خدمت دوست بزرگوارم 
جناب آقای مهندس محمود زارعملامین
با سلام آنچه که در ادامه این مقاله آمده بیانگر سودجویی و منفعت طلبی عده ای انسان نما در صنایع غذایی می باشد که خطر بزرگی برای مردم همه دنبا و همچنین مردم عزیز کشورمان خواهد


«شیطان سفید»

همیشه تقلب در مواد غذایی راحتترین راه برای رسید به سودهای نجومی از سوی کسانی بوده که متاسفانه در گروه انسانها قرار دارند در صورتی که خوی کثیف و نیات پلید آنها خیلی زود برملا میگردد و جالب اینجاست که باز هم درس عبرت برای این عده نمیگردد که مهمترین عامل عبرت نشدن برای دیگران اطلاع رسانی کم و محدود به بهانه هایی چون مصلحت و ...میباشد. امیدوارم  روزی را شاهد باشیم که کل جامعه مان به موقع و درست در جریان وقایع این چنینی قرار گیرند

و اما شیطان سفید نامی است که روی ماده ای گذاشتم که در ادامه آمده است.
ملامین نامی آشنا برای ماست! چرا که در دوران کودکی حداقل یکبار با ظروف ملامینی بر خورد داشتیم و شاید هنوزم  کاسه های ملامینی در خانه مادربزگهایمان یافت شود.

ملامین یک ماده شیمیایی آلی، غنی از نیتروژن و از ترکیبات اوره است که به صورت پودری سفید رنگ وجود دارد. نام ملامین را یک دانشمند آلمانی به نام جوستاس فون لیبیگ که مبتکر تولید آن در سال ۱۸۳۴ میلادی بوده، برایش انتخاب کرده است. این ماده در صنایع پلاستیک سازی کاربرد داشته و همچنین از انجائیکه شیر و لبنیات یکی از پر مصرف ترین خوراک روزانه ماست از شیر خشک نوزادان تا ماست و پنیر و .... این موضوع دارای اهمیت ویژه و حیاتی است.

همانطور که میدانیم منبع همه لبنیات شیر بوده و یکی از معیارهای سنجش شیر میزان پروتیین شیر است. برخی از دلالان شیر و حتی برخی مراکز جمع آوری برای افزایش حجم شیر مبادرت به اضافه کردن آب به شیر می نمایند! و داستان شیطان سفید از اینجا آغاز میشود.

ساری,گاهنوشته های محمود زارع

زمانی که آب به شیر اضافه میشود درصد پروتئین شیر پایین می آید و مناسبترین ماده برای جبران این پروتیین پودر سفید رنگی است که ملامین نام دارد میباشد همین ماده ای که سالها به بشر خدمت کرده تبدیل به صلاحی مرگبار میشود و شیطان سفید نام میگیرد.

حال سوال اینجاست چرا از ملامین برای این نیت شوم استفاده میگردد؟!
یکی از راههای مرسوم اندازه گیری میزان پروتیین مواد خوراکی اندازه گیری میزان ازت (نیتروزن: N ) آن ماده است. و ملامین غنی از ازت میباشد و به راحتی با شیر محلول همگنی تشکیل میدهد.

ملامین به دلیل نیتروژن بالایی که دارد، آزمون کجلدال را که به طور غیر مستقیم با اندازه گیری میزان نیتروژن ماده غذایی، پروتئین آن را تخمین می زند به اشتباه می اندازد؛ و به شکل کاذب میزان پروتئین ماده غذایی را بالا نشان می دهد.

افزودن ملامین به شیر، از انواع تقلب های مضاعف است؛ یعنی ابتدا آب به شیر افزوده شده و آنرا رقیق می کنند و سپس برای پوشاندن تقلب اول، دست به تقلب دوم می زنند و با افزودن ملامین به شیر، به طور کاذب میزان پروتئین شیر را بالا و طبیعی جلوه می دهند.

تشخیص این در حال حاضر شیر های چینی آلوده به ملامین، در انواع شیر خشک کودک، ماست، کافی میت و شکلات یافت شده است؛ به طوریکه بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکا نه تنها انواع شیرخشک های چینی، بلکه هر نوع محصولی را نیز که با این شیر خشک ها ساخته شده بوده است، از بازار جمع کرده اند.
برآورد می شود ۲۰ درصد از کارخانه های شیر خشک چینی، به ملامین به سه طریقه خوراکی، تماس پوستی و تنفسی، انسان یا حیوانات را آلوده می کند.

