ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:درباره تفکر وهابیت که معدن آن فعلا در عربستان و نماینده رسمی آن آل سعود میباشد ؛ سخن بسیاری گفته شده که ما از بین آن فعلا یک روایت را بهمراه توضیحاتی نقل میکنیم .
ریشه وهابیت

اهمیت شناخت این فرقه بخصوص در این ایام دوچندان شده است زیرا تشکل های برآمده از این تفکر در قالب اجتماعاتی با بینش سطحی و ظاهری از معارف دینی با کارکردی بسیار سبعانه در صحنه های مختلف بروز و ظهور یافته که شاید در طول تاریخ نمونه هایی از این کارکردها را کمتر مشاهده کرده یا شنیده ایم !

هر نوع وحشیگری و سبعیتی را که شما میتوانید تصور کنید از پیروان این تفکر و فرقه میتوانید ببینید که نمونه عینی و فعلا آشکار آن همین گروههای تروریستی موجود در منطقه از طالبان و داعش و جبهه النصره و ... که برای چند صباحی با حمایت مستقیم مالی آل سعود و دیگر کشورک های منطقه و پشتیبانی تسلیحاتی کشورهای غربی مشغول بنمایش گذاشتن آنچه را که در اعتقاد دارند , در عمل دارند و این البته از حکمتها و مشیت های الهی است که بهمگان بفهمانند که فهم دینی خارج از آنچه که از جانب اهل البیت پاک رسول مهربان معرفی میشود چه نتایجی را ببار خواهد آورد و چه جهنمی را برای زیستن در زمین تحت چنین تفکراتی باید داشت !

در ریشه یابی تفکر این فرقه بسیاری از محققین متاخر آنرا به عبدالوهاب از اهالی نجد حجاز مرتبط میدانند که البته خود او تحت تاثیر مکتب ابن تیمه حرانی بوده است که بهمین جهت اغلب وهابی زده ها این چهره را شیخ الاسلام میدانند ؛ و علیرغم منابع و متون دیگر حتی در بخش مذهب عامه ؛ گرایش بسیاری به آثار و تفکرات این چهره داشته و دارند !

حالا ما قصد بررسی مستوفای این بحث را در این مقال کوتاه نداریم اما همانطور که در ابتدا اشاره داشتیم میخواستیم به روایتی از بانی و موسس این فرقه را نقل کنم و بس و آن اینکه ؛ فردی بنام عبدالوهاب از اعراب بادیه نشین از منطقه نجد حجاز بقصد سفر به بصره میرفت . در بصره مورد توجه یکی از علمای سلفی آنجا قرار گرفت و مدتی تحت تعلیم وی بود.

اما شاید در کمتر روایتی شنیده بودید که همین فرد مدتی در ایران هم حضور داشته و آموزش دیده بود و امان از ایران که چه بگویم حتی چارچوبهای اصلی و شاکله کل مذهب فعلی اهل تسنن را هم این ایرانی ها بودند که تدارک دیدند نه خود اعراب از بخاری خراسانی گرفته تا مسلم اهل نیشابور و غیره ! راستی پس اعراب چکاره بوده اند ؟!!

بله گفته اند عبدالوهاب بعد از بصره برای تکمیل علومی مانند صرف و نحو و معانی و فقه و حتی اصول به ایران - اصفهان - آمد و آموزشهایی از این علوم را از ایرانی ها دید بعد از این آموزشها بود که مدعی اجتهاد شد .

مطمئن باشید که همین آلان هم بعضی ها که قبلا مدتی در ایران مشغول یادگیری علوم مذهبی بوده اند با خروج از ایران داد علم و سروری در فقه و برداشت دینی سر داده یا خواهند داد و بعضا فتنه هایی را هم بانی خواهند شد که نمونه ای از آن همان یک فرد افغانی تعلیم دیده در ایران و فعلا مهاجر به یکی از کشورهای غربی است که سطح و میزان ادعای وی کمتر از عبدالوهاب نیست منتها در ادعای پیروی از مکتب اهل بیت (ع) !!!

