ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:درحالی که هزاران نفر جوان متخصص ساروی بیکار و خانواده ها دچار مشکل هستند،مطلع می شویم که از شهرهایاقامیری دیگر یا منتقل یا جذب شهرداری ساری می شوند!... تا کی استانداری و سایر دستگاه ها سعی در چپاندن نیرو را در شهرداری ساری دارند؟ ... رضایت بی چون و چرای شهرداری و لابی اعضا و سکوت و مماشات نتایج نامطلوبی دارد.
این بخشی از سخنان یکی از اعضای شورای شهر ساری درجلسه علنی شورا در نطق پیش از دستور عصر یک شنبه بود که برای رفع این مشکلات حتی از دستگاههای امنیتی خواست که بمساله ورود پیدا کنند ! سخنان و اظهارات جالبی است که از زبان خود آنها داریم میشنویم . اگر ما میگفتیم به نشر اکاذیب متهم ( شاید ) میشدیم ! او همچنین از عدم تقسیم کار و جلسه برای حل مشکل در شورای شهر گلایه کرد که چرا دریغ میشود؟ واقعا جای تاسف دارد که مگر شورای شهر جلسه را برای حل مشکلات شهر و مردم شهر نباید برگزار کند؟!


فرافکنی مشکلات و مقصر جلوه دادن دیگران حتی اگر صحت هم داشته باشد ( که متاسفانه دارد ) اما دلیلی بر آن نمیشود که شورا از اختیارات خود بنفع شهر استفاده نکند و مانع از اعمال نفوذ نشود . لابد چند جا خودتان از این روابط معمولا ناسالم استفاده کردید که فعلا گویا بصورت هنجاری البته مشکل زا درآمده است ! آقامیری اظهار شرمگینی و غمگینی میکند که چرا کم کاری در شورا وجود دارد! خوب برادر من اینم خودش فرافکنی است که تو بالاتر از آن گلایه کردی ! میبایست از همون ابتدا متناسب با میزان رای خود اعمال اختیار کنی اگر نشد بلافاصله می آمدی بمردم گزارش میدادی که تو میخواستی شورا را پرکار کنی ولی ( مثلا آقالشکری ) با رای منفی نگذاشت ! تا مردم تکلیف خودشان را با اعضای منفی بدانند !
درباره بودجه شهرداری سخنان جالبی هم در این جلسه شنیدیم که مثلا : امروز دغدغه پیگیری مطالبات مردم شهر از مسئولان سایر دستگاه های دولتی به فراموشی سپرده شده -که این نیز قابل تامل است- خطاب به رییس و اعضای شورا گفت: بودجه یکصد میلیارد تومانی پیشنهادی شهرداری ساری در سال 90 را شما تصویب کرده اید،گرچه تاکنون حتی یک جلسه علی رغم ده ها تذکر شفاهی جهت کنترل بودجه و هزینه ها و چگونگی تحقق درآمد و عوامل ناکارآمدی آن تشکیل نشد! طی پنج ماه گذشته حداقل ماهی 3/8 میلیارد تومان(جمعا حدود 42 میلیارد تومان)باید بودجه تحقق می یافت، که در بهترین شرایط فعلی حدود 15 میلیارد تحقق یافته است و حدود 27 میلیارد تومان کسری بودجه وجود دارد...بدانید که به علت تخفیفات غیر قانونی،تاکنون حدود پنج میلیارد تومان اموال عمومی تضییع و انباشت بدهکاری فراهم شده که اگر بدهکاری وام های بانک اضافه شود عمق فاجعه روشن می شود.
در ادامه گویا آقا رئیسه شورا با این سخنان موافقتی نداشت و گفته بود که اموال شهرداری را تضییع نکردیم و به لیست بدهکاران اشاره کرد که برای من بدلیل اینکه کارمند جهاد هستم تعجب آن بود که چرا جهاد جزء بدهکاران بزرگ شهرداری مطرح شد؟ چون گفت که : ... راه و ترابری و جهاد کشاورزی جزو بدهکاران بزرگ شهرداری اند...شهردار هم درباره بدهکاران بزرگ گفت اداره کل راه و ترابری و سازمان جهاد کشاورزی جزو بدهکاران بزرگ شهرداری هستند که حساب شان مسدود شده و به مرحله اجرا رسیده است و پس از 18 ماه می توانیم برابر قانون مطالبات خود را وصول کنیم...همچنین شهردار ساری که دیگه آخرشه و عجب دفاعی کرد . او گفت دولت هم نمیتواند اهداف برنامه را 100 درصدی محقق کند ما که درآمدمان چنین است و چنان .. خوب پدر آمرزیده نمیتوانی معجزه کنی برو کنار استعفاء بده و راحت شو تا دیگری لااقل بیاد این چاله چوله های گوشه کنار خیابونهای شهر را که تاریخی و گاهی 40 ساله شده که دست مبارک شهرداری به آنها نخورده را پر کند !