ظاهرا سیانوریک اسید موجود در ملامین، در بدن انسان و حیوانات، به سیانورات ملامین کم محلول در آب تبدیل شده و به صورت کریستال های زرد رنگ در توبول های کلیوی رسوب می کند و سبب مسدود شدن توبول های کلیوی و ایجاد سنگ های کلیه می شود. در بعضی موارد، همین روند منجر به نارسایی حاد کلیوی و مرگ انسان می گردد. کاهش وزن مخصوص ادرار، دفع پروتئین در ادرار، دفع کریستال های ملامین در ادرار و خون مخفی (OCCULT BLOOD ) از علایم دیگر مسمومیت با ملامین هستند.

دوز کشنده ۵۰ درصد (LD50) ملامین برای انسان، بر اساس مطالعات حیوانی، ۳ گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

اثر سرطان زایی ملامین به ویژه سرطان مثانه، در حیوانات به اثبات رسیده است، اما در انسان هنوز این موضوع ثابت نشده است. ملامین همچنین باعث بی قراری، دفع خون در ادرار، نشانه های شبیه به عفونت کلیه، افزایش فشار خون و اختلالات تولید مثل می شود. تماس با ملامین سبب تحریک چشم، پوست و دستگاه تنفس می گردد.

پس از رسوایی شیرخشک‌های آلوده به مادهٔ ملامین در سال ۲۰۰۸ که منجر به مرگ ۶ کودک و همچنین بیماری ۳۰۰ هزار کودک شده بود، چین درگیر چندین رسوایی دیگر در این صنعت شد که اعتبار فراورده ‌های شیر این کشور را خدشه دار کرد.
این مساله تا نوامبر سال ۲۰۰۸ در چین ۳۰۰ هزار قربانی گرفت. شش نوزاد در اثر بیماری سنگ کلیه و آسیب‌های دیگر کلیه جان باختند و ۸۶۰ نوزاد در بیمارستان بستری شدند.
یک حادثه جداگانه در چهار سال قبل، مرگ و میر ۱۳ نوزاد در اثر سوء تغذیه را در پی داشت. این رسوایی در پی مبتلا شدن ۱۶ نوزاد به سنگ کلیه در استان گانسو در اثر مصرف شیر خشک یک شرکت چینی به نام Sanlu Shijiazhuang در ۱۶ ژوئیه برملا شد. پس از بررسی مشخص شد تولیدات با این رسوایی صادرات محصولات شیر چین دچار مشکل شد، به طوری که ۱۱ کشور واردات در طی حکم دادگاه دو نفر اعدام شدند، سه تن حبس ابد و دو نفر ۱۵ سال حبس گرفتند. ۷ تن از مسوولان دولتی اخراج یا مجبور به استعفا شدند.

 در اواخر اکتبر ۲۰۰۸، بار دیگر ملامین در تخم مرغ و خوراک دام کشف شد. ملامین در گلوتن گندم و پروتئین غنی شده از برنج که توسط کشور چین صادر شده و برای خوراک حیوانات مورد استفاده قرار می‌گرفت دیده شد. تا ژوئیه ۲۰۱۰ همچنان گزارشهایی از عواقب استفاده از در سال ۱۳۸۷ واردات شیر خشک و سایر فراورده‌های حاوی شیر و یا بر پایه شیر از کشور چین ممنوع شد و طی اعلامیه‌ای وزارت بهداشت مقدار مجاز ملامین در فرآورده‌های غذایی حاوی شیر و یا مشتقات آن (به استثناء شیر خشک اطفال) را mg/kg 2.5 تعیین کرد.

ساری,گاهنوشته های محمود زارع

اگرچه اکثر گزارشات آلودگی شیر خشک مربوط به کشور چین بوده است اما موارد اندکی نیز از سایر نقاط جهان گزارش شده است. در یک بررسی بر روی 341 نمونه شیر خشک از 19 کشور جهان (به غیر از چین) تنها یک مورد آلوده گزارش شد. به غیر از موارد افزودن عمدی ملامین به شیرخشک، مواردی نیز ممکن است ناشی از برخورد و تماس شیر با وسایل و ابزار در جریان دوشش، حمل و نقل و فرایند های مختلف در شیر یافت شود.

در تحقیقی در سال 2009 بر روی شیرخشک های تولیدی در چین از 111 نمونه تعداد 87 مورد آلوده بوده که میزان ملامین آن بین 118 تا 4700 میلی گرم در کیلوگرم بود.

در تحقیق دیگری در چین بر روی 15557 کودک که از شیرخشک استفاده می کردند 61/3%  سنگ کلیوی داشتند که علت آن با مصرف شیرخشک های آلوده به ملامین در ارتباط بود. طبق تحقیقی در آمریکا در سال 2008، از تعداد 44 نمونه شیر خشک، 3 مورد آلوده بودند.

