ساری,گاه نوشته های محمود زارع:روستای تیلک از بخش چهاردانگه شهرستان ساری که در ضلع شمالی شهرستان در دل رشته کوههای البرز خودنمایی میکند زادگاه گت اقا و خورد اقای تیلکاجداد مادر گرامیم بانو شهربانو شفاهی تیلکی است. بهمین سبب بنوعی دلبستگی خاصی به آن دارم. مرحوم حضرت آیت الله ملا « عبدالله شریعتمدار تیلکی»، از فرزانگان مازندران، در روستا بگفته مادرم به ” گت آقا ” مشهور بوده است که البته بسیاری از قدیمی ها کراماتی را هم برای ایشان نقل میکنند . مادر میفرمود که مردم منطقه پیشترها به تیلک روستای ” عالم نشین = یعنی جایی که علماء و عالم ” در آن فراوانی بیشتری در مقایسه با دیگر سکونتگاهها داشته , می گفتند و حتی در کشور بویژه در شهرهای مذهبی مانند مشهد و قم چندان ناپیدا و گم نیست.

خیلی دلم میخواست که تحقیقات و اطلاعات بیشتری را از این روستا داشته باشم که متاسفانه در وب چندان مطلبی وجود نداشت یکی دو نفر تلاش کردند از تیلک مطالبی بنویسند که اصلا کافی نبود.اما خوشبختانه مدتی قبل بعد از اشنایی بیشتر با چند تن از دوستان بزرگوار و بخصوص از طریق حضرت حجه الاسلام والمسمین حاج اقای رنجبر ( پسردایی تنی مادرم ) فرصتی شد که از طریق همین اشنائیهای تازه امکان تحقیق و پژوهش بیشتر مهیا گردد.

از زمانی که اقای دکتر نصیر لطیفی عزیز پیشنهاد ایجاد یک وبسایت را اختصاصا برای تیلک داده بودند و با برقراری یک کانال خصوصی در شبکه تلگرام ( بعنوان اعضاء هیات موسس مشورتی طراحی و ایجاد سایت که عبارت بودند از اقایان حاج یوسف جعفری , مهندس رضایی ,دکتر علینژاد, مهندس خلیلی ,خود ایشان و اینجانب ) حدود یکماهی در این جمع دوستانه نظرات زیادی رد و بدل شد. در این جمع خوشبختانه اقای مهندس رضایی حضور داشت که بجهت توانایی و تخصص ایشان در IT سایت مورد نظر طراحی و در فضای وب بارگذاری گردید که بطور طبیعی بعد مراحلی از کار با اخذ نظرات کاربران جامعتر هم خواهد شد.

بزرگان تیلک

این مقدمه را هم بدین جهت نوشتم ( که ضمن تقدیر از دست اندکاران و بخصوص یاداوری نام و مهر دوستان نامبرده که همگی الحق والانصاف از ابرار و نیکان بسیار خیرخواه ,بخصوص مودب و متین والگوی اخلاق و متانت هستند) در ادامه حسب مورد و ضرورت (اگر عمری باقی باشد و مانع مشخصی هم در کار نیاید ! ) مطالبی را نیز از این بنده در این وبسایت خواهید دید که حتما با مشورت و هماهنگی بزرگان مطلع خواهد بود.


