ای برادر تو همان اندیشه ای
مابقی تو استخوان و ریشه ای

فکری برای تشکیلات اتاق فکر باید کرد...!
ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:خبر زیر را عینا از سایت مازندنومه نقل کردم اما چند نکته بالبداهه به ذهن من رسید که تنها در این مجال به طرح موضوعی آنها می پردازم و ذکر جزئیات آن باشد انشاء الله تا وقتی دیگر...

1.جای خوشوقتی است که بالاخره دستگاههای اجرائی هم متوجه شدند باید برای کارآمدی که درواقع مبنای مشروعیت مردمی است ؛ دست یاری بسوی صاحبان خرد و اندیشه و متفکرین دراز کنند. و امیدواریم که : 

 الف – این تشکیلات انشاءالله از اقدامات شائبه برانگیز سیاسی بطور کامل بدور باشند که درآنصورت نه تنها یارشاطر مردم و دستگاههای اجرائی نخواهند شد بلکه بار خاطر مردم خواهند شد و باقی ماجرا... لذا ضرورت دارد که در لااقل در این مورد و بویژه در انتخاب مسئولین و متصدیان امر اتاق فکر نهایت دقت را بخرج دهند که از نیروهای با گرایشات سیاسی مستقل و بدور از وابستگیهای جناحی  انتخاب شوند تا امورات در مسیر اصلی خویش جریان و سریان داشته باشد.

ب -   مدیران و مسئولین دستگاههای اجرائی هم خویشتن را بی نیاز از فکر و اندیشه ندانند که خداوند حکیم در توزیع توانائیهای بشری قطعا عادلانه عمل کرده است و همه چیز را باصطلاح همگان دانند و این مدیران نیستند که واقعا بر مبنای توانائیهای مختلف و بویژه قابلیتهای فکری بر مصادر امور تکیه زده اند که فی الواقع جریان شاید از زاویه معکوس آن بیشتر مقرون به صحت باشد و ... لذا ضروری است برای اجرائی شدن نتائج یا همان فرآورده های این تشکیلات خویشتن را عملا ملزم به رعایت البته مطابق با مقررات آن بنمایند.

2.   موضوع دیگر که از مصاحبه فوق برمی آید ؛ آنکه تنها از اعضای هیات علمی دانشگاهها برای این امر دعوت شده است . ضمن تایید این توجه اما , نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که متفکرین و صاحبان ایده و تفکر لزوما و تنها در دانشگاههای استان و درکرسی تدریس دانشکده ها وجود ندارند ؛ بلکه با یک دید فرانگرتری به عمق جامعه نظر داشت و هستند نیروهائی که دارای بالندگی فکری و توانائیهای اندیشه ای که بعضا قدرت بیشتری را نیز در راستای اهداف مقرره در اتاق فکر که بیان کرده اند ؛ دارند.

3.   دیگر آنکه با وجود تصریح دبیر محترم این اتاق بر الویت و محوریت بخش کشاورزی در امر توسعه استان ؛ اما در طرحهای عنوان شده و در دست اجرای آن هیچ نشانی از طرحهای بخش کشاورزی دیده نمیشود. در صورتی که برای توسعه استان بدون لحاظ نمودن الویت اول برای بخش کشاورزی در واقع هیچ کاری را نمیتوان کرد. البته کشاورزی نوین و علمی با گرایش بر صنعتی نمودن آن که لزوما بایستس با یک دید بین بخشی در راستای توسعه متوازن این بخش اقداماتی را تمهید نمود. لذا پیشنهاد میشود که طرحهای کلان مشخص و مستقیم بخش کشاورزی با الویت اصلی در راس طرحهای در دست بررسی گنجانده شود.