سازمان‌های FAO و WHO (كدكس بین الملل) وجود ملامین در هر نوع غذا را مجاز نمی‌دانند. (فدراسیون بین‌المللی شیر نیز ضمن مجاز ندانستن این ماده، از گروه‌های كاری خود خواسته است كه هر چه سریعتر نسبت به تعیین روش استاندارد اندازه‌گیری این ماده در شیر کنند ... و در سال 2007، ملامین از گلوتن گندم و پروتئین‌های تغلیظ شده برنج صادر شده از چین به امریكا جدا شده است. این مواد در تولید غذای دام‌های كوچك (سگ و گربه) مورد استفاده قرار گرفته و سبب بروز مرگ و میر بالا در این حیوانات شده است. اخیراً آلودگی ناشی از ملامین در تعداد مختلفی از محصولات از قبیل پودر شیر خشك نوزاد و یك نوع دسر ماست منجمد و در نوشیدنی قهوه در بسته ‌بندی قوطی دیده شده است كه به احتمال بالا در تولید این محصولات از شیر....

پایبندی به اصول اخلاقی اولین راه دستیابی به سلامت مواد غذایی است. ایمنی غذایی دارای زنجیره بلندی از دامداری تا هنگام مصرف است و سلامت نهایی فراورده های لبنی به مراحل مختلفی بستگی دارد. هرگونه قصوری در هر یک از این مراحل منجر به بروز مخاطرات سیستم های کنترل بهداشتی باید بر تمام مراحل تولید محصول نظارت داشته باشد تا هرگونه  شکاف و نارسایی بهداشتی را تشخیص دهد.

ساری,گاهنوشته های محمود زارع

ایستگاه های جمع آوری و تحویل شیر اولین محل احتمال بروز تقلب و افزودن ملامین به شیر است. نظارت دقیق بر هر یک از ایستگاه ها بطور جداگانه الزامی است. زیرا زمانی که تمام شیرهای چندین دامداری مختلف به صورت مخلوط به کارخانه ارجاع داده شود، هیچیک از دامداران و فروشندگان شیر مسئولیت تخلف را بر عهده خطر دیگر پیرامون دلالان و واسطه های خرید و فروش شیرها است که باید نظارت خاصی بر اینها وجود داشته باشند. زیرا در صورت بروز تخلف امکان پیگیری دقیق وجود ندارد و معمولاً ارتکاب در برخی از نقاط دنیا به ویژه چین، ملامین در داروخانه ها بفروش می رسد.

در بسیاری از فروشگاه ها ملامین تحت عنوان "پودر پروتئین" به صورت غیرقانونی عرضه می شود. این به آن معنا است که دسترسی به ملامین به آسانی امکان پذیر است. بنابراین نظارت جدی بر این طبیعی است که افزودن عمدی ملامین به شیر موجب سوددهی به دامدار، واسطه ها و کارخانجات شیر و فراورده های لبنی می شود. بنابراین هر یک از این مراکز ممکن است مرتکب این تخلف گردند.
از طرف دیگر در بسیاری از موارد، افزودنی عمدی ملامین به شیر در مورد شیرهایی انجام می شوئد که به دلایل مختلف نقص در کیفیت رد شده و برگشت می خوردند؛ لذا دامداران برای کاهش ضررهای اقتصادی مرتکب تقلب می شوند.

گاهی اوقات برخی از کارخانجات داوطلبانه شیرهای برگشتی و رد شده از کارخانجات دیگر را با قیمت پایین تری خریداری می کنند که این کار اندکی ظن برانگیز است و اینگونه کارخانجات باید تحت نظارت جدی تری قرار گیرند؛ زیرا در بعضی از موارد گزارش شده است که این کارخانجات به شیر های کم پروتئین تمایل دارند ....
گاهی اوقات دامداران مرتکب تقلب مضاعف می شوند؛ به نحوی که به شیر تولیدی خود آب اضافه می کنند و برای پنهان کردن کاهش میزان پروتئین شیر، به آن ملامین اضافه می نمایند.

برای پیشگیری از تقلبات مربوط به افزودن ملامین به شیر وضع قوانین جدی تر و سختگیرانه امری ضروری است. طبق قوانین جدید هیچیک از بچ های تولیدی شیرخشک قبل از نمونه برداری و آنالیز نهایی نتایج نباید روانه بازار مصرف شوند.
همچنین در برخی از کشورها کارخانجات موظف هستند بر روی برچسبهای روی محصول توضیحاتی در مورد ملامین و خطرات ناشی از آن در شیرخشک ارائه دهند. البته اینکار از طریق تهیه بروشورهای راهنمای جداگانه همراه با محصول نیز امکان پذیر است.

از طرفی باید از طریق رسانه های جمعی اطلاع رسانی گردد که کدام گروه در این کار دست دارند ... همچنین اِعمال جریمه های سنگین و تنبیهات شدید قضایی از راه های کنترل تخلفات مربوطه .

