ساری.گاهنوشتهای محمود زارع
:برای همه پیش می آید و برای من نیز هم که گهگاهی ذهن درگیر موضوعاتی میشود که ضرورتا از قبل خواسته شده هم نمیباشد و این ورودات به ذهن و ضمیر را گاهی میتوان " خطورات " هم نامید ! نکته های زیر از جمله همین موارد است که اخیرا بمن متوجه شده و یا بلعکس من متوجه آنها شده ام :

ساری,گاهنوشته های محمود زارع
- فهمیدم که ماههای قمری ( و حتی شمسی و ... ) را باید همانند آدمیزاده و ... ؛ جاندار ؛ با آنها برخورد کرد در این صورت موضوع متفاوت میشود و بهتر هم هست .. این رفتار  با بسیاری از پدیده های دیگر نیز همینگونه معنا دارد. باید واقعا فهمید که : ما سمیعیم و بصیریم و هشیم ؛ با شما نامحرمان ما خاموشیم !

- توجه : اشتباه نکنیم و مراتب را حفظ کنیم ...این فقط منطقی شخصی است نه اجتماعی ! خط قرمز برای آدمهای نامحرم است . محرمها قانون دیگری دارند ! چنین خطابی را نباید و نمیتوان بهر کس و هر جایی گفت و بکار گرفت . منطقی شخصی شخصی است و اما ... !

- رابطه انسان با مهربانی رابطه مستقیم ریاضی است . هر چه انسانتر , مهربانتر و هر چه خشن تر , وحشی تر و غیرانسانی تر و نیز : رابطه بین دین با مهربانی رابطه ای مستقیم است و لذا هر چه متدینتر یم , مهربانتریم و هر چه بی دین تریم , بدتر و خشن تر خواهیم شد . بدترین مخالف دین عبوس ترین و خشن ترین مردم اند !

- اگر برای رضای خدا کاری میکنیم , باندازه ذره ای انتظار از این و آن معنی ندارد ! اگر چنین شد , تو دیگه برای نفس خودت تلاش میکنی و مراسم میگیری و پشت بلندگو میروی و مینویسی و .... حتی ارتباط برقرار میکنی . خدا بهانه تشفی نفس دنی خودمان قرار ندهیم , دیگه سر خدا را که نمیتوان کلاه گذاشت !


- نمیدانم درست فهمیده ام یا نه اینکه : من همیشه بدنبال حکمت بوده ام و حکمت بنظرم متعالی تر از فلسفه است و باید از خدا خواست این نعمت را . چون و چرا کار فلسفه است و اما کار حکمت بالاتر از چون و چراست ... نمیگویم عشق , نه ؛ چیز دیگری باید باشد.

- چیزی که رنجم میدهد شکست نیست , مالباختگی هم نیست , بلکه طمع هم سفره و شریک آزار دهنده است !

- یک درجه , یک قطره , یک اپسیلون ... ذره ای , شعور و حکمت , تفاوتی بین آدمها ایجاد میکند از فرش تا عرش . این است حکمت کلام دردانه هستی که ... برتر از عبادت عابد و زاهد است ... !

- استعداد همانچیزی نیست که نمود دارد , استعداد وجود دارد اما بشر بیشتر در نمود است تا در وجود ! وجودش را داشته باش , آنی خواهی شد که خواهی و حتی خواستند !

- بعضی ها در موقعیتهایی هستند که حق دارند ... بدانند ...اما اگر در آن موقعیت نبودند ...حق نداشتند بدانند ... این تنها لایق است که ...اما مستحق صرف بودن را ... نه ! پس میتوان تصدیق کرد که حق با لایق است نه با مستحق !!!

- وقتی مساله پیچیده شد , به ساده ترین وجهش طرح مجدد کن و جواب ساده آنرا بگیر و ... بعد ...

- وقتی گفته میشود که فلان کالا قیمت ندارد یک معنای دوتایی است ! ( + - ) { بی قیمت = قیمت ندارد - }  و  { پربها = قیمت ندارد +} سیستم دایره وار چیدمان دارد : نقطه شروع دایره نقطه پایانش نیست ؛ هست !

- شنیدم یکی چه زیبا و بجا گفته بود که : بگذار من نگران اون موضوع باشم ! بگذار من نگران مشکل خودم باشم ! این جواب در پاسخ دورویانی که تلاش میکنند نقش خاله خرسه را بازی میکنند ... !

- رفیق همان رفقای قدیم ! مدرک همان مدرکهای قدیم ! و .... یک علت مهم چنین نگرشی را بفراست دریافتم که صرفا در اعتراض بوضع موجود است که بسیاری به چنین استدلالی مستمسک میشوند ...
انگیزه چنین گرایشی ---> چون تنها گذشته را در تجربه دارد ...   ---> آینده را تجربه نکرده است ! لذا نمیگوید : مدرک , مدرک های آینده  و یا رفیق , رفقای آینده ! تنها کسانی که میتوانند ذهن آینده نگر داشته باشند شاید چنین بگویند یا کسانی که میتوانند سوار بر زمان بشوند !

- فرض ها و بدیهی ها را باید بازخوانی , بازبینی و حسب ضرورت تصفیه کرد . تفاهم مهم است ! برای تفاهم که لازمه هر پیشرفت جمعی است چنین اقدامی حیاتی است ! بسیاری از معضلات بر اثر سوء تفاهم است و سوء تفاهم نیز بر پایه فرضیات متفاوتی که از بدیهیات عمومی مردم استوار شده است . این اقدام بخصوص در زمانها و دورانهای خاصی باید بطور خاصی انجام شود . مثلا وقتی نسل عوض شود برای انتقال ... چه مبنایی را باید مبنای تفاهم قرار داد ؟! آیا همه از شرافت , یک فرض بدیهی دارند ؟! و قس علیهذا ... آیا دزدی هنر معرفی شود ؟! