سروش زارع زائر کربلای معلا و حرم حضرت زینب کبری سلام الله علیهادیروز غروب ساعت حدود هفت و نیم پسرم آقا سروش بهمراه مادرش و پدربزرگ و مادربزرگ خویش بقصد زیارت کربلای معلی و عتبات عالیات در کشور عراق و سوریه راهی سفر شده است . من تنها نیم ساعت فرصت داشتم تا چند نکته را متذکر ایشان شوم که آنها را نوشته و خواستم که بعد از جابجا شدن در داخل خودرو در فرصت مناسب آنرا مطالعه نماید بی مناسبت ندیدم که این توصیه نامه را که بدون حتی یکبار بازنگری و با عجله تهیه شده بود فعلا بعنوان خاطرات زندگی در این بخش قرار دهم باشد تا انشاء الله خداوند قبول فرماید و راضی باشد .

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولادالحسین و علی اصحاب الحسین و سلام بر شیرمرد وفادار صحنه ایثار و مروت حضرت ابوالفضل العباس صلوات الله علیه
پسر عزیزم کربلایی سروش زارع
کلام نخست در ( معرفت ) قدر و موقعیت شناسی: بسیار خوشبختی و سعادتمندی برای من میباشد که نمردم و با چشم خویش می بینم که تنها پسرم در عنفوان جوانی در اولین سفر آفاقی بزرگ و طولانی خویش , بقصد زیارت و دیدار با آقاترین آقایان جهان هستی و شریفترین موجودات خداوندی گل سرسبد آفرینش الهی یعنی خامس آل عبا حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام و اعوان و انصار شریف و شهیدش , راهی دیار کربلای معلی میشود.

پسرم , من معتقدم که اتفاقی نیست که چنین افتخاری در این سن و سال برای تو فراهم شده است و خداوند با سبب سازی شرائطی را فراهم کرده است تا تو به این سفر بزرگ و تعیین کننده در سرنوشت دینی و دنیایی خویش رهسپار شوی . بدان که خدای حکیم , همان خدای مدبری است که حتی هیچ برگی بدون خواست و اذن او از شاخساری فرو نمی افتد. اگر خدا نمیخواست امکان نداشت که قدمی از قدم کسی برداشته شود و توفیق چنین سفری نصیب شما گردد.

بدان که خود آقا امام حسین علیه السلام که باعتقاد ما مسلمانان شیعه و غیر شیعه زنده هست ( چون قرآن فرموده که: ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون -  شهیدان زنده اند و آنان را مرده مپندارید . آنهم نوعی زندگی که در نزد خدای رحمن و رحیم هستند و روزی میخورند ) لابد خواسته و اجازه داده که تو بزیارتش بروی و بعنوان پدر توصیه میکنم که قدر این موقعیت را بدانی و بی توجه نسبت به چنین موهبتی نباشی.

تمام سخنم در ابتدای این نامه این بود که هر کسی باید درباره کاری که میکند معرفت و شناخت داشته باشد. داشتن معرفت در کارها بنص صریح کلام معصوم ارزش آن کار را به دهها بلکه صدها و هزاران برابر افزایش می دهد. انسان چشم و گوش بسته چندان توفیقی نمی یابد. کسی که نمیداند چکار میکند و در چه راهی است , خیلی فرقی با حیوانات ندارد . پس توصیه میکنم که اول نیت خود را خالص کن که فقط برای زیارت آقا و آقازاده ها داری به این سفر میروی. شاید فرصتی دوباره مهیا نشود پس عقل هم اقتضاء میکند که زیرک باشی و تنها بقصد تغییر در درون خویش ( و سیر انفسی ) با واسطه قرار دادن امام حسین علیه السلام که عزیزترین مخلوقات نزد خداوند است , فقط از خداوند بخواهی که تو و همه ما را در راهی که او می پسندد و امامان معصوم و مظلوم ما رفته اند , موفق و موید بدارد. و بخصوص عاقبت بخیری از خداوند برای خود و همه ما و تمامی آنانی که می شناسی و استحقاق آنرا دارند.
فرصت سفرهای تفریحی دیگر انشاء الله زیاد است و اگر خداوند بخواهد ما میتوانیم به مناطق دیگری از زمین خدا در گوشه کنار ایران و حتی خارج از ایران – با همدیگر – در آینده نزدیک سفر کنیم و از مواهب طبیعی و نعمات خداوندی لذت ببریم . پس این سفر را فقط سفر خاص قرار بده و هدف خویش را – خدای ناکرده – تفریحی و تفرجی قرار نده که میدانم چنین نیست و این مزد و پاداش عبادات خالصانه ای بود که در ماه مبارک رمضان اخیر انجام داده بودی . و خوشحالم که خداوند عزیز مزد صبر و تحمل و سختی ها و مرارتهای خانواده ما را داد و خود من بسیار خداوند را شاکرم که چنین لطف بزرگی را نسبت بمن و خانواده من فرموده است و این امر را من خیلی جدی و بزرگ می بینم.در عین حالی که شاید برای بسیاری از مردم از کثرت رفت و آمد عادی شده باشد !