بلی عبدالوهاب متوهم اجتهاد گفت که خلفاء هم هر یک مجتهد بوده و راسا از کتاب خدا احکام دینی را استخراج مینمودند . این شخص بر پایه همین توهم بسیاری از امور مذهبی پذیرفته شده را بدعت دانسته و شروع بمخالفت کرده است. که یکی از مهمترین آن ایجاد و بنای قباب رفیع و عالیه بر قبور انبیاء و ائمه اطهار علیه السلام بوده است ! تا جایی که زیارت این اماکن را تا حد شرک معرفی کرد و بسهولت با این اعتقاد اکثریت بلکه اغلب مسلمین بجز همفکران خودش از دائره دین خارج میشدند ! و خود ایشان مرتکبین به آنرا ( یعنی زیارت قبور ) را با بت پرستان برابر دانسته است.

بعد از اصفهان به وطن اصلی خویش مراجعت کرده و برای ادامه کار خویش با فردی بنام عبدالعزیز که از مشایخ عرب حجاز بود مذاکره نمود و آندو هم عهد شدند که کارهایی کنند ! عبدالعزیز بیکی از فرزندان خویش بنام مسعود که از دیگر فرزندانش بزرگتر و جسورتر و خبیث تر بود با همکاری عبدالوهاب حدود دوازده هزار (12.000) عرب بدوی وحشی صفت و فاقد هر گونه بینش درست مذهبی را همراه کرد که آنها بقصد نجف اشرف و بمنظور تخریب قبر مبارک حضرت امیر علیه السلام راهی شدند. البته در جزئیات ماجرا از نقش انگلیسی ها که در آنزمان بطور فعالی در فرقه سازی در بین ملتها بقصد ایجاد تفرقه و فرقه فرقه کردن بسیار فعال بودند تا خویشتن در نهایت پیروز در سیادت بر دیگر ملتها در سایه ایجاد همین اختلافات بخصوص در حوزه مذهب , باشند هم روایتها و اسناد بسیاری نقل شده که خلاصه تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها !

این لشکر 12.000 نفری قصد داشتند در مرحله نخست قبر حضرت امیر (ع) را تخریب و بعد موقافات آنرا غارت کرده و در نهایت زائرین آنحضرت را بجرم شرک بقتل برسانند !

مسعود بن عبدالعزیز با همین لشکر بنجف اشرف آمده و چندین مرتبه یورش آورده تا نقشه شیطانی خویش را عملی سازند اما نتوانستند حصار را شکسته و داخل حصار نجف اشرف شوند و از اجرای آن ناتوان شده و شکست خوردند. لذا تصمیم گرفتند راه خود را کج کرده و از نجف به کربلای معلا وارد شوند .

این لشکر وحشی با رسیدن بکربلا در صبح روز عید غدیر در اولین اقدام حدود پنج هزار نفر ( 5.000 ) از مردم مظلوم آنشهر اعم از زن و کودک و پیر و جوان را کشته اند. جنایتهای فجیعی را مرتکب شده که اگر بخواهیم آنرا ترسیم کنیم دقیقا همین کاری را که وهابیون سلفی داعشی در این سالها در شامات از عراق تا سوریه میکنند را تصور کنید , همین جانوران در واقع دنباله و اخلاف همان اسلاف خبیث خویش هستند که برای این بار هم همان جنایتها را تکرار کرده و بلطف خدا دیگر بار سومی نخواهد بود زیرا وجدانم میگوید که بار سوم خودشان با ظهور منجی موعود حضرت بقیه الله علیه السلام , نسلشان از روی زمین محو و وجود نحسشان بدرک واصل شده ان شاء الله !

در آنروز اسلاف همین داعشیان نوظهور دوباره سر بر آورده علاوه بر کشتار فجیع مردم کربلای معلا و تخریب بارگاه و ضریح مبارک شیدالشهداء علیه السلام , تمامی اموال اعم از زر و سیم و جواهرات و لئالی که در طول سالهای متمادی از سوی زائرین کشورهای مختلف بعنوان نذورات با تمامی اخلاص اهداء شده بود را غارت کرده و بسرقت بردند. حتی قنادیل طلا و نقره و خشت های زرین ایوان را کنده و در طول یک نصفه روزی کلیه این اموال سرقتی را بر شتران بار کرده و با خود برده اند !

