ساری,گاهنوشته های محمود زارع:بی عنوان-شاید - فخر نکن - آدم تولید شده از یک قطره گندیده
این مطلب را چند ماه قبل نوشته بودم شاید مقداری كهنه بنظر بیاد
.....خیلی به علم ودانسته هات نناز! چهار تا فرمول کپی شده از اینجا و آنجا را برخ میکشی؟ زمانی که اینرا بفهمی که نادانسته هات از دانسته هات بیشترند، تازه آنوقت ،ای!...میشود گفت که سرت را براهی درست گرداندی. حالا مانده تا پاهات هم در راه شوند!
     دانسته هات به آدم حال نمیدهند، آدم کیف نمیکند، به سر ذوق نمی آورد! مگه چند سال فرصت بودن در این مسافرخانه هست؟!!

                             علم رسمی سر بسر قیل است و قال
                                 نه از آن کیفیتی حاصل نه حال
                                 طبع را افسردگی بخشد مدام
                                   مولوی باور ندارد این کلام

عشق و حال و کیفیت زندگی ... چند می ارزد؟! اصلا دوست داری تا کجا بروی؟ مهم نیست، یعنی مهم است، فوقش میخوای بشوی انیشتاین! خوب بشو خوبه! بالاتر هم ، خوبتر ولی نناز . نمیدانم از کی شنیده و یا کجا خوانده ام که یکی از بزرگترین دانشمندان عصر خویش مثلا مثل بوعلی یا... که نمیتوان شان علمی شان را نادیده گرفت، در آخر عمر ( زمانی که در حد کمال عقلی بود باصطلاح ) همواره با حسرتی جانسوز میگفت : << کاش و ای کاش، در حال ، من با اخلاص و ایمان پیره زنان کوره دهات نیشابور می مردم!!!!>>     عجب حسرتی است! جانسوز و جانکاه، جور دیگری هم گاهی باید دید! این آنتن وجودت را گاهی در مسیر جذب امواج دیگری هم بچرخان  و قرار بده، حداقل شاید گاهی طوری دیگری و یا چیز دیگری را هم دیده یا دریافت کنی!!آقا جان!

           علم نبود غیر علم عاشقی             مابقی تلبیس ابلیس شقی

     گیج و گنگ و مات و مبهوت و مسحور امواج دمادم اعصاریم!
در این عصر اصلا فرصت تفکر نمی دهند، نمیگذارند که با فکر آزاد به اندیشه بنشینیم...
..آمریکا به فلانجا حمله کرده است....
...یورو ۲۰۰۴ ....
...صدام محاکمه میشود...
..نرخ دلار در برابر یورو شکست..
...مایکروسافت کوفت هم میسازد...
...گوگل با یاهو در جدال شد....
...فلان هنرپیشه عطسه کردند....
... تازه اینها بمباران اخبارند...همینجوری هم برای رضای خدا برای ما نمیگویند....
خارجی ها که نمیگذارندفکر کنیم با این....
داخلی ها هم تا میآئی خانه که جمعه ای، پنجشنبه ای... لختی و دمی را به تفکر آزاد و رها بنشینی،... از جعبه فبلا جادوئی غوغا میکنند...
شبکه ها هم درست کرده اند، فکر میکنند دانشگاهند...البته مدرکی که میدهند - خواسته یا ناخواسته - مدرک فرصتهائیست که نتوانستی فکر کنی! !!!
ولی بچه هایمان ، چرا! عاداتی را یاد گرفته اند.اینروزها برای تمسخر بهمدیگر ، ادای اردل و بامشاد را در می آورند و از فحش و توهین و تهمت هم که الحمدلله از زبان ددی استاد شده اند!!!!
حتی فرزانه کوچولوی ما هم که هنوز از شیر خوردن نیفتاده در ادبیات خویش اینروزها ( که مانند حکاکی بر سنگ است این تربیت ها و ادبیات ها) با زبان اردل به مامانش میگوید:IQ....End خسیس هائی  تو! پول پفک چی شد؟! 
بیچاره مادرم هفته قبل بمنزل ما آمده بود که من باصطلاح online بودم و در اینترنت، میخواست به خانه اش تلفنی بزند گوشی را برداشت که من گفتم :
مادر در اینترنت هستم ، قطع میشود! مادر هم نتوانست درست اینترنت را تلفظ کند. زودی این فرزانه به مادر بزرگش گفت : چی گفتی؟!... یه بار دیگه بگو!... چی...؟؟!!! نه... یه بار دیگه بگو، چچی نت؟!  
خوب داشت لودگی میکرد و تفریح و ادای اردل را در می آورد! بیچاره ممامان و به سخریه گرفته بود و میخندید.  مادر هم خندید و بغلش کرد و بوسیدش.... الان بچه ها بهم نمی گویند داداش! آبجی و... میگویند: ( اگه مقداری تپل باشد ) میگویند، تپه! بولک لولک و...

     خوب حق هم دارند شاید . دیگه کجا تفریح کنند؟! و چه جوری ؟ بروند در پارک شهر؟! امان از یک مثقال آبرو ئی که داری.... دیگر تفریحات هم که از جهت اجتماعی - حتی قانون نانویسایش - ممنوع و عاملش را حتی اگر تعقیب کیفری نکنند، زهرو مارش میکنند....

     خوب کلام مطول شد. حرف نوئی نیست. اگر هم که باشد ماها که حالیمان نمیشود. متفکری که اندیشه های نو و حرفهای تازه ای داشته باشد را اصلا نمی آورنددر شبکه ها که حرف بزنند... حالا مثلا دکتر سروش و امثالهم را ....بیچاره شمشیر که به کمر نبسته که ... اندیشه هائی دارد که مطرح میکند. حالا درست یا غلطش ...را شما اگه منطق دارید همطرازش را بیاورید پاسخش را بدهید و قضاوت را بعهده مردم و بینندگان بگذارید.حرفی اگر دارید چه باک که ...ممنوع کردن در واقع ترسیدن است. اینرا مردم خوب می فهمند.....چهره های تکراری .....

محمود زارع
http://www.mzare.ir
ارسال در تاریخ یکشنبه هجدهم اردیبهشت 1384 توسط محمود زارعتوجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.