کلام دوم  در آداب دانی : سروش عزیز بدان که هر کاری را آدابی است و هر موقعیتی را ادبی و شرائطی است . یک آدم فهیم باید بداند که ادب هر کار و مرتبه ای چیست ؟ اینکه گفته میشود فلانی مودب است , بر خلاف تصور عمومی , بدین معنا نیست که فلانی حیاء دارد و کمرو است و خجالتی و کم حرف و .... , بلکه ادب بدین معناست که بدانی در شرائطی که قرار میگیری چه رفتاری را انجام دهی . اگر مسافری , باید بدانی که یک مسافر باید چه کارهایی را بکند . اگر مسافر تنها نیستی و بصورت دسته جمعی مسافرت میکنی باید و حتما باید حقوق همسفرها را اول بدانی و بعد مراعات کنی تا مسافر با ادب باشی . در سفر – چه فردی و چه جمعی – آداب و اعمالی وجود دارد که بهتر است با دقت و ظرافت مراعات کنی . مهمترین آنها حفظ حریم و حدود و احترام دیگر همسفرها میباشد. همه شما در یک راه هستید . ضمن آنکه مهمترین ادب مسافرت مراعات حق و حقوق همسفرهاست , اما نکات ریز دیگری قرار دارد که بدلیل شرائط خاص سفر تو بطور ویژه آنرا مراعات کنی ازجمله : احتمالا تو جوانترین مسافر راه کربلا در این سفری ؛ پس مواظب باش که همسفرها معمولا از تو بزرگتر هستند و مراعات و کرامت با بزرگتر روشی است که آقا امام حسین علیه السلام هم عمل میکرده و هم می پسندد. اگر تو نسبت به رفع مشکلات بزرگترهای همسفر خویش اقدام کنی مطمئن باش هم همسفرها را خوشحال خواهی کرد و هم بخصوص کسی را که بقصد زیارت وی میروی بسیار خوشحال خواهی کرد و بدان و مطمئن باش که امام حسین کریم است و فرزند کریم و از خانواده باکرامت . بدان که مزد و پاداش زحمت و تلاش و احترام تو نسبت به مهمانان خویش که همان همسفرهای تو هستند , را بتو خواهد داد و انشاء الله کارنامه قبولی و نمره 20 از آقا در این سفر – امتحانی – خواهی گرفت و چه سعادتی بزرگتر از اینکه آقا امام حسین فرزند زهرای اطهر و عزیز از آدمی راضی و خوشحال باشد ! بدان که حتی کفشدارهای مجالس و مهمانان امام حسین علیه السلام دارای ارزش بسیار زیادی هستند و آقا خودش هوای همه اینها را دارد و در روزهای سخت و تنگ زندگی بداد آنها میرسد چه برسد به تو که بقصد کمک و یاری مهمانان آقا بخواهی مراعات احترام آنها را بکنی و حتی المقدور مشکلات آنها را رفع کنی و اگر کمکی از تو خواستند با جان و دل و فقط بقصد خوشحال کردن آقا امام حسین , این کارها را انجام دهی .

یک امکان و سعادت دیگر باز در این سفر نصیب تو شده است که باید بطور خاص قدر آنرا بدانی و آن اینکه مادر و مادر بزرگ و پدربزرگ تو در این سفر همراه تو هستند . خدمت و به آنها بخودی خود باعث رضایت خداوندی است و اگر بقصد بخشش تمامی گناهانی که احتمالا همه ما در پرونده خود داریم , بتوانی در این سفر مراعات حال آنها را بیشتر بکنی مطمئن باش خداوند ترا مثل دسته گل پاک و تمیز و رها و آزاد خواهد کرد و همسان فرشته ها میشوی یک سروش واقعی , سروش جان !

کلام سوم ؛ اعمال محتوایی : در این سفر شاید بسیار کتاب و کتابچه و جزوه و دعا و ... که همگی به عربی است ببینی و در دست همه و یا اکثر که مشغول خواند آن هستند و متاسفانه بسیاری اصلا نمیدانند که چه متنی را دارند میخوانند ! من یتو سفارش میکنم که بمردم دیگر کاری نداشته باش ولی خودت بیشتر با زبان دل خود و با همان زبان مادری خود با امام سخن بگو و درد دل کن و از آقا بخواه که اگر مشکلاتی داری و یا آرزوهایی داری , واسطه شود و از خدا بخواهد تا خداوند این مشکلاتت را رفع کند و این آرزوهای تو را برآورده سازد. تعدادی دعای مشهور بخصوص زیارت عاشورا و زیارت وارث هست که پیشنهاد میکم در طول سفر اول معنی فارسی آنها را خوب بخوانی و بعدا در حرم یکبار آنهم با فهم ینکه داری چه میخوانی و چه به آقا میگویی , این متن را قرائت کنی . پس خیلی در قید و بند جزوه های دعا نباش و بدان که دعای واقعی اتصال و ارتباط قلبی برقرار کردن با خداوند و ولی خداست. لق لق زبان کارساز و چاره ساز نیست ولی برحذر باش که اگر همسفرها زیاد دعا میخوانند را با دیده تحقیر نگاه نکنی و فکر نکنی که همه آنها نمی فهمند که چه میخوانند. تو حساب خاص و ویژه ای برای خودت نزد آقا باز کن ! تمام تلاشت این باشد که یک رابطه ای را با اصرار هم که شده با اولیاء خدا یعنی امام حسین علیه السلام و حضرات ائمه دیگر از عباس بن علی علیه السلام که فوق العاده عزیز و گرانقدر میباشد و بخصوص مشکل گشا چون خداوند حساب خاصی برای عباس (ع) باز کرده است . و بدان و تلاش کن که بی دارو از داروخانه عباس خارج نشوی و بسیاری از دردمندان و آرزوخواهان دوای خویش را از شفاخانه و داروخانه ابوالفضل العباس علیه السلام گرفته اند . یادت باشه سروش ! اینان عزیز کرده خداوند هستند و محبوب تمامی اولیای بزرگ الهی از پیامبران و ائمه و بزرگان میباشند و بدان که به محضر چه کسانی میروی که کلیدهای سعادت و بهشت را خداوند در روز قیامت در دست آنان می دهد.

کلام چهارم , سفرنامه : بزرگان گفته اند و درست هم گفته اند که بهتر است حتی المقدور به جاهایی که سفر میکنی و از مناظر و دیدنی ها و آداب و رسوم و فرهنگها و ... دقت کنی و وقتی سواد داری یک دفترچه ای همیشه همراه خود داشته باشی و از دیدنی ها و مکانها و رفتار مردم و اتفاقات سفر و خلاصه از همه چیز خلاصه ای بنویسی تا بعدا که از سفر انشاالله بسلامت برگشتی با همکار خواهرانت آنرا ویرایش کرده و یک سفرنامه بنویسی و مطمئن باش که در آینده هم برای تو و هم برای دیگران بسیار مهم خواهد بود و ارزشمند. از دوربین و امکانات جدید فنی و تکنولوژیکی هم میتوانی در ثبت لحظه ها اقدا کنی . در اینصورت است که ما که سعادت سفر را نداشتیم میتوانیم همانند تو از تجربه ها و مکانهایی که رفته ای و از سرگذشت سفر اطلاع پیدا کرده و گویی همراه تو بوده ایم.