وقتی شهردار غصه سلامت فیزیک زندان را میخورد میگوید که : دولت مکلف کرده شهرداری زندان را خریداری کند،اما دولت باید اعتباری در اداره زندان ها قرار دهد تا محل جدید را آماده کنند که متاسفانه پس از گذشت چهار سال فقط بیش از 900 میلیون تومان از مابه التفاوت فروش زندان را تخصیص دادند و ما خودمان هنوز طلبکار هستیم....
بقیه مطالب را از دیگر اعضا فقط بخوانید و من توضیحی نمی دهم :
یکی گفت: اتفاق نامیمونی در شهرداری ساری اتفاق افتاده و بسیاری انبوه سازان هم معترف هستند که کمتر پیش می آمد که تا 70 درصد زمین مجوز ساخت و ساز بگیرند اما از وقتی شهرداری چراغ سبز نشان داده بعضا شاهد ساخت و ساز تا 85 و گاهی تا 100 درصد هستیم. فرمی که ساخت و ساز می شود در آینده فاجعه است و اگر در شرایط بحرانی قرار بگیریم راه گریز نخواهد بود.شهرداری مقصر است چراکه نخستین بار لفظ 70 درصد اجازه ساخت و ساز را شهردار عنوان کرد.... ما هیچ وقت ادعای تدین نداشتیم و اگر هستم یا نیستم به خودمان مربوط است اما شهردار اظهار به تدین می کند و در این زمینه ادعا دارد و همیشه ذکر ائمه را می گوید و فکر می کنم مسئولیت شهردار سنگین تر از مسئولیت ما است که این ادعا را نداریم....اگر در آینده زلزله بیاید و برای کمک رسانی به ساکنان منطقه ای در ساری با دلایل بی منطق شهرداری در روند ساخت و ساز ، نتوانند عبور و مرور کنند ، شما مسئول هستید.
یکی هم این وسط گفت :...برای من هم جای سوال است که چرا به این زودی آسفالت روی پل خراب شده است...آسفالت پل به خاطر ضخامت کم در حال ترک خوردن است. یکی دیگه گفت : گفته می شد که آسفالت پل خارجی است اما اکنون آسفالت گوشه های پل به صورت مواج درآمده است...

 مدیرفنی دفتر شهرداری گفت قیر پلیمری با الیافی از آلمان وارد شد ، و استناد من به شیت هایی است که آزمایشگاه آسفالت روی پل را تایید کرده و قطعا مشکل چیز دیگری است. در 100 درصد پل های فلزی در خصوص آسفالت همین مشکل را داریم و این موضوع ، تز دکتر ابوالفضل حسنی در دانشگاه علوم و تحقیقات است.پل فلزی ارتعاش مضاعف دارد که باعث تشدید ترک خوردگی آسفالت می شود و در گوشه های پل این موضوع دیده شده چون محل تردد خودروهای سنگین است. بر روی پل تجن سال ها است که این مشکل را داریم و پل روگذر بابل هم پس از 20 روز همین مشکل را پیدا کرد.
یک عضو شورا در جواب مدیرفنی گفت: پل 30 میلیارد تومانی ساخته اید با این ادله؟ به شهروندان چه بگوییم؟ بنابراین دلایل گفته شده قانع کننده نیست و یک جای کار ایراد دارد.
در این هنگام رئیس که برگه های آزمایشگاه آسفالت را در دست داشت خطاب به مدیرفنی: برگه های آزمایشگاه ایراد دارد و چند منحنی در مسیر قرار نگرفته است. اگر از قبل می دانستید که پل فلزی چنین مشکلی دارد باید فکری می شد ، اگر من شهردار بودم تا ریال آخر خسارت را می گرفتم. اگر پل بتونی ساخته می شد خیلی بهتر بود و قطعا به این زودی خراب نمی شد، به مردم چه بگوییم؟ خودتان هم قبول دارید که جواب قانع کننده نیست و زیرسازی پل ایراد پیدا کرده و ربطی به لایه ندارد ، نباید برای پل های بعدی چنین اتفاقی بیفتد....مسیر میدان ولی عصر پر تردد است و پیاده رو مناسب نداریم ، در این مسیر یک انسان مرده و ما قاتل آن هستیم چراکه با سهل انگاری ما در این مسیر محل تردد پیاده تعبیه نشده و من خجالت کشیدم برای تسلیت نزد خانواده آن فرد بروم. آخر جلسه هم گویا از همدیگر تجلیل کردند و از روز پزشک و پزشک عضو شورا و تمام شد سناریوی جلسات حل مشکل مردم ساری در شورای شهر ! هستیم تا جلسه دیگر تا ببینیم که چه مشکلات دیگر را حل میکنند ؟!!توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.