نقل شده که وقتی فرقه وهابیه وارد کربلای معلا شده هر چه که توانسته اند در مقام هتک حرمت قبه ی منوره سیدالشهداء کردند و حتی با اسبان داخل حرم مطهر شده و بمیان بقعه مبارکه رفته  و تمامی اشیایی را که فکر میکردند قیمتی است و بهایی دارد غارت کردند !

اگر دقت کنید اخلاف این فرقه ضاله خبیث و خشن هم اینک هم بیشترین تلاش را در ایجاد موانع بر سر راه همین مساله یعنی ممانعت مردم از زیارت قبور ائمه هدای علیهما السلام دارند و بیشترین رنجش را از برپایی شعائر مذهبی بخصوص شعائر علوی و حسینی دارند که از همین جا باید فهمید که یکی از مهمترین موانع نفوذ تفکر سلفی و وهابی , همین مساله زنده نگهداشتن شعائر حسینی است که مردم باید بدین ظرافت تفطن لازم را داشته باشند و بیهوده از سر روشنفکر زدگی سریع مراسم سنتی مربوط به سیدالشهداء را بنقد نکشند ! شاید بعضی از مراسم را باید اصلاح کرد اما اصل برپایی و اقامه آن بسیار مهم میباشد و بخصوص از نظر سیاسی هم دارای اهمیت فوق لعاده ای است و این مساله را خود پیروان وهابیت بیشتر از بچه شیعه های حتی تحصیلکرده فهمیده اند ! مهم نتایجی که برپایی این مراسم دارد است نه خود شیوه های آن که البته در شیوه ها هم میتوان بنحوی بازنگری کرد تا موجبات وهن مذهب و اولیای مذهب را خدای ناکرده فراهم نسازد ...
اردیبهشت 94
محمود زارع
http://www.mzare.ir
مطالب اخیر وبلاگ:
وحدت وجود یا وحدت موجود (4)
اوصاف الاشراف خواجه نصیر (06)
وحدت وجود یا وحدت موجود (3)
اوصاف الاشراف خواجه نصیر (05 )
The Beginning of Revelation
بعثت پیامبر شریعت سمهه و سهله و بیضاء حضرت محمد (ص)مبارک
وحدت وجود یا وحدت موجود (2)
اوصاف الاشراف خواجه نصیر (04 )
وحدت وجود یا وحدت موجود (1)
اوصاف الاشراف خواجه نصیر (03 )
مکافات عمل (نتیجه تمسخر کردن)
اوصاف الاشراف خواجه نصیر (02 )
اوصاف الاشراف خواجه نصیر (01 )
مکافات عمل (تبدیل آب شیر به سیل)
ائمه اثنی عشر
اسب
عوعوی سگان آل سعود هم بگذرد !
مکافات عمل ( انعکاس اعمال )
چند کلمه از امیر کلام علیه السلام
خلقت بی نقص الهی
تندروی و کندروی از نادانی است !
لاف بلاغت مزن با ...
زاهدنما مباش و ...
انذارهای امام علی (ع) به حاکمان
شیوه برخورد با مردم در حکومت علوی (08)
شیوه برخورد با مردم در حکومت علوی (03)
شیوه برخورد با مردم در حکومت علوی (09)
شیوه برخورد با مردم در حکومت علوی (14)
على (علیه السلام ) و اصرار بر اصول
رفتار و تواضع على (علیه السلام )
على (علیه السلام ) محبوب دل ها
مادام دیالافواى مسیحى و ایرانیان و مولا علی (ع)
شیخ و شراب و خون خلق
نظر مرحوم مجلسی درباره خلافت بعد از رسول (ص)
حشر محبان علی با علـی , حشر غلامان عمر با عمر
مولا علی(ع) یاور و غمخوار پیامبر(ص)
جـان عالــم بـه فـــدای تــو علـــی (ع)
تا غدیر با مولا علی (ع)
بنده پادشاه ...
سبحه تزویر شیخ ...
بقای ریای زاهد و مردم نادان
پند زاهد ... !
زندگی بمیزان باخت ...
از نفرین پدر و مادر بترسید
نوشته سردر بهشت
ملا هادی سبزواری و حیوانیت و انسانیت !
صلح و دوستی
گفتگو آیین درویشی نبود
سگ ها و انسان ها !
انسان عجیب مختار یا دربند ... !توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.