ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:وبسایت خبرگزاری شیطان بزرگ نوشت که کانزاس سیتی استار زیر عنوان "کره زمین به ماهواره: کی و کجا می افتی؟" می نویسد دانشمندان ناسا بیشترین تلاش خود را بعمل می آورند تا به ما بگویندماهواره ای شش تنی و در حال سقوط، اواخر این هفته کجا می افتد. یک اشتباه محاسبه کوچک می تواند تفاوت در محل سقوط را ازفلوریدا به نیویورک، و یا از ایران به هند برساند. محل و زمان سقوط ماهواره هنوزیک موضوع مبهم علمی است . فعلا زودترین زمان پیش بینی شده برای افتادن این ماهواره روز پنجشنبه، و دیرترین آن، روزشنبه است. محدوده پیش بینی شده برای سقوط نیز بخش عمده ای از کره زمین را دربرمی گیرد.

این بدان معنا نیست که مردم لازم است به پناهگاه بروند. این ماهواره حین سقوط تکه پاره می شود. ناسا احتمال برخورد این قطعات با یک انسان را یک در بیست و یک تریلیون تخمین می زند، حال آنکه احتمال مجروح شدن یک انسان هر لحظه یک در سه هزار و دویست است.

تا آنجا که می دانیم تا کنون هیچ انسانی در اثر سقوط تکه پاره های اجسام فضائی مجروح نشده است. تاکنون گزارشی حاکی از وارد آمدن آسیبی عمده به املاک و اموال نیز داده نشده است، زیرا بخش عمده ای از کره زمین دریاست، و سطح گسترده ای از اراضی در مناطق مختلف از سکنه خالی است.

اگر شما به قطعه ای برخوردید که حدس می زنید قطه ای از ماهواره است ناسا دوست ندارد به آن دست بزنید. ناسا می گوید ماده ای سمی درکارنیست اما این قطعات می تواند لبه هائی تیز و برنده داشته باشند. چنین قطعاتی در عین حال متعلق به دولت است. برداشتن آنها به عنوان سوغاتی و یا فروختن آنها در ئی بی eBay با قانون جور در نمی آید. توصیه ناسا این است که پلیس را در جریان بگذارید.

انتظار می رود این ماهواره بیست ساله حین سقوط و ورود به جوّ زمین صد تکه شود که بیشتر آنها سوخته می شوند. پیش بینی شده است بیست و شش تکه سنگین فلزی آن به کره زمین برسد که بزرگترین آنها قریب سیصد پاوند ( حدود صدو سی و شش کیلوگرم) وزن خواهد داشت. تکه پاره ها می تواند در محدوده ای به طول پانصد مایل ( حدود هشتصد کیلومتر) پخش شود.

از آنجا که سرعت ماهواره هنگام سقوط هفده هزار و پانصد مایل در ساعت ( بیست و هشت هزار و صد و شصت کیلومتر در ساعت )، یا پنج مایل در ثانیه ( هشت کیلومتر در ثانیه) است، یک پیش بینی توام با چند دقیقه اختلاف می تواند به معنای اشتباهی هزار مایلی ( هزار و ششصد کیلومتری ) تمام شود.توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.