از امام صادق (ع) پرسیدند: اگر یک روز عذاب نازل شود، آیا مؤمنین را نیز در بر می گیرد؟!
فرمود :
434) نعم، ولکن یخلصون بعده .
« آری، ولیکن بعداً مؤمنین رهائی می یابند .» [98]
ساری,گاهنوشته های محمود زارع
435) اما لو کملت العده الموصوفه، ثلاثمئه و بضعه عشر، کان الذی تریدون .
« هنگامی که عدد تعیین شده تکمیل شود و سیصد و ده و اندی نفر گرد آیند، آنچه دوست می دارید انجام می شود.» [99]

تعداد 313 شماره یاران حضرت ولی عصر (عج) می باشد که در لحظه ظهور از چهار گوشه جهان به محضر آن حضرت می شتابند و در کنار کعبه معظمه گرد می آیند و در میان رکن و مقام با آن حضرت بیعت می کنند. جای تعجب بسیار است که در مدت یازده قرن و نیم که از آغاز بیعت می گذرد هنوز این عده کامل نشده است!!

امام کاظم (ع) می فرماید :
436) طوبی لشیعتنا المتمسکین بحبنا فی غیبه قائمنا، الثابتین علی موالاتنا و البراء من اعدائنا، اولئک منا و نحن منهم. و قد رضوا بنا ائمه و رضینا بهم شیعه، طوبی لهم! ثم طوبی لهم!. هم والله معنا فی درجتنا یوم القیامه .

« خوشا به حال شیعیان ما، که در دوران غیبت قائم ما به دوستی ما چنگ می زنند و در ولایت ما ثابت و استوار می مانند و از دشمنان ما برائت و بیزاری ابراز می کنند. آنان از ما هستند و مانیز از آنها هستیم، آنها ما را به امامت پذیرفته اند و ما آنها را به عنوان« شیعه » پسندیده ایم. خوشا به حال آنها، خوشا به حال آنها. به خدا سوگند که آنها در روز قیامت با ما و در ردیف ما هستند[100]

 امام رضا علیه السلام :
خداوند از شیعیان ما پیمان گرفته است که بر دولت های باطل صبر کنند. تو نیز به فرمان پروردگارت شکیبا باش .

امام رضا (ع) می فرماید :
437) ما احسن الصبر و انتظار الفرج!. اما سمعتم قول الله تعالی: [ و ارتقبوا انی معکم رقیب، فانتظروا انی معکم من المنتظرین ] فعلیکم بالصبر، فانما یجیء الفرج بعد الیاس. و قد کان الذین قبلکم اصبرمنکم .

« وه چه نیکوست صبر و انتظار فرج، مگر نشنیده اید گفتار خود را که فرموده است: ( منتظر باشید که من نیز همراه شما از منتظرانم ) [ 101 ] پس صبر و شکیبائی را پیشه خود سازید که فرج بعد از یأس و نومیدی خواهد آمد. اقوامی که پیش از شما بودند از شما شکیباتر بودند.» [102]

438) والله ما یکون ما تمدون الیه اعناقکم حتی تمحصوا، ولایبقی منکم الا الانذرالانذر!. [ام حسبتم ان تترکوا و لما یعلم الله الذین جاهدوا منکم ]

« به خدا قسم، آنچه انتظار می کشید و گردنهایتان را به سوی آن دراز می کنید واقع نمی شود مگر بعد از آنکه امتحان شوید و از شما چیزی جز اندك اندك باقی نماند: [ 103 ] (آیا پنداشته اید که شما را بدون امتحان ترك می کنند در حالیکه هنوز خدا ندانسته اعلام نکرده، اثبات ننموده) که چه کسی از شما مجاهده می کند؟!.» [104]

439) لایکون ما تمدون الیه اعناقکم حتی تمیزوا و تمحصوا فلا یبقی منکم الا القلیل، مصداقا لقوله تعالی: [الم، احسب الناس ان یترکوا ان یقولوا آمنا وهم لایفتنون؟] ثم قال لصاحبه المذکور: ما الفتنه؟. قال: جعلت فداك، الذی عندنا ان الفتنه فی الدین. فقال: یفتنون کما یفتن الذهب، یخلصون کما یخلص الذهب !

