امروز مسئولیت روحانیت و كسانى كه در این لباس مقدس هستند مسئولیتى است‏ كه در طول تاریخ بر عهده روحانیت نبوده است. آن قدر مسئولیتى كه بر عهده آقایان اهل علم است، بر عهده دیگران نیست. در این مقابله ما بین اسلام و كفر همه ملت مسئولند ؛ همه مسئولند لكن ‏روحانیت بیشتر مسئول است. علماى اسلام  وظیفه دارند هر وقت براى اسلام و قرآن احساس خطر كردند، به مردم ‏مسلم گوشزد كنند، تا در پیشگاه خداوند متعال مسئول نباشند.

امام خمینی و وظایف روحانیت

علماى اسلام موظفند با انحصارطلبى  و استفاده‏ هاى نامشروع ستمگران مبارزه كنند ، و نگذارند عده كثیرى گرسنه و محروم باشند و در كنار آنها ستمگران غارتگر وحرامخوار در ناز و نعمت به سر برند.

فقها باید با جهاد خود و با امر به معروف و نهى از منكر، حكام جائر را رسوا و متزلزل و مردم را بیدار گردانند، تا نهضت عمومى مسلمانان بیدار حكومت جائر را سرنگون و حكومت اسلامى را بر قرار سازد.

همه ما، همه روحانیون، همه ملتها، همه ستمدیده‏ هاى تاریخ باید قد علم كنند و جلوى این شیاطین بایستند.

حوزه‏ ها و روحانیت باید نبض تفكر و نیاز آینده جامعه را همیشه در دست‏ خود مهیاى عكس العمل مناسب داشته باشند، و همواره چند قدم جلوتر از حوادث، باشند.

یك مجتهد باید زیركى و هوش و فراست هدایت‏ یك جامعه بزرگ اسلامى، و حتى غیر اسلامى را داشته باشد، و علاوه بر خلوص و تقوا و زهدى كه در خور شان ‏مجتهد است واقعا مدیر و مدبر باشد. در حوزه‏ ها باید اشخاص متقى و اشخاص آشناى به حقایق اسلام ، طلبه ‏ها را تربیت كنند.

اساتیدى كه در حوزه‏ ها هستند كوشش كنند كه حوزه‏ ها مهذب باشد. اگر بخواهید كه آینده كشور شما یك آینده نورانى باشد، تربیت كنید اینهایى ‏كه وارد حوزه‏ ها شده ‏اند. اگر حوزه‏ هاى علمیه مهذب باشند و متعهد باشند، یك كشور را مى‏ توانند نجات ‏بدهند.
راجع به مدرسه‏ ها و حوزه‏ ها كرارا عرض كرده ‏ام كه علم بى ‏تقوا اگر مضر نباشد مفید هم نیست.

شما آقایانى كه مى‏ خواهید كه مردم را دعوت كنید به آخرت، دعوت كنید به صفات كذا ، باید قدم اول را خودتان بردارید تا دعوتتان دعوت حق باشد.

من گاهى ، شاید بسیارى از اوقات، خوف این را دارم - و از این خوف هم‏ گاهى ناراحتم - كه نبادا مردم براى خاطر ما بهشت بروند و ما جهنم.

من خوفم این است كه ما نتوانیم، روحانیت نتواند آن چیزى كه به عهده اوست‏ صحیح انجام بدهد.

مبادا - خداى نخواسته - یك وقت از این زى طلبگى خارج بشوند، و خروج آنها موجب تزلزل عقیدتى در مورد مردم بشود.

اگر چنانچه ما از زى متعارف روحانیت ‏خارج بشویم و - خداى نخواسته - توجه ‏به مادیات بكنیم، در صورتى كه خودمان را با اسم روحانى معرفى مى ‏كنیم ، این‏ ممكن است منتهى بشود به این كه روحانیت‏ شكست بخورد.

شما صنف روحانیت همه- ایدهم الله تعالى - اگر چنانچه كارهایى - خداى ‏نخواسته - انجام بدهید كه از چشم ملت بیفتید، ولو در دراز مدت، آن روز است كه فانتوم لازم نیست دیگر، خود ملت ‏شما را كنار مى ‏زند.
 
این طور نباشد كه امام جمعه ‏اى وقتى در خیابان مى ‏آید، خیابان را خلوت كنند و هیاهو به راه بیندازند، اینطور چیزها حیثیتشان را در جامعه ساقط مى كند.

اگر - خداى نخواسته - مردم بینند كه آقایان وضع خودشان را تغییر داده ‏اند، عمارت درست كرده ‏اند، و رفت و آمدهایشان مناسب شان روحانیت نیست، و آن‏ چیزى را كه نسبت به روحانیت در دلشان بوده است از دست بدهند، از دست ‏دادن آن همان و از بین رفتن اسلام و جمهورى اسلامى همان! هیچ آفت و خطرى براى روحانیت، و براى دنیا و آخرت آنان، بالاتر از توجه ‏به رفاه و حركت در مسیر دنیا نیست.

هیچ چیزى به زشتى دنیاگرایى روحانیت نیست، و هیچ وسیله ‏اى هم نمى ‏تواند بدتراز دنیاگرایى، روحانیت را آلوده كند. وقتى تشریفات زیاد شد محتوا كنار مى ‏رود.

