وَقَالَتِ الْیَهُودُ عُزَیْرٌ ابْنُ اللّهِ وَقَالَتْ النَّصَارَى الْمَسِیحُ ابْنُ اللّهِ ذَلِكَ قَوْلُهُم بِأَفْوَاهِهِمْ یُضَاهِؤُونَ قَوْلَ الَّذِینَ كَفَرُواْ مِن قَبْلُ قَاتَلَهُمُ اللّهُ أَنَّى یُؤْفَكُونَ.
ساری , گاهنوشته های محمود زارع (عیسی در قرآن)

و یهود گفتند عزیر پسر خداست و نصارى گفتند مسیح پسر خداست این سخنى است [باطل] كه به زبان مى ‏آورند و به گفتار كسانى كه پیش از این كافر شده ‏اند شباهت دارد خدا آنان را بكشد چگونه [از حق] بازگردانده مى ‏شوند. ﴿توبه - 30﴾

قَالَ إِنِّی عَبْدُ اللَّهِ آتَانِیَ الْكِتَابَ وَجَعَلَنِی نَبِیًّا ﴿مریم - 30﴾
(عیسی) گفت منم بنده خدا , به من كتاب داده و مرا پیامبر قرار داده است.

ساری , گاهنوشته های محمود زارع:... نصرانیت در آغاز خویش , دین توحید و یگانگی بود و مردم را بزهد در دنیا و آمادگی برای آخرت دعوت میکرد.

پیروان اولیه این دین عده معدودی از یهود بودند و داخل شدن باین مذهب برای یهود بسیار ساده و ممکن بود, زیرا اغلب تعالیمش همان تعلیمات یهودیت بود ولی اکثر یهود بعدا بمبارزه با آن پرداخته اند.

بعد از آن فردی بنام « پولس » بپا خاست و اقوام غیر یهودی را به آئین نصرانیت دعوت کرد و از موضوعاتی که دعات و مبلغین مسیحی در دعوت خود آمیختند موضوع تثلیث و اقنوم های سه گانه :

1 - اب
2 - ابن
3- روح القدوس

بود که اصل آنرا از مدرسه فلسفی اسکندریه اخذ کرده بودند و لذا از آن تاریخ دین مسیحیت در پرستش خدای یگانه به امر شیطانی تثلیث آلوده شده و توحید مذهب نصرانیت به شرک آمیخته گردید و بدینسان مسیح بعنوان خدا و گاهی بنام پسر خدا خوانده شد.

پس از آن در عقیده تثلیث اختلاف پدید آمد بطوریکه گروهی گفتند عیسی دارای یک طبیعت و دو مشیت است.

گروهی دیگر هم گفتند عیسی مسیح دارای دو طبیعت و دو مشیت است که یکی طبیعت و مشیت الهی و دیگری طبیعت و مشیت بشری !

پس از این اختلاف دیگری هم بوجود آمد و آن درباره علاقه " اقنوم ابن یا مسیح , یا اقنوم اب یا اله " بود.

گرچه اختلافات فرقه های مسیحی در کیفیت و حقیقت عقیده تثلیث از حد احصاء و شمارش معمول بیرونست ولی در عین حال همه فرق مسیحی در این عقیده متفق هستند که " مسیح خود را برای خلاص و نجات عالم از گناه فدا کرد" در صورتیکه این عقیده هم با کتب عهد عتیق صریحا مخالفت دارد.

در اینجا باید باین نکته توجه کرد که عقیده تثلیث نیز یکی از عقائد بت پرستی دیرین قدیم است که انواعش در ادیان مصری و هندی و بابلی وجود داشته و همان مطلبی را که مسیحیان درباره مسیح و مادرش میگویند عینا بت پرستان قدیم درباره شخصیتهای مذهبی خود میگفتند.

بطور مثال قسمتی از عقائد خرافی باستانی ثالوث , مصریان قدیم معتقد به تثلیث و اقنومهای سه گانه بودند. و اقنوم " اب " را ( اوزیرس ) و اقنوم " ابن " را ( هورس ) و دوشیزه ؛ مادر اقنوم ابن را ( ایزیس ) می نامیده اند.

همچنین سکنه مکزیک قائل به تثلیث بودند و اقنوم پدر را ( تتزکانلیبوکا ) و اقنوم پسر را ( کوتیزلکوتل ) و دوشیزه , مادر اقنوم پسر را ( سوشکیر تنرال ) مینامیدند.

همینطور داستانهای تثلیث رومیان در کتب و تواریخ مفصلا بیان شد.