کلام پنجم ؛ حفاظت و مراقبت : باید بدانی که متاسفانه این سفر با کینه جویی های بسیاری از فرقه های منحرف و ضد اهل بیت , خطرناک شده و هر روز حرامیانی چند با شرارت تعدادی از زوار امام حسین و حضرت زینب علیهماالسلام را بشهادت میرسانند. همین امروز اخبار نشان داده بود که این حرامیان یک اتوبوس زوار عراقی را که بقصد زیارت حضرت زینب سلام الله علیه راهی سوریه بودند سر مرز , کشته اند. در هر گوشه و کنار دشمنان ائمه که از رشد فرهنگ اهل بیت ناراحتند در کمین هستند و مترصد فرصتی هستند تا بقول خودشان انتقام بگیرند و دیگران را از سفر به عتبات عالیات بترسانند . اما آنها کور خوانده اند چون در طول این 1400 سال نتوانسته اند چراغ خانه اهل بیت پاک رسول گرامی اسلام را خاموش کنند . ولی یک عاشق ولایت و یک شیعه خاص علی علیه السلام باید زیرک باشد و متوجه. اینطور نیست که آنها فقط در سر مرزها بمب بگذراند و یا فقط به ماشین ها حمله کنند گاهی با زیرنظر گرفتن یک زوار جوانی که معمولا کم توجه تر هستند , آنها را در جاهای خاص و در کوچه و خیابان بزور سوار ماشین کرده و با نامهای جعلی مانند پلیس و شرطه و ... دستگیر میکنند. بسیار باید مواظب باشی و هیچموقع از جمع جدا نشوی و بخصوص در ارتباط تنگاتنگ با مدیر و مسئول کاروان باش و سعی کن با او رفیق شوی و بدون او بجایی نروی . مکانهایی که میخواهید بروید پر هستند از دزدان و جنایتکاران و دشمنان که مترصد کمترین اشتباه از سوی شما هستند ؛ پس سفارش میکنم که این مساله را جدی بگیری و به تذکرات و توصیه های آنهایی که تجربه دارند گوش دهی و باعث ناراحتی و استرس و فشار آنان نشوی. از سوی دیگر الآن کشورهای عربی بخصوص در سوریه هم اوضاع مناسبی برقرار نیست و درگیریها و برخوردهای پراکنده و گاهی متراکمی صورت میگیرد که متاسفانه اتفاقات بدی هم گاهی افتاده است. مساله دیگر که باید دقت بیشتری کنی این است که چون سفر شما زمینی است باید از یک کشور دیگر یعنی ترکیه هم بگذرید و تمام این موضوعات خودش نیاز به جستجو از شرائط هر منطقه و اطلاع از انها داشته که بهترین منبع آن همان مدیر کاروان شما میباشد. یکی از مهمترین انگیزه های برخورد بعضی از غریبه ها مساله مالی میباشد و متاسفانه برای پول و سرقت آن گاهی اتفاقات بدی هم می افتد پس توصیه میکنم بنحوی رفتار و رفت و آمد خود را سامان دهی که کسی طمع نکند تا بقصد سرقت از شما مجبور شود خدای ناکرده دست بکار خطایی بزند. ضمن انکه همیشه این غریبه ها نیستند که موجب مشکل میشوند گاهی هم پیش آمده که خدای ناکرده یک همسفر بد – که هستند – رفتاری را انجام دهد ولی با بی توجهی ما بخواهد باسم ما تمام کند پس باید بنحوی رفترا کرد که دیگران نسبت به آدمی مشکوک نشوند و از مواضع تهمت و تردید – بقول قدیمی ها – باید دوری کرد و نباید کارهایی را کرد که دیگران به آدم مشکوک شوند و بمحض مفقود شدن مثلا یک وسیله ای فوری نگاهها را بطرف فرد خاصی که بی گناه اما بی توجه بوده , برگردانند و در اینصورت سفر خوش که نمی گذرد بلکه بسیار تلخ خواهد شد.

کلام ششم در سوغات سفر : سوغات اصلی سفرهای زیارتی روح پاک و معنویت و نورانیت است . پس خیلی نگران این نباش که نخود کشمش و دستمال نخریدی بلکه بیشتر متوجه این موضوع باش که یک سروش تازه و نویی را برگردونی . تلاش کن تا تغییرات در خود را خودت احساس کنی . بدان که جاها و مکانها در انسانها تاثیرات خاصی را دارد . مکانهای خاصی مانند کربلا , نجف و ... مکانهای مهم و عجیبی هستند و نباید بی توجه از آن بگذری . سعی کن با دقت به اطلاعات خود از مکانها و وقایع بیفزایی. از دیگرانی که میدانند همیشه پرس و جو کن . دقیقا همه چیز را کنکاش کن و ره آورد و سوغات سفر تو باید در اصل چنین معرفتها و اطلاعاتی باشد و اما هدیه و سوغات که مرسوم هست در حد معمول متناسب با ضوابط و مقررات کفایت میکند. دقت کن که میزان خرید از خارج در حدی نباشد که در گمرگ مجبور بشوی تا چندین برابر آنرا پرداخت کنی درحالیکه میتوانستی در ایران ما با چند برابر ارزانتر و جنس مرغوبترش را هم تهیه کنی .

کلام بعدی در دوست یابی : بدان که توفیق اصلی آدمی در این چندسالی که از خدا عمر گرفته در این است که اعتبار و احترام اجتماعی و بخصوص روابط و تعاملات اجتماعی مناسبی را با دیگر انسانها برقرار کنی . خوشبختانه در سفرهای زیارتی آدمهای معمولا بهتر همراه و همنشین آدمی میشوند که باید با مراعات ادب و برخورد و نزاکت سعی کنی تعداد زیادی از دوستان خوب را از بین زائرین انتخاب کنی بطوری که وقتی برگشتی بتوانی با آنها در ارتباط باشی . همین ارتباطات میتواند منشاء موفقیتهای بعدی بشود.

کلام آخر این پدر دوستدار تنها پسر خویش این است که آنچیزی که برای تو میماند , نه شلوار و البسه خریداری شده از خارج است و نه وسیله های تزیینی و سوغات و ... بلکه تنها چیزی که در این سفر برای تو خواهد ماند – حتی تا قبر و قیامت – استفاده درست تو در برقراری ارتباط با اولیاء بزرگ الهی و ائمه هدی میباشد. سروش میتوانی و بخودت اطمینان داشته باش که نه خداوند حسود است و ندار و نه اولیاء بزرگی که بقصد زیارتشان رهسپار سفری , از آنها بخواه و در خواستن استمرار و سماجت کن و مطمئن باش و ایمان داشته باش که خواهی گرفت آنچه را که از آنها خواسته ای . میتوانی بخواهی که در خواب ملاقاتشان کنی میتوانی خیلی چیزهای دیگری بخواهی ولی این پدر دورافتاده از سعادت خویش را بخصوص در زمانهای خاص و هنگامی که در آستان مقدس و کبریایی آقا مرتضی علی رسیدی فراموش نکن سلام مخصوص مرا برسان و طلب آمرزش و توفیق نما و بخصوص از اقا مرتضی علی بخواه که پدر خواسته که وی را از شر حسودان و دشمنانی که زیاد هم شده اند رهایی بخشد و شر و حسادت و عداوتشان را بخودشان برگردانند. همین و بس اگر همین را بجد از آقا بخواهی و بگویی که تا بقلبت تسکین نداده باشند و باور و یقین پیدا نکردی که چنین خواسته ای را بتو نداده اند دست بردار نیستی , کافیست . سروش بدان که مردم لقلقه های زبانی زیادی دارند و همین هم موجب میشود که ائمه شاید چندان توجهی به این خواسته های لقلقه زبانی توجهی نکنند ولی اگر یکی مانند تو جدی و از روی ایمان و اعتقاد بخواهد و در خواستن خود اصرار بورزد مطمئن باش بدی و نمره قبولی گرفته و حاجت برآورده شده برخواهی گشت انشاء الله. بدان که من بعنوان پدر که دعایش در حق فرزند مستجاب میشود همیشه ترا دعا خواهم کرد و کلا آخر اینکه تا کنون شاید بنا بعللی بتو نگفته باشم این است که برعکس تصوری که شاید گاهی تو میکردی من بعنوان پدر از تو خیلی راضی هم بوده ام و هیچ کس در دنیا نیست که از تو نزد من عزیزتر باشد . من حتی از پدر و مادرم نیز بیشتر ترا دوست دارم و حتی قبول دارم . تو فرزند پاکی هستی و از تو راضی هستم و قدر خودت را بدان و گاهی کارهای کوچکی که شاید بدلیل مشکلاتی وجود دارد نباید ترا از خودت ناراضی کند. من آینده خوبی را برای تو پیش بینی میکنم . تو فقط خودت را باید باور کنی و خدا را شاهد میگیرم که در مقایسه با بسیاری از فرزندان دیگر دوستان من احساس خوبی دارم و راضی ام تنها باید کمی به خودباوری برسی و کمی احساس کنی بزرگتر شدی و مسئولیت پذیرتر بشوی . تو میتوانی همین سفر بسیار عزیز را منشاء و نقطه شروع هر گونه تغییر و تحولی در زندگی خودت قرار دهی و بحمدلله از نظر وضع زندگی ما در وضعیت خاصی هم قرار گرفته ایم که باید این فرصت الهی را قدر بدانیم و از آن استفاده بهتری بکنیم و یک شروع دوباره ای را بسازیم که میتوانیم . موفق و تندرست و سلامت و عاقبت بخیر باشی سروش جان . هوای همراهانت بخصو مادرت را داشته باش . پدر بزرگت چون تو در سفر حضور داری خاطر جمعتر شده است و همچنین مادر بزرگت. بابا محمود