امروزه برای کنترل ملامین در شیرخشک استانداردهای مختلفی در کشورهای مختلف تبیین شده است. به عنوان مثال، در هونگ کونگ، نیوزلند و آمریکا حداکثر مجاز قابل قبول ملامین در شیرخشک مصرفی در صنایع غذایی برابر باppm  5/2 است که این میزان در مورد شیرخشک های مصرفی نوزادن برابر با PPM 1 می باشد.

در کانادا حداکثر مجاز قابل تحمل در شیرخشک برابر با PPM 5/0 است. حداکثرمجاز قابل تحمل ملامین که توسط اداره غذا و دارو در امریکا تعیین شده است، برابر با دریافت روزانه 5/0 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

طبق استانداردهای سازمان جهانی بهداشت (WHO) حداکثر میزان قابل تحمل دریافت روزانه ملامین برای اطفال معادل 2/0 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است.

اتحادیه ها و انجمن های دامداران می توانند نقش مهمی را در پیشگیری از تخلفات افزودن ملامین به شیر ایفا کنند. به نحوی که در صورت برگشت و رد شدن شیرهای کم کیفیت دامداران، بخشی از زیان های اقتصادی را جبران کنند.

شایان ذکر است در مواردی که شیر خام دریافتی یک وعده روزانه کارخانه، آلوده تشخیص داده شد باید از تمام انبارهای شیرخشک نمونه برداری بعمل آید. در صورت تشخیص نمونه های آلوده، تمامی محصولات باید از چرخه مصرف انسانی حذف شود. از طرف دیگر، شیرخشک های تولیدی کارخانه مذکور که به بازار روانه شده است باید جمع آوری گردد.

حال سوال این است آیا در کشور ما کنترل های لازم در این زمینه انجام میگردد ؟ مخصوصا در بعضی از شرکتهای معتبر صنایع لبنی داخی اقدام  به تاسیس سکوهای جمع آوری شیر کردند تا در حد امکان کنترل دقیق تری روی شیر ورودی به کارخانه داشته باشند ....

در هر صورت آسیب پذیرترین گروه جمعیتی کودکان هستند که باید خانواده ها در تغذیه انان نهایت دقت و حساسیت را بخرج دهند ...

به امید روزی که جهان دیدن و شنیدن چنین اخباری را هرگز تجربه نکند
به امید روزی که کشورمان از سیستم نظارتی قدرتمندی برخوردار باشد که هیچ کشوری به خود اجازه ندهد که محصولات آلوده اش را وارد بازار ایران نماید .
کارشناس ارشد بخش مهندس اسماعیل بستانی
بهمن ماه 94
ساریمتن مرتبط:
... آزولا یا « شیطان سبز » !!!


و بخوانید ... :
... آزولا و چگونگی ورود آن بکشور ( محمود زارع )
... مهندسی ژنتیک - چالش کشاورزی و فناوری های جدید ( محمود زارع )ساری , گاهنوشته های محمود زارع


به تلگرام ما بپیوندید
مطالب اخیر وبلاگ :
زهد فروشی !
مازندران ! سبز زرد!!!
تا شما نظرتان چه باشد؟
رنگین کمان های زیبا و دیدنی
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (172)
نی و مولوی
گردن بند فمنیستی
دانلود مجله خواندنی های شماره 22 سال 1331
اطاعت از رسول الله اطاعت از خداست
من رفتنی ام !!!ارسالی به اعضای عزرائیل
دیوید هیوم و فلسفه اش و غوغای مادیگراهای بی معرفت
وجه تسمیه آمین + اهل تسنن
دانلود مجله خواندنی های شماره 23 سال1331
خواب و مرگ و زندگی و بهشت
هستی , چون هستی !
حدود محترم , معیار تعادل در کنکاش
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (171)
آزادی مطبوعات و دیکتاتورها
آدمها و دیوارها !
اهلیت و امانت
لوایح عین القضاه همدانی ( 20 )
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (170)
سزاوار صحبت خداوند ...
ذلیل درگاه کریم , عزیزتر از همه کس
نرمی و نرمخویی
رستگاران , خود را نستایند !
برتری خواهان بر مردم در آخرت مزدی ندارند
سکر شکر
خدا در دل مینگرد
انواع شرک
شنیده‌ام ز گلها همه بوی بی‌وفایی
خیر پنهان
روی ماه خوبان دفاع مقدس ما ...
ز همراهان جدایی مصلحت نیست
معامله بی ضرر
خلعت لعنت
خریدار طرّار
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (169)
مرد آبستن
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (168)
ما نیستیم معتقد شیخ خودپسند
یک روی در دو محراب !
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (167)
ای نسخهٔ نامهٔ الهی که توئی
روزی حلال
جان منی جان منی جان من
تفسیر سوره نساء.كشف الأسرار و عُدة الأبرار (166)
طلب عشق ز هر بی سر و پایی نکنیم
غریبی مردان مرد در آخرالزمان
عمر که بی‌عشق رفت هیچ حسابش مگیرتوجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.