ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:هر روز یا هقته یا ماهی خبر از کینه توزی و خوشرقصی و اقدامات ضد ایرانی کشورکهایی مانند آذربایجان می شنویم. این کشورکها که خود ثابت کرده اند کسی و کاره ای نیستند و تنها در پناه سیاستهای خصمانه غرب بر علیه ایران به جیغ و پیغ می پردازند شاخ حلزونی خویش را گاهی برخ پنجه گربه چابک ایران عزیزمان میکشند. اگر از همان اول که هر تحرک بی ادبانه و گستاخانه را دیدیم و با صلابت تو دهن آنها می زدیم دیگر دیگران هم جرات پیدا نمیکردند جسارت کنند . اخیرا وزیر جنگ آذربایجان به ایران آمده و گفت ( «کشور کوچکی چون آذربایجان فکر دشمنی با کشور بزرگی همچون ایران را نمی‌کند».) بهمین مناسبت مطلبی را در یکی از پایگاههای اینترنتی دیدم که عینا در ادامه مطلب بخوانید...

 وزیر دفاع آذربایجان در دیدارهایی که با مقامات عالی‌رتبه نظامی و امنیتی  ایرانی داشت ، به حقایقی اعتراف کرد که پیش از این، باید به آنها اشاره می‌کرد.

وی در یکی از این دیدارها گفته بود که «کشور کوچکی چون آذربایجان فکر دشمنی با کشور بزرگی همچون ایران را نمی‌کند».

به گزارش «تابناک»، هرچند این سخن، موضعی درست و منطقی ـ به رغم همه تبلیغات ضد ایرانی و اسلامی مقامات جمهوری آذربایجان ـ تلقی می‌شود، نمی توان دلیل این چنین موضع‌گیری‌های آنی را از سوی وزیر دفاع آذربایجان تصادفی دانست.

دلیل موضع‌گیری‌های اخیر وزیر دفاع آذربایجان چیست؟
همان گونه که تابناک پیشتر هم یادآوری کرده بود، در پیش گرفتن یک دیپلماسی هوشمند و مقتدرانه در قبال جمهوری آذربایجان، از جمله مهمترین راهکارها برای جلوگیری از تبلیغات ضد ایرانی و ضد اسلامی مقامات این کشور است.

خبرنگار تابناک آگاه شده است که به تازگی مقامات سیاسی و نظامی ایرانی با چنین رویکردی با دولت آذربایجان رفتار کرده‌اند و حتی خبر‌های رسیده، حکایت از این دارد که در درگیری‌های کوچک مرزی با این کشور، مأموران نظامی و امنیتی کشور با صلابت برخورد کرده‌اند، به گونه‌ای که مقامات جمهوری آذربایجان، نه تنها جسارت خود در به شهادت رساندن مرزبان جوان ایرانی را فراموش کرده‌اند، بلکه به سرعت وزیر دفاع خود را به ایران فرستاده‌اند تا موضع جدید این کشور را در قبال ایران به مقامات این کشور اعلام کند.

گویا، کشورهایی همچون جمهوری آذربایجان که اقداماتی همچون پرورش تروریست‌ها برای ترور دانشمندان ایرانی را در کارنامه خود دارد، باید زین پس و بیش از پیش آگاه باشند که از در پیش گرفتن سیاست خارجی مسالمت آمیز ایران با کشورهای همسایه سوءاستفاده نکنند و شکیبایی و بردباری ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای را ضعف این کشور تلقی نکرده و بر جبران اشتباهات خود در قبال ایران کوشا شوند.

همچنین بخوانید : سند دروغ پراکنی‌های جمهوری آذربایجان علیه ایران
اقدامات و اظهارات خصمانه مقامات و دستگاه‌های اجرایی جمهوری آذربایجان علیه جمهوری
اسلامی ایران، هر روز ابعاد جدیدی پیدا می‌کند، به گونه‌ای که در آخرین مورد از این دست، هفته گذشته، وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان، اعلام کرد اعضای یک گروه تروریستی وابسته به ایران را بازداشت کرده است؛ اما این گونه ادعاها در حالی مطرح می‌‌شود که هر روز خبر جدیدی از رابطه نزدیک جمهوری آذربایجان و رژیم صهیونیستی منتشر می‌شود.