بزرگان تیلک

بزرگانی که همه از جهات متفاوتی خود بعنوان متخصص , عالم , پژوهشگر و … هم اینک هم در سطوح مختلف در سراسر کشور مشغول فعالیت در زمینه های فرهنگی اجتماعی و مذهبی هستند بخصوص دایی بسیار گرانقدر حضرت حجه الاسلام والمسلمین حاج اقای رنجبر که رفت و امد بیشتری با ایشان داشته و دارم و در ادامه حتما از راهنمایی های بزرگان دیگر همچون حضرت ایت ا… حاج شیخ عبدالمجید دیانی , حجت الاسلام حاج شیخ احمد اقا و حاج دکترمحمود دیانی ,حاج اقا دکتر شمس الدین دیانی , حاج اقا شیخ یوسف جرگونی و جناب شیخ رضی و شیخ جعفر جرگانی و … که بجهت برخوردی که با بیشتر این عزیزان از دور و نزدیک داشتم همه را از روحانیون شاخص و خوشنام و دارای حسن سابقه در بین تیلکی ها دیدم ( و بهمین خاطر هم تیلک دارای اهمیت میباشد چون اشرف المکان بالمکین , این حسن ادب و سلوک و علم و دانش بزرگان این خطه باعث بلنداوازگی نام تیلک شده است نه یک تکه خاک), حتما هم بعنوان راهنما مورد توجه قرار گیرند و همچنین دیگر عزیزانی که هر کدام بجای خویش از اساتید بسیار محترم و موثر در حوزه کار خویش میباشند که بجهت عدم تطویل در کلام از ذکر نام انان خودداری میگردد.

بزرگان تیلک

در خاتمه چند نمونه از عکسهای بسیار قدیمی و ارزشمند بزرگان تیلک که دیروز با کسب اجازه از دایی بزرگوار حاج اقای رنجبر گرفتم تا ضمن جلوگیری از هدر رفتن انها , برای بهره مندی دیگر دوستان ( بخصوص تجدید خاطره ) در معرض استفاده انان نیز قرار گیرد را  مشاهده میفرمایید که ان شاء الله در اتیه توضیحات بیشتری پیرامون ان – حسب ضرورت و مشورت – داده خواهد شد.

بزرگان تیلک


محمود زارع

گلمطالب اخیر وبلاگ:
روستای تیلک و تحقق یک آرزو
لَن تنالوا البرَّ حتی تُنفِقوا مما تُحبّون
جامعه فرعونی و جامعه مهدوی
مراد از تفقه چیست؟
حکایات سعدی در تأثیر تربیت (3)
علمای‌ دین‌ و نسخه‌ ی برابر اصل طاغوت‌
مراد از قلب در قرآن كریم
طلبه بی معرفت,خطرناکتر از همه
امام موسی صدر و کاری بیش از گریه
حکایات سعدی در تأثیر تربیت (2)
حمد, برترین سوره قرآن
سید حسن نصرالله حذف شدنی نیست
جدال سعدی با مدعی
حکایات سعدی در تأثیر تربیت (1)
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (195)
اسامی و سرّ سوره حمد
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (194)
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (193)
كلمات كه دلالان آلوده این بازارند
نظری به سوره قدر (قسمت اول)
نظری به سوره قدر (قسمت دوم)
نگاه و نظر
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (192)
سوره حمد مكی است !
نیایش (گفتگوی شبانی با حضرت دوست) شبانه
تفسیر آیاتى از قرآن کریم
غیبت , جنایت منافق است
بسم الله الرحمن الرحیم آیه است
تفسیر لن تنالوا البر از قرآن کریم
کشکول عارفان
ایمان بوقت معاینه مرگ بكار نیاید !
وجوه كلام الهی در قرآن کریم
شریعت و طریقت و حقیقت
فضائل نوح نبی در قرآن کریم
همنشینى با اهالی گورستان
پزشک معنوی
موسیقی ای عاشقان از سامی یوسف+دانلود
آیا قرآن تحریف شده است؟!
نماز یا بهشت ؟!
بانو زینب کبری (س)
عید یادآورى مرگ هندیان
آیا مخاطبان قرآن مردم اهل حجاز هستند؟!
قرآن برای تمام بشریت
بهترین فرمانروا از نظر مولا علی (ع) کیست؟!
مولا علی (ع) و شیعیانش و حوادث آخرالزمان
جوانمردی با مولا علی تمام است !
حکایتی از گلستان سعدی,هنرآموزی
بهشت و دوزخ معاذ بن جبل
حکایتی از گلستان سعدی,جور استاد
روشهاى تفسیرى اهل‌ بیت (ع)توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.