زبان دری
ساری , گاهنوشته های محمود زارع:...در خصوص بحث زبان تنها یک نکته دیگر را هم لازمست که توضیح مختصری بدهیم و آنهم درباره زبان دری میباشد و دامنه این بحث را کوتاه کنیم.

ساری , گاهنوشته های محمود زارع (جفر,زبر و بینه)

همین زبانی که امروزه بدان سخن میگوئیم را باصطلاح " دری " میگویند. کتب متعددی مانند شاهنامه و غیره بر همین زبان نوشته شده اند. البته ریشه زبان دری با پهلوی یا پلهوی یا باستانی و همچنین پرتوی یکسان است. منتها در زبان دری فعلی واژه های زیادی از زبانهای دیگر بخصوص تازی در آن راه یافته است. که البته جای خوشوقتی است که این واژه ها کاملا معلوم و مشخص هستند بنحوی که اگر ما واقعا بخواهیم میتوانیم آنها را کنار گذاشته بطوری که سره از ناسره مشخص گردد. گفته اند که زبان دری در بادی امر از منطقه خراسان بزرگ ایران بوده که بعدها به دربار ساسانیان راه باز نمود بطوریکه تبدیل بزبان دربار هم شده بود و بهمین جهت بدان « دری » هم گفته اند !


صفات اعداد
در ادامه مبحث اعداد بد نیست اشاره ای هم به صفات اعداد بشود... در این باره بهتر است بدانید که تعدادی از اعداد خاص از " وجوه " هستند که یکی از آنها عدد هفت (7) و دیگری عدد نه (9) و همچنین عدد چهل (40) که فی المثل هفت سیاره ؛ هفت گنبد بهرام ؛ هفت رنگ طبیعت , هفت طبقه زمین ؛ هفت طبقه آسمان ؛ هفتخوان رستم ؛ عجایب هفتگانه ؛ هفت روز هفته و ... که امثال این مثال دلیل بر اهمیت عدد هفت میباشد. درخصوص عدد 9 و یا عدد چهل هم همینطور که شما بسهولت مثالهای آنها میدانید !

بسط اسم
از جمله مواردی که در مبحث مربوطه لازمست که بدان اطلاع داشته باشید بسط اسم میباشد.در بسط اسم شما باید حروف آنرا بگیرید و هر حرفی را بنحو ملفوظی آن اعتبار کرده و عدد را بدست بیاورید .
با مثالی این نکته را دقیق میکنیم. مثلا اسم " محمود " را میخواهیم بسط دهیم.
در محمود ( م ) در لفظ " میم " است که " م" و"ی" و"م" است. و (ح) هم که "حا" ولذا " ح " و " الف" است و (م) که نخست گفتیم.همچنین (و) که " واو" فلذا " و" , " الف" و "و" است و (د) هم که " دال" و میشود " د" و " الف " و " ل" . با این حساب بسط اسم من یعنی محمود بدینصورت است که : (م ی م ح ا م ی م و ا و د ا ل ) و همینطور دیگر اسماء را بدینطریق بسط میتوانید بسط دهید. ... میتوانید از اسم خودتان شروع کنید!

زبر و بینه
از جمله موارد پایه ای و مبنایی در کار با علم اعداد باید بدانید همین " زبر" و " بیّنه" است.
با این توضیح و تبیین چند مورد دیگر در واقع ما مصالح لازم را برای کار شما فراهم کرده ایم که اگر اهل کار باشی و عشق داشته باشی و البته توفیق! هم حتما بپیش خواهی رفت و دیگر دست از سر ما برخواهید داشت و راحتمان میگذارید. بنا بر این نیست که هر چیزی را بهر کسی آموزش داد ...

درباره زبر و بینه هم در یک جمله میتوانید معنی آنرا درک کنید چون هر حرفی آنچه ملفوظی آنست ؛ حرف نخست آنرا « زبر » بدانید و مابقی را طبعا « بیّنه » منظور دارید. دقت کنید که گفتفتیم جنبه ملفوظی حروف!

بعنوان مثال همان اولین حرف یعنی ( الف ) ؛ مکتوب آن یک حرف است و لابد میدانید که ملفوظی الف در واقع سه (3) حرف است که با این توضیحی که درباره زبر و بینه دادیم شما حالا میدانید در الف زبر کدامست و بینه هم کدام ! ... بابا " ا " زبر است و ( " ل " و " ف " ) هم بینات است دیگر ... !