به گزارش «تابناک»، در بیانیه وزارت امنیت ملی جمهوری آذربایجان که در رابطه با ادعای فوق از تلویزیون دولتی این کشور منتشر شد، اعلام گشته بود که این افراد، قصد انجام کارهای تروریستی علیه شهروندان خارجی را داشته‌اند و مقادیر بسیاری سلاح و مهمات از آن‌ها کشف و ضبط شده است.

در این بیانیه همچنین ادعا شده بود که این افراد، مستقیم با سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و نیز حزب‌الله لبنان در ارتباط بوده اند.

این اظهارات را می‌توان نقطه اوج موضع‌گیری‌های ضد ایرانی مقامات آذری در ماه‌های گذشته دانست. نزدیک یک ماه پیش نیز مقامات جمهوری آذربایجان طی سخنان مشابهی، از خنثی کردن طرح تروری خبر داده بودند که طراحان آن با جمهوری اسلامی ایران در ارتباط بوده اند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که اهداف واقعی مطرح کنندگان آن، ناگفته آشکار است. از دشمنی دیرپا و سوابق اقدامات نادرست جمهوری آذربایجان در رابطه با جمهوری اسلامی ایران که بگذریم، روشن است که این کشور می‌کوشد از جو ضد ایرانی پدید آمده پس از شایعه دست داشتن جمهوری اسلامی در انفجارهای دهلی نو و بانکوک بهره برده و اهداف ضد ایرانی خود را به پیش ببرد.
حال پرسشی که مطرح می‌شود، این است که کدام عقل سلیمی می‌پذیرد جمهوری اسلامی ایران حتی در صورت تصمیم به انجام اقدامی علیه جمهوری آذربایجان (امری که به هیچ وجه واقعیت ندارد) این کار را در شرایط حساس کنونی انجام دهد؟! آیا پذیرفتنی است زمانی که جوسازی گسترده رژیم صهیونیستی علیه ایران در ماجرای انفجارهای اخیر در جریان است، ایران بر خلاف جهت منافع خود رفتار کرده و به شایعات دامن بزند؟!

از سوی دیگر، اظهارات اخیر مقامات جمهوری آذربایجان را می‌توان نوعی فرافکنی برای منحرف کردن افکار عمومی از نقش این کشور در پذیرفتن جاسوس‌های رژیم صهیونیستی در خاک خود ارزیابی کرد. وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به تازگی سفیر جمهوری آذربایجان در تهران را فراخوانده و درباره تردد برخی تروریست‌های مرتبط با ترور دانشمندان هسته‌ای ایران و نیز همکاری این کشور با شبکه‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، نامه ای اعتراض آمیز به وی تحویل داده بود. وزارت خارجه جمهوری آذربایجان، در حالی این موضوع را تکذیب کرده که روابط نزدیک این کشور با رژیم صهیونیستی در سال‌های اخیر بر کسی پوشیده نیست.

در آخرین مورد از این دست، روزنامه «واشنگتن پست» امروز به نقل از مقامات رژیم صهیونیستی، سندی را افشا کرده است که بر پایه آن که این رژیم طی معامله‌ای تسلیحاتی به ارزش بیش از یک و نیم میلیارد دلار، مجموعه ای از تجهیزات، از هواپیماهای بدون سرنشین گرفته تا سامانه‌های دفاع موشکی در اختیار جمهوری آذربایجان خواهد گذارد.

حال پرسش اینجاست، چه کسی واقعاً دارای نیات دشمنانه است و می‌خواهد در راستای مورد نظر غرب و رژیم صهیونیستی به بی ثباتی در منطقه دامن بزند؟ http://jahanetashaiio.blogfa.com/post-1589.aspx


......................
مطالبی دیگر :توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.