( توضیح: این نامه ای بود که حدود یکساعت قبل از حرکت مسافرین عزیز ما بصورت سرپایی نوشته و بصورت دستنویس تحویل آقا سروش گردید تا در بین راه بخواند. بهمین خاطر نه پاکنویس شده و نه اغلاط احتمالی آن اصلاح گردید و بهمین خاطر دارای اشکالاتی است که برای حفظ اصل مقال آنرا اصلاح ننموده و بر ما ببخشایند . م. ز  )
بعض مطالب مرتبط:
سروش و اولین سفر به کربلای معلی
سروش و اولین سفر به کربلای معلی
آیین رهروان در سیر و سلوک (1)
آیین رهروان در سیر و سلوک (2)
آیین رهروان در سیر و سلوک (3)
آیین رهروان در سیر و سلوک (4)
آیین رهروان در سیر و سلوک (5)
آیین رهروان در سیر و سلوک (6)
آیین رهروان در سیر و سلوک (7)

آیین رهروان در سیر و سلوک (8)
آیین رهروان در سیر و سلوک (9)

آیین رهروان در سیر و سلوک (10)
جام جهان‏ نما ؛ شمس مغربی (2)
جام جهان‏ نما ؛ شمس مغربی (1)
... السائر الحائر (1)
... السائر الحائر (2)
... السائر الحائر (3)
... رساله مشواق‏ فیض کاشانی (01)
... رساله مشواق‏ فیض کاشانی (02)
... رساله مشواق‏ فیض کاشانی (03)
... رساله مشواق‏ فیض کاشانی (04)
... شرح اصطلاحات عرفانی
... بحرالمعارف همدانی جلد دو ( 80 )

... انسان کامل ( 35) آخرین قسمت
...  درون پیمایی (01)
...  انسان کم نیست ... !
... اوصاف الاشراف خواجه نصیر (06 )
... شب و راز شب و شب پیمایی ( و خاطراتی از دوران نوجوانی )

مطالب دیگری از وبلاگ:

آیین رهروان در سیر و سلوک (9)
آیین رهروان در سیر و سلوک (8)
مودبانه سخن بگوی
آیین رهروان در سیر و سلوک (7)
امام حسین (ع) در نظر امام موسی صدر
کلام مولا علی(ع) درباره پیروزیهاى دروغین
نشانه ها را دریابید ! (02)
آیین رهروان در سیر و سلوک (6)
کلام امام علی(ع) درباره شومی فقر
آیین رهروان در سیر و سلوک (5)
امام موسی صدر و کار و کارگر
امام علی(ع) مردم سه دسته اند !
آیین رهروان در سیر و سلوک (4)
آیین رهروان در سیر و سلوک (3)
موسیقی محلی مازندرانی (استاد اسحاقی) و چند اثر دیگر مازنی + دانلود
امام موسی صدر و انتظار فرج
آیین رهروان در سیر و سلوک (2)
آیین رهروان در سیر و سلوک (1)
بعثت یعنی کلام آخر خدای محمد(ص)
امام موسی صدر و جامعه قهرمان
جام جهان‏ نما ؛ شمس مغربی (2)
امام موسی صدر و معنای حیات وی
شاهد افلاکی
نامه امام علی (ع) به اهالی مصر و ...
جام جهان‏ نما ؛ شمس مغربی (1)
نصایح مولا (ع)به امام حسین (ع)
السائر الحائر (3)
السائر الحائر (2)
نقشه منطقه ای پیش شماره های تلفن همراه
حقیقة الحقایق
نازنین از عشق مردم ناز تا کی میکنی (دو اثر از استاد اسحاقی) + دانلود
رساله مشواق‏ فیض کاشانی (04)
السائر الحائر (1)
آقایم حسین بن علی (ع) است
حسین (ع) نیز خود چو باران است!
شعرگونه ای پیکش مولا حسین جان
رساله مشواق‏ فیض کاشانی (03)
نگهداری و زایش داعش !
اوصاف الاشراف خواجه نصیر (10)
مکر الهی است که مستکبران با دست خود تحقیر شوند
زهد و ریا و زاهد ریایی
نشانه ها را دریابید ! (01)
وحدت وجود یا وحدت موجود (5)
هرگز نمیشد باورم (سالار عقیلی) + دانلود
اوصاف الاشراف خواجه نصیر (09)
شهرت بی ظرفیت آفت است
یوسفان از رشک زشتان مخفی اند
رساله مشواق‏ فیض کاشانی (02)
اوصاف الاشراف خواجه نصیر (08)
رساله مشواق‏ فیض کاشانی (01)
توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.