوعی است . حركت آب در منطقه جنگلی و صدای جریان آب ، ماهیگیری در آن و استفاده از قایقهای پاروئی و ... فضا را برای    استفاده كنندگان مهیج تر و جالب تر می سازد . از رودخانه ای كه در قسمت جنوبی سایت در جریان است برای ایجاد رودخانه و دریاچه مصنوعی می توان بهره برد .

جزیره مصنوعی  
جزیره مصنوعی می تواند نقطه عطفی درمیان دریاچه مصنوعی باشد این محیط را می توان با ایجاد رستوران و كلوپ های تفریحی و ماهیگیری و حتی ایجاد برج دیده بانی ، و ... فضائی بسیار جالب و مورد توجه و استفاده گردشگران قرار دارد .

آكواریوم
 آكواریوم از جمله فضاهای بسیار جذاب و جالب برای بازدید كنندگان می باشد كه د رمجموعه می تواند بسیار حائز اهمیت باشد . خصوصاً اینكه این مجموعه در كنار دریا قرار گرفته است و می توان برای شناساندن موجودات دریائی به مسافران و توریستها از آكواریوم استفاده نمود .
در چنین فضاهائی بجز انگیزه های تفریحی هدف آموزش بیشتر بازدید كنندگان باید مد نظر باشد چرا كه داری اثرات مثبت بسیاری در طولانی مدت در معرفی شهرك ساحلی بعنوان یك مجموعه ارزنده خواهد گردید . در نتیجه صرفاً ، ردیفی از مخازن حاوی گونه های مختلف ماهی كه با عكس و اسم و سایر ویژگی ها مشخص شده اند اگر چه جالب است اما از نظر اطلاع رسانی كافی نمی باشد و طراحان باید مدنظر داشته باشند كه به وسیله نوارهای فیلم ، كتابهای راهنما و تصاویر تلویزیونی ، اطلاعات بازدیدكنندگان را افزایش دهند و محیط را نیز جذابتر نمایند .
در قراردادن مخازن نمایش باید از یكنواختی اجتناب گردد ، استفاده از تورفتگیها و نشستنگاها تنوع و تحیر پدید می آورند در طراحی یك آكواریوم نیز نكات بسیاری را باید مورد توجه قرار داد . فضای پشت مخزنها كه برای نگهداری و حفاظت از آكواریوم می باشد و فضای بازدید كنندگان كه هر چه بیشتر جالب و جذاب و متنوع باشد و قسمتهای دیگر یك آكواریوم مثل تأسیسات بارگیری ، اتاق آماده سازی غذا و فریزر ، دفاتری برای زیست شناس و رئیس مجموعه ، اتاقی برای ارسال و دریافت جانوران زنده و ... دوش و سرویس بهداشتی و ... باید به آن اضافه شود .

موزه حیوانات تاكسیدرمی
 در كنار آمفی تئاتر و نمایشگاه آثار هنری موزه حیوانات كه می تواند به معرفی حیوانات ، پرندگان و جانوران ناحیه شمال ایران بپردازد ، این موزه هم دارای جذابیت بسیاری است و اینكه دارای ارزش علمی بسیاری نیز خواهد بود .
تاكسیدرمی هنر نگهداری از پوست یا پرو جمجمه ( اسكلت ) حیوانات می باشد . در این هنر پوست می تواند برای آماده سازی ، نگهداری و استفاده به عنوان نمونه های تحقیقاتی و یا نمایش در موزه ها و كلكستونهای خصوصی مورد استفاده قرار گیرد . در این مجموعه در كنار موزه حیوانات می توان قسمتی را جهت تاكسیدرمی كردن اختصاص داد .
در این قسمت هم می توانند تاكسیدرمی را آموزش دهند . هم این فعالیت را به نمایش بگذارند و درقسمتی نیز به فروش محصولات تاكسیدرمی شده بپردازند . مسلماً كه این قسمت از بازدیدكنندگان بسیاری برخوردار خواهد شد .
قدمت هنر تاكسیدرمی TAXIDERMY بیش از 350 سال نیست گرچه ترمیم پوست به تاریخ قبل از میلاد بر می گردد در اوائل قرن هفدهم گونه های پرندگان از هندوستان به هلند انتقال داده شده و تاكسیدرمی  گردیدند .

دیگر جاذبه های طبیعی استان
علاوه بر سواحل دریا ، مناطق جلگه ای سبز ، دامنه جنگلی و كوهستانی بسیار زیبا به طول 338 كیلومتر از شرق به غرب ، سایر جاذبه های طبیعی آن  بشرح زیر است:
ـ شبه جزیره میانكاله : یكی از 18 منطقه بیو سفری كره زمین در بهشهر ، تا خلیج گرگان ( آشوراده) ادامه دارد.
ـ پناهگاه حیات وحش : میانكاله ، سمسكنده ، دشت ناز و دودانگه  و چهار دانگه در ساری و سیاه بیشه در آمل
ـ دریاچه ها: ولشت كلاردشت (چالوس) ، خضرنبی (نوشهر) ، شورمست (سوادكوه) ، سدلار(آمل)
- رودخانه ها : چالوس ، تجن ساری ، سجاد رود و بابل رود(بابل) ، هراز در آمل ،سرداب رود چالوس و چشمه کیله تنکابن
ـ آب معدنی : آبهای گرم روستاهای آبگرم، اسك و استراباكوه (بائیجان ) در لاریجان آمل در مسیر جاده هراز ، رامسر و سادات محله (رامسر) و آب سرد معدنی  آمولو (آمل)
ـ غارها : دانیال (سوادكوه) ، اسك (لاریجان آمل) و هوتو در (بهشهر)
ـ پاركهای جنگلی: سی سنگان (نوشهر) و نور از بزرگترین و مهمترین پاركهای جنگلی استان و كشور هستند.
ـ جاده های توریستی: چالوس ، هراز ، فیروزكوه و سه خط طلای راه آهن سوادكوه ( و پل ورسك)
استان با جاذبه های فراوان طبیعی و تاریخی و وجود دهها هتل و مهمان پذیر و تأسیسات بین راهی متعدد ، شرایط بسیار مناسبی را برای ورود 12میلیون گردشگر داخلی و خارجی به  مازندران(علاوه بر جمعیت ساكن نزدیك به 3میلیون نفر)فراهم آورده است.
http://www.saricouncil.net/index.php?type=rpages&id=18توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.