آن چیزى كه روحانیت را پیش برده تا حالا و حفظ كرده است، این است كه‏ ساده زندگى كرده ‏اند.

آخوندها آن وقت مظلوم بودند، چهره مظلوم چهره محبوب است ؛ شما در آن‏ رژیم هر چه مظلومتر مى ‏شدید محبوبتر مى‏ شدید. روحانیون باید وضعى ارشادى داشته باشند، نه این كه بخواهند حكومت كنند.

اگر مردم از ما خطا بینند، و اگر چنانچه انصراف پیدا كنند از روحانیت ‏براى خطاهاى بعضى از ما، مسئولیت، مسئولیت ‏شخصى نیست، مسئولیت اسلامى ‏است. اگر یك روحانیى پایش را كج بگذارد مى ‏گویند، روحانیون این طورند! ،نمى ‏گویند، فلان آدم ... بدبین شدن به روحانیت و شكست روحانیت، شكست اسلام است.

از قول من به فرزندان انقلابى‏ ام بفرمایید كه تندروى عاقبت ‏خوبى ندارد. از روحانیون عظیم‏ الشان تقاضا دارم كه با طبقات جوان به چشم عطوفت و پدرى ‏نظر كنند.


دشمنان از دیرباز براى اختلاف‏ افكنى میان روحانیون آماده شده ‏اند، غفلت از آن همه چیز را بر باد مى ‏دهد. اختلاف علما اختلاف ملت است، نه اختلاف افراد.

به روحانیون اعلام خطر مى ‏كنم كه اگر چنانچه - خداى نخواسته - در بین شما كسى ‏است كه بر خلاف موازین اسلام عمل مى ‏كند، او را نهى كنید، و اگر نپذیرفت ازجرگه روحانیت اخراج كنید.

قم شهر علم و اسلام است، اگر خطایى از قم منتشر شود در دنیا علم مى‏ شود. آن چیزى كه روحانیون هرگز نباید از آن عدول كنند - و نباید با تبلیغات ‏دیگران از میدان بدر روند- حمایت از محرومین و پابرهنه‏ هاست ؛ چرا كه هر كس از آن عدول كند، از عدالت اجتماعى اسلام عدول كرده است.

یكى از امور مهم این است كه روحانیون باید ساده زندگى كنند. زندگى صاحب جواهر را با زندگى روحانیون امروز بسنجیم، خوب مى ‏فهمیم ‏كه چه ضربه ‏اى به دست ‏خودمان به خودمان مى ‏زنیم.مطلب مرتبط :
... بیان یک سنت الهی از نظر امام خمینی
... مرحوم امام خمینی و نظراتش
مطالب اخیر وبلاگ:
رساله نور وحدت‏ خواجه حوراء
آیین رهروان در سیر و سلوک (10)
مرحوم امام خمینی و نظراتش
رواج الفت و امنیت و دوستی با ظهور مهدی (عج)
امام علی(ع)و مصرف كردن مال
مکافات عمل (كشته شدن طمعكاران قاتل)
شرح دو بیت از مثنوی (لاهیجی)
تنها عملی که خدا می پذیرد
نیمه شعبان تمامت انتظار رو بپایان ماست
امام علی (ع) و حقیقت توبه
رساله در سفر مجدالدین بغدادی
نشانه ها را دریابید ! (03)
آیین رهروان در سیر و سلوک (9)
شرط معقولانه اخلاقی زیستن
آیین رهروان در سیر و سلوک (8)
مودبانه سخن بگوی
آیین رهروان در سیر و سلوک (7)
امام حسین (ع) در نظر امام موسی صدر
کلام مولا علی(ع) درباره پیروزیهاى دروغین
نشانه ها را دریابید ! (02)
آیین رهروان در سیر و سلوک (6)
کلام امام علی(ع) درباره شومی فقر
آیین رهروان در سیر و سلوک (5)
امام موسی صدر و کار و کارگر
امام علی(ع) مردم سه دسته اند !
آیین رهروان در سیر و سلوک (4)
آیین رهروان در سیر و سلوک (3)
موسیقی محلی مازندرانی (استاد اسحاقی) و چند اثر دیگر مازنی + دانلود
امام موسی صدر و انتظار فرج
آیین رهروان در سیر و سلوک (2)
آیین رهروان در سیر و سلوک (1)
بعثت یعنی کلام آخر خدای محمد(ص)
امام موسی صدر و جامعه قهرمان
جام جهان‏ نما ؛ شمس مغربی (2)
امام موسی صدر و معنای حیات وی
شاهد افلاکی
نامه امام علی (ع) به اهالی مصر و ...
جام جهان‏ نما ؛ شمس مغربی (1)
نصایح مولا (ع)به امام حسین (ع)
السائر الحائر (3)
السائر الحائر (2)
نقشه منطقه ای پیش شماره های تلفن همراه
حقیقة الحقایق
نازنین از عشق مردم ناز تا کی میکنی (دو اثر از استاد اسحاقی) + دانلود
رساله مشواق‏ فیض کاشانی (04)
السائر الحائر (1)
آقایم حسین بن علی (ع) است
حسین (ع) نیز خود چو باران است!
شعرگونه ای پیکش مولا حسین جان
رساله مشواق‏ فیض کاشانی (03)
توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.