... ادامه از قبل ( شماره سوم ) گاهنوشتهای محمود زارع:    مارك گولستون روانشناس دانشگاه ایالتی كالفرنیا در LA در مورد ترشح اندروفینها و... میگوید : " عشق خام ، یعنی ، وقتی شما احساسی كه طرف مقابل در شما ایجاد میكند را دوست بدارید، نه خود او را، ولی ؛ عشق پخته و متكامل ؛ یعنی خود فرد را آنگونه كه هست دوست بدارید " .

     در این شعر فروغ فرخزاد ، آنچه گولستون عشق خام نامیده است ، بخوبی تصویر شده است:

     اگر بسویت اینچنین دویده ام          و به عشق عاشقم نه بر وصال تو

     به ظلمت شبان بی فروغ من         خیال عشق، خوشتر از خیال تو!

     هورمون دیگری كه اخیرا ردپایش در عشق بررسی شده؛ هورمون اكسی توسین است. این ماده بوسیله مغز تولید میشود و حساسیت اعصاب را بالا برده و انقباض عضلات را تحریك مینماید. این ماده در زنان موجب كمك به انقباضات رحمی در هنگام زایمان و همینطور تولید شیر میشود و مادران را تحریك به شیر دادن به اطفال میكند. دانشمندان گمان میكنند كه اكسی توسین موجب گرایش به روش مشابهی برای به آغوش كشیدن همدیگر در زنان و مردان بالغ میشود. این ماده چندمنظوره ممكن است در تقویت لحظات اوج لذت از سكس هم دخیل باشد. در مردان در لحظه ارگاسم مقدار Oxitosin خون چهار تا پنج برابر غلظت عادی آن اندازه گیری شده است و در مورد زنان بیش از این.

     سوال دیگر ؛ تركیبات شیمیائی تولید شده در مغز و Hormon,s تا حدودی توجیه كننده هیجانات گوناگون راه Love هستند ولی چرا Lover,s اغلب شیفته یك فرد خاص میشوند؟!

     باز هم باید گفت كه این هم دارای دلایل بیولوژیك و در واقع یك ضرورت سیر تكامل است.

      شعراء اغلب میگویند(؟!) دلیلی ( منظور دلیلی خاص ) برای دوست داشتن و عاشق شدن وجود ندارد!! ولی نظر بیولوژیستها و روانشناسان چیز دیگریست. باعتقاد آنان عوامل خاصی وجود دارند كه موجب شیفتگی ؛ دلدادگی فرد بیك زن یا مرد خاص میشود. تفاوت مهم عشق با كشش جنسی در منحصر بفرد بودن معشوق است. در حالیكه در سكس اینگونه نیست؛ زیرا هستند كه بصورت Group,s به سكس می پردازند!

..............

.... پایان قسمت چهارم.......ادامه دارد .....

 محمود زارع ( مازندران ساری . سوربن )

بیست و چهارم آبانماه 1384

http://mzare.mihanblog.com

...

مطالب مرتبط :

عشق یا غریزه حیوانی - قسمت اول ( اثری از محمود زارع )

عشق یا غریزه حیوانی - قسمت دوم ( اثری از محمود زارع )

عشق یا غریزه حیوانی - قسمت سوم(اثری از محمود زارع)
...


توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.