4.   مسئله دیگربه تشکیلات شکلی این اتاق بر میگردد.اینطور که از مصاحبه آقای موحدمنش برمی آید ظاهرا آنها قصد دارند کارگروههای تخصصی و امثالهم تشکیل دهند و...! ضمن تاکید بر ضرورت امر و اینکه بدون سازمان دهی مناسب اصولا نمیتوان به اهداف از پیش تعیین شده دست یافت ؛ اما نباید دست به اقداماتی موازی با تشکیلات رسمی موجود زد. در مجموعه تشکیلات اداری استان یک شورائی بنام شورای برنامه ریزی و توسعه قرار دارد که دستگاههای اجرائی اصلی عضو اصلی آن بوده و دیگر دستگاهها حسب مورد برای بررسی و تصویب طرحها و برنامه به این شورا دعوت میشوند و تعداد قابل ملاحظه ای از کارگروهها که قبلا بنام کمیته های تخصصی نامیده میشدند وجود دارد . چنانچه این اتاق بخواهد مشابه آن جداگانه اقدام به تشکیل کارگروههای تخصصی بنماید ؛ شاید در آتیه همان روال و نیز همان کارهائی را تعقیب کنند که این کارگروههای تخصصی زیر مجموعه شورای مذکور تعقیب میکنند . پیشنهاد مشخص من این است که در تعامل با کارگروههای موجود تلاش شود که از امکانات آنها نهایت استفاده بشود و شاید ضرورتی به تشکیل بعضی از زیرمجموعه های موازی نشود. زیرا هر دو مجموعه ( مجموعه موجود و مجموعه ای که میخواهند ایجاد نمایند ) زیر نظر استاندار محترم هستند. پس بهتر است با دقت و وسواس بیشتری در تعبیه سازو کار اجرائی این اتاق اقدام کرد که با کمترین تشکیلات ( و در واقع با پرهیز از گسترش تشکیلات بوروکراسی بسبک موجود اداری که اتفاقا بطور بسیارآشکاری, ناکارآمدی خویش را باثبات رساند ) انشاء الله بهترین نتائج را بدست آورند. خلاصه آنکه نبایستی نسبت به امر تشکیلات سازی و سازماندهی امور که بستر عملی شدن اهداف است کم توجه بود.
5.      این گفتاردر صورتی که برای مسئولین محترم اتاق فکر اهمیتی داشته باشد و حسب درخواست آنها؛  ادامه خواهد یافت انشاء الله....

اما محمود چشمش آب نمیخورد که ازین امامزاده هم معجزه ای دیده شود باش تا ببینید !

  اصل خبر: 
مشاور علمی استاندار و دبیر اتاق فكر اولویت های اتاق فکر مازندران را اعلام کرد.
صادقعلی موحد منش با بیان این كه اتاق فكر در مازندران زیر نظر مستقیم استاندار با هدف انجام مطالعات راهبردی برای برنامه‌های توسعه، كارش را آغاز كرده، اظهار داشت: طرح‌های آمایش سرزمین، ساماندهی نوار ساحلی استان، گردشگری، طرح جامع شناسایی منابع نفت و گاز، آموزش عالی استان، ساماندهی رودخانه‌های استان، شناسایی ذخایر معدنی مازندران و طرح پایگاه جامع فن آوری در اولویت طرح‌های مطالعاتی توسعه مازندران در برنامه چهارم است.
وی با اشاره به تمركز بخش كشاورزی، صنعت گردشگری و صنعت و معدن برای سرمایه‌گذاری در استان گفت: در اجرایی كردن سند ملی توسعه مازندران، اتاق فكر استان با تشكیل كارگروه‌های تخصصی، محورهای توسعه را با جدیت دنبال می‌كند.
موحد منش، سفر رئیس جمهوری به مازندران را نقطه عطف تحول و توسعه استان خواند و تصریح كرد: نخبگان فكری استان و مدیران دستگاه‌های اجرایی، مازندران را در آستانه یك تحول مهم اقتصادی و بنیادین قرار دهند.
مشاور علمی استاندار مازندران از تشكیل اولین جلسه هم اندیشی نخبگان و مدیران استانی در استانداری خبر داد و اضافه كرد: تاكنون، بیش از 150 نخبه و اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های مازندران برای بكارگیری در اتاق فكر مازندران شناسایی شده‌اند.
مشاور علمی استاندار در پاسخ به پرسشی درباره چگونگی همكاری دستگاه‌های اجرایی با این اتاق، خاطر نشان كرد: تصمیمات اتخاذ شده در اتاق فكر استان از طریق استاندار به شورای برنامه‌ریزی و توسعه ابلاغ و پس از تصویب به دستگاه‌های اجرایی برای اجرا واگذار می‌شود.

 
ارسال قبلی در بلاگفا در تاریخ دوشنبه چهارم اردیبهشت 1385 توسط محمود زارع
 
توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.