این عقیده در هند هم شایع و رایج بود بطوریکه ادوار و تحولاتی را طی کرده است زیرا ثالوث اول هند مرکب از ( آجیتی  - فایو - سوریا ) بوده و بعد از آن ثالوث دومی بنام ( برهما - ویشنو - سیوا ) بوجود آمد بنحوی که اقتدار ثالوث اول را گرفته بود.در ادامه حتی ثالوث سومی هم پدید آمد که مرکب از ( ویشنو یا اقنوم پدر و کرشئا یا اقنوم پسر و ذیفاکی یا اقنوم دوشیزه مادر ) بود.

باز هم اگر نمونه دیگری بخواهیم داده باشیم میتوان گفت در دیانت های آشور و کلده و دیگر کشورهای باستانی شرق شایع بوده است.

البته نخستین ثالوثی که در دنیا میتوان از آن نام برد ثالوث خورشیدپرستان بود. این عقیده ریشه ثالوثهای هندی و اروپایی است و اصل آن مذهب « ویدیکی » است و قانونش چنانکه در اسفار « ویدا » بیان شده چنین است :

" ایمان داریم به ( ساویستری ) خورشید ؛ که خدای یکتا و ضابط کل و خالق زمین و آسمان است. ایمان داریم به پسر یگانه اش ( آنی ) آتش ؛ که نوری از نور و مولودی غیر مخلوق و از جهت گوهر, مساوی با پدر است و از ( فایو ) روح , بصورت جسد درآمده و در شکم (مایا) دوشیزه , مسکن گزید".

بطور کلی ثالوث ( پرستش سه خدا یا یک خدای سه ضلعی ) که از خرافات باستانی شرق است و " پولس " در مسیحت برای آنکه مقاصد خود را با حفظ کلیات دین اجرا کند این عقیده خرافی را با سایر خرافات قدیم شرق ( همانند گناه بخشی و ... ) اخذ کرده و در مسیحیت آمیخته است.

نمونه ای بیاوریم که در باب پنج پولس به گلتیان مینویسد :
 
"اینک من که پولسم شما را میگویم که اگر (ختنه) شوید مسیح درباره شما سودمند نخواهد بود."

 وی با این شیوه ها در واقع دین وثنی و بت پرستی خاصی را بوجود آورد و آنرا مسیحیت یا نصرانیت نامید و قوم بزرگی را منحرف کرد !

در آئین مسیح فرقه های زیادی وجود دارد اما سه فرقه معروفتر از بقیه هستند که شامل :

1- کاتولیک
2- ارتودوکس
3- پروتستان

هستند.
کاتولیک ها بفرقه ای از مسیحیان که پاپ را پیشوای خود دانسته گفته میشود. کاتولیک که معربش ( جاثلیق ) است در واقع از واژه یونانی " کاتالیکوس " که بمعنای عام و جامع پیشوای اسقفان است , گرفته شده است.

چون روزگاری اسقفان تمام جهان مساوی بودند ولی کم کم اسقف های مراکز بزرگ مانند اسکندریه و انطاکیه و قسطنطنیه و روم دارای قدرت مخصوص بر کلیساهای اطراف و پیرامون خود شدند.سرکلیسای اول موسوم به " پتریارخ " و اسقف روم به " پاپ " یعنی پدر ملقب گردیدند.

کلیسای روم از زمانیکه " پولس " رساله خود را در آنجا نوشت در تمام جهان مسیحیت شهرت و اعتبار یافت.

پاپ های روم بریاست بزرگترین کلیسای دنیا قانع نشده و کم کم خواستند بر تمام کلیساهای جهان مسلط گردند لذا چنین استدلال آوردند که چون حضرت عیسی ( پطرس ) را جانشین خود قرار داده و اولین اسقف شهر روم بود بنابراین اسقفان روم باید جانشین پطرس باشند و در روی زمین بجای مسیح بر کلیساها سلطنت نمایند .

در قرن پنجم " لیو " مدعی ریاست بر تمامی کلیساهای مسیح شد ولی اکثر اسقفان مغرب ادعایش را نپذیرفتند و حتی در مشرق " پتریارخهای " قسطنطنیه و انطاکیه و اسقفان کلیسای ایران ؛ از شناسایی ریاست و مقام پاپی وی امتناع ورزیدند. این امتناع موجب جدایی کلیساهای لاتینی زبان مغرب و کلیساهای یونانی و سریانی زبان مشرق گردید.

این دو شعبه مهم کلیساهای مسیح تا امروز هم از همدیگر منفصل و جدا هستند. یکی دیگر از سه کلیسای مذکور ( ارتودکس ) یونانی است که در یونان و روسیه منتشرند. و دیگری کلیسای ( کاتولیک ) روم است که بیشتر اقتدارش در اروپا و آمریکاست و این دو کلیسا در اصل عقیده و معتقدات با یکدیگر بنوعی موافقند اما نکته قدرت عمومی پاپ موجب اختلاف آنها گردیده است. ( نقل از لغت نامه دهخدا ماده کاتولیک بنقل از تاریخ کلیسای قدیم امپراطوری روم و ایران )

اما ( پروتستان ) چنانچه از معنی آن " اعتراض " بدست می آید نام فرقه ایست که امروز پیروان زیادی در دل مسیحیت فعلی دارد. علت پیدایش این فرقه برای اعتراض بروش پاپها و توجه دستگاه روحانیت مسیحی به ثروت اندوزی از گناه بخشیدن و آمرزش و مغفرت نامه و اعتراف و ایجاد مزاحمت ها و محدویت ها جهت مردم و گروه تحصیلکرده بود. در حقیقت این فرقه گروه اصلاح طلب , مراکز دینی مسیحیان از یک سلسله پیرایه هایی که اسقفان و پاپ ها بر آن بسته بودند میباشد. رهبر این فرقه " رفورمر " و بزرگ مذهبی جهان مسیحیت « مارتین لوتر » بود که در روز سی و یک اکتبر هزار و پانصد و هفده , اعلانیه ای بر روی کلیسای " ویتنبرگ " چسبانیده و خشم خود به روش فروش مغفرت نامه و گناه بخشی ؛ ابراز و آنرا با دلائلی غیرمنطقی و خرافی شمرد.

پس از آگاهی پاپ از این اعلانیه , وی را به روم احضار کرد ولی او از اطاعتش سر باز زد. در برابر این تمرّد , پاپ ( لئوی ) دهم وی را در سال هزار و پانصد و بیست ( 1520 ) ضمن ورقه ای تکفیر کرد. ولی لوتر با کمال شجاعت تکفیرنامه را آتش زد و شهامت و حقگویی وی , مورد استقبال مردم اروپا قرار گرفت .

سپس وی کتاب مقدس عهد جدید را به زبان آلمانی ترجمه کرد و بقیه عمر خود را در نوشتن و سر و سامان دادن کلیساهای تابع گذرانید.

اگرچه فرقه پرتستان اصلاحاتی در اصول مسیحیت بوجود آوردند و بهشت فروشی و گناه بخشی و رهبانیت و مسائل مشابه آنرا منکر شدند و ریاست پاپ را هم برسمیت نشناختند و کلیساها را بدور انداختند ؛ ولی مع الوصف از جمود مخصوص مسیحیت درباره تثلیث یعنی سه خدایی بیرون نیامده و آنرا پذیرفته اند.( متن این بخش نقل از حوادث بزرگ تاریخ .ص82 و اسلام و عقائد و آراء ص 473 )
...
چون قلم در دست غداری بود
بی گمان منصور بر داری بود

چون سفیهان‌راست این کار و کیا
لازم آمد یقتلون الانبیا

انبیا را گفته قومی راه گم
از سفه انا تطیرنا بکم

جهل ترسا بین امان انگیخته
زان خداوندی که گشت آویخته

چون بقول اوست مصلوب جهود
پس مرورا امن کی تاند نمود

چون دل آن شاه زیشان خون بود
عصمت و انت فیهم چون بود

زر خالص را و زرگر را خطر
باشد از قلاب خاین بیشتر
 ...
" مثنوی "
***
ساری , گاهنوشته های محمود زارع
إِذْ قَالَتِ الْمَلآئِكَةُ یَا مَرْیَمُ إِنَّ اللّهَ یُبَشِّرُكِ بِكَلِمَةٍ مِّنْهُ اسْمُهُ الْمَسِیحُ عِیسَى ابْنُ مَرْیَمَ وَجِیهًا فِی الدُّنْیَا وَالآخِرَةِ وَمِنَ الْمُقَرَّبِینَ ﴿آل عمران - 45﴾

[یاد كن] هنگامى [را] كه فرشتگان گفتند اى مریم خداوند تو را به كلمه‏ اى از جانب خود كه نامش مسیح عیسى‏ بن‏ مریم است مژده مى ‏دهد در حالى كه [او] در دنیا و آخرت آبرومند و از مقربان [درگاه خدا] است.

امام علی‏ علیه السلام درباره حضرت عیسی‏ علیه السلام فرمودند :
. . . وَلامالٌ یَلفِتُهُ و لا طَمَعٌ یُذِلُّهُ ، دابَّتُهُ رِجلاهُ و خادِمُهُ یَداهُ
یعنی :
نه مال و ثروتی داشت كه او را به خود مشغول گرداند و نه طمعی كه به خواری ‏اش اندازد ، مركب او دو پایش بود و خدمت كارش دو دستش.
" نهج البلاغه ، خطبه 160 ".

ساری , گاهنوشته های محمود زارع
سخنانی از حضرت عیسی در منابع اسلامی " شیعی " :

الدُّنیا قَنطَرَةٌ فاَعبُروها و لا تَعمُرُوها
دنیا پل است ؛ از آن بگذرید و آبادش مسازید.
" الأمالی ، مفید ، ص 43 ".