حالا ما در ادامه شاید دو سه جلسه دیگر یا یکی بیشتر و کمتر بمثالهایی بپردازیم و پاسخ بعضی سوالات که دیگر این بحث را مطرح نخواهیم کرد!

برای حسن ختام این جلسه هم یکی دو نکته بگوئیم و والسلام !
دیگه همه میدانند که نام مبارک مولا امیرالمومنین ( علی ) که سلام خدا بر او , کلمه این اسم مبارک همان عدد ( 110 ) بوده و مطابق است با ( یمین ) که این هم ( 110) است و ان شاء الله اصحاب دور و نزدیک مولا اصحاب یمین مندرج در مصحف شریف الهی اند.
بعضی ها با این حروف خلاصه دوران و سیرانی داشته اند که در جایی گفته ام که فقط افراد پاکدل و پاکدامن و برآمده از دامن های مطهر بر سبیل تمسخر باین موارد نمی پردازند والا میتوانید با کلام الهی هم متاسفانه بتمسخر برخورد کنید خدای ناکرده... مومن خدادوست هر چیزی را در بادی امر بر خیر و بر قبول و ... منظور میدارد ... 

بله بحساب جمل نام مبارک مولا با ( نمک ) هم مطابقت دارد که بعض از اهالی ذوق چیزهایی گفته اند از جمله یکی که گفت :
" نشناخت نمک هر که علی را نشناخت "

خورشید کمال است نبی , ماه , ولی
اسلام محمد است و ایمان علی
گر بیّنه بر امامتش میطلبی
بنگر که زبینات اسماست جلی


 عید 94به تلگرام ما بپیوندیدمطالب مرتبط :
... تحقیقی پیرامون علوم غریبه

... علـــوم غـــریبـه . قسمت سوم
... علـــوم غـــریبـه . قسمت دوم
... علـــوم غـــریبـه . قسمت اول
... تحقیقی پیرامون علوم غریبه
... تفسیر کلمات ابجد
... معانی حروف ابجد
... حساب جمل
... اقسام ابجد و ...
... حروف هجا و تهجّیمطالب اخیر وبلاگ:
زندگی و آدمیزاده اورجینال (03)
مکافات عمل (نتیجه تمسخر)
زندگی و آدمیزاده اورجینال (02)
نظر پاک تواند رخ جانان دیدن
حروف هجا و تهجّی
همه هستند ولی زهرا نیست
شهادت یاس محمدی تسلیت
زندگی و آدمیزاده اورجینال (01)
شهر بی یار مگر ارزش دیدن دارد
اقسام ابجد و ...
حساب جمل
معانی حروف ابجد
تفسیر کلمات ابجد
تحقیقی پیرامون علوم غریبه
معجزه بهار !
نفسم گرفت از این شهر ...
تن مــپوشــانیــد از باد بهــار
صباحت روی یا حسن خوی
فضیلت سخن حق نزد جائر
امام رضا (ع) و عجز مشرک
گوهر اخلاص و خاطره دوران کودکی
مولا علی (ع) و فروتنی
زبان سیاست و سیاست زبان
عمل بقرآن
مکافات عمل (یهودیه و ظلم بخود)
مکافات عمل(علت تاخیر در مکافات)
دلیل تقدم سوره مبارکه حمد
!? WHO SHALL GATHER BONES
ما در آثار صنع حیــرانیــم (1)
مکافات عمل (نتیجه نیت سوء)
در دل شب خبر از عالم جانم کردند
ما در آثار صنع حیــرانیــم (2)
مومنین مشرک !
حسد و غبطه
ما در آثار صنع حیــرانیــم (3)
جانا به غریبستان چندین به چه می‌مانی
ما در آثار صنع حیــرانیــم (4)
مکن بیگانگی با ما ...
مکافات عمل (چاه و مار و چاه)
ما در آثار صنع حیــرانیــم (5)
فاطمه (س) تنها گل خوشبوی محمدی
آرش کمانگیـــر
مولا علی (ع) و میراث عمل
سلام بر حضرت مادر سلام الله
رضای خدا یا رضایت خلق
مکافات عمل (جزای راهنمایی بد)
مکافات عمل (کیفر مامور حکومت)
مکافات عمل (سزای دختر ناسپاس)
خدای زیبا و دوستدار زیبایی
گل عزیز است ...

توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.