« آنچه گردنهایتان را در انتظار آن دراز می کنید واقع نخواهد شد، مگر بعد از آنکه آزمایش شوید و امتحان شوید و از بوته امتحان جز افراد بسیار کم پیروزمندانه بیرون نمی آیند، چنانکه خدای تبارك و تعالی می فرماید: (الف، لام، میم. آیا مردم پنداشته اند که با گفتن اینکه ایمان آورده ایم فروگذار می شوند و مورد فتنه و آزمایش قرار نمی گیرند.) [ 105] آنگاه به یکی از اصحاب به نام « معمر بن خلاد » خطاب کرده فرمود: فتنه چیست؟ گفت: جانم به فدای تو شود، آنچه ما می دانیم اینست که امتحانی در دین واقع شود.
فرمود : چون طلا گداخته می شوید، و مانند طلای ناب از ناخالصی ها پاك می شوید.» [106]

شیعیان خالص همچون طلای ناب که بر روی آتش ذوب می شود تا از ناخالصی پاك گردد، با تحمل سوز و گداز صبر و تلخی انتظار قلوبشان آب می شود تا جز افراد خالص کسی باقی نمی ماند.

440) ان الله جل ذکره اخذ میثاق اولیائنا بالصبر علی دوله الباطل. واصبرلحکم ربک .
« خداوند از شیعیان ما پیمان گرفته است که بر دولت های باطل صبر کنند. تو نیز به فرمان پروردگارت شکیبا باش.» [107]

441) لا دین لمن لاورع له، ولا ایمان لمن لا تقیه له، ان اکرمکم عندالله اعملکم بالتقیه. فقیل: یا ابن رسول الله الی متی؟. قال: الی یوم الوقت المعلوم، و هو خروج قائمنا. من ترك التقیه قبل خروج قائمنا فلیس منا .

« کسی که تقوی ندارد، دین ندارد. کسیکه تقیه نکند ایمان ندارد. گرامی ترین شما در پیش خدا کسی است که بیش از دیگران تقیه را رعایت کند.»
گفته شد: ای فرزند پیامبر! (ص) تا به کی؟
فرمود :
تا روز وقت معلوم، که آن هم روز خروج قائم ماست. هر کس پیش از خروج قائم ما تقیه را ترك کند از ما نیست.» [108]

" یوم الخلاص جلد یک"

...  خدایا ... !
مطالب مرتبط با این بحث :
نامه ای از امام زمان (علیه السلام )
فصل غربت آقا ولی عصر علیه السلام
شیعه یعنی وفاداری به امام (01)
شیعه یعنی وفاداری به امام (02)
شیعه یعنی وفاداری به امام (03)
شیعه یعنی وفاداری به امام (04)
تسلیت بر صاحب عزا
ظهور قائم (عج) ناگهانی است !
عصر غیبت عصر حوادث و امتحان !
او در میان ماست !
غیبت طولانی است برای خالص سازی
عمل خلاف قلب ما شیعیان !
آن مهربان که قبل از فرمان بدیگران, خود عمل میکند !
سیمای مبارک آقا ولی عصر (عج)
سیمای حضرت مهدی (عج)
نامه ای از حضرت ولی عصر (علیه السلام )
حضرت امام عصر (ع) و توضیح امر الهی
پایان سفارت و آغاز اجتهاد !
شش نشانه قائم (ع) از پیامبران
دوران فترت مشخص است ... !
دوران حیــــــــرت !!
انتــــظار ...
قــــــــــم !
مومنین گمنام , رستگاران واقعی !
آزمون سخت آخرالزمان؛ خواری مومن
انتظار؛ آزمونی سخت و عبادتی برتر
ظهور, بعد از غربال و امتحاناتی سخت
اختلاف بین شیعیان در عصر ظهور !
کعبه را کردم بهانه تا بگردم دور تو ...


مطالب اخیر وبلاگ را ملاحظه فرمایید :
توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.