بِحَقٍّ أقولُ لَكُم : إنَّ الأجرَ مَحرُوصٌ عَلَیهِ و لایُدرِكُهُ إلاّ مَن عَمِلَ لَهُ
راست می‏گویمتان: همه خواهان مزدند، و تنها كسی به آن می‏رسد كه برای آن كار كند.
"میزان الحكمه ، ح 22083 ".

طُوبی لِلَّذینَ یَتهَجَّدونَ مِن اللَّیلِ ، اُولئكَ الّذینَ یَرِثونَ النُّورَ الدّائِمَ
خوشا آنان كه پاسی از شب را به عبادت می‏گذرانند ؛ آنان كسانی‏ اند كه نوری ماندگار به ارث می‏برند.
" تحف العقول ، ص 510 ".

إنَّ الشَّجَرَةَ لاتَكمُلُ إلّابِثَمَرَةٍ طَیِّبَةٍ كَذلِكَ لایَكمُلُ الدِّینُ إلّا بِالتَّحَرُّجِ عَنِ المَحارِمِ
درخت كامل نمی‏شود مگر با میوه‏ای گوارا . همچنین دین‏داری كامل نمی‏شود مگر با دوری از حرام‏ها.
" تحف العقول ، ص 511 ".

إیّاكُم وَالنَّظرَةَ فَإنَّها تَزرَعُ فِی القُلُوبِ الشَّهوَةَ و كَفی بِها لِصاحِبِها فِتنةً
زنهار از نگاه [بد] كه بذر خواهش را در دل می‏افشاند ، و نگاه كننده را همین فتنه بس است.
"تحف العقول ، ص 502 ".

طُوبی لِلمُصلِحینَ بَینَ النّاسِ ، اُولئكَ هُمُ المُقَرَّبونَ یَومَ القِیامَةِ
خوشا به حال اصلاح كنندگان میان مردم ؛ اینان در روز قیامت مقرّبان‏اند.
"تحف العقول ، ص 501 " .مطالب مرتبط :
... فضیلت نام شریف رب
... ذکر و مراتب اذکار
... الله و تفسیر اجزای لفظ شریف
... سوره حمد سوره رحمت
... دلیل تقدم سوره مبارکه حمد
... مومنین مشرک !
... خواب و مرگ و زندگی و بهشت
... هرگز آرزوى مرگ مكن !
... رضـــــای خـــــــدا ... !... او را خود التفات نبودش به صید من
... ای دل چه اندیشیده ای ...
... امروز دیدم یار را آن رونق هر کار را
... هدایای سوخته ... !
... یــــــارم .... !
... دل حرم خداست ...
... رضای خدا یا رضایت خلق


مطالب اخیر وبلاگ :
علت سقوط حکومت بنی امیه (دوستان و دشمنان)
ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن مبارک
قرآن کریم و والدین
نیکی به والدین
پنج تن آل عبا و حدیث کساء
فضیلت نام شریف رب
ذکر و مراتب اذکار
خاموشی و سکوت
دوری از سگ نفس
الله و تفسیر اجزای لفظ شریف
اعداد ابجد (اسلام با محمد و ایمان با علی)
خواب و رویا (1)
با تو حیات و زندگی ...
کز دل هوا دارم تو را
آن نفس خواهد ز باران پاکتر
كه یك نگاهم بس !
تعریض عالی بر شیخ اجل سعدی
چگونگی ولادت حضرت محمد (ص)
سوره حمد سوره رحمت
دانلود بهترین آهنگ های ونجلیز Vangelis
حافظ و رندی خواجه و ... (02)
زندگی و آدمیزاده اورجینال (04)
قراء سبعه و حافظ و... (01)
تفسیر کفــر و ایمـان
زبر و بیّنه و بسط اسم در علم اعداد
زندگی و آدمیزاده اورجینال (03)
مکافات عمل (نتیجه تمسخر)
زندگی و آدمیزاده اورجینال (02)
نظر پاک تواند رخ جانان دیدن
حروف هجا و تهجّی
همه هستند ولی زهرا نیست
شهادت یاس محمدی تسلیت
زندگی و آدمیزاده اورجینال (01)
شهر بی یار مگر ارزش دیدن دارد
اقسام ابجد و ...
حساب جمل
معانی حروف ابجد
تفسیر کلمات ابجد
تحقیقی پیرامون علوم غریبه
معجزه بهار !
نفسم گرفت از این شهر ...
تن مــپوشــانیــد از باد بهــار
صباحت روی یا حسن خوی
فضیلت سخن حق نزد جائر
امام رضا (ع) و عجز مشرک
گوهر اخلاص و خاطره دوران کودکی
مولا علی (ع) و فروتنی
زبان سیاست و سیاست زبان
عمل بقرآن
مکافات عمل (یهودیه و ظلم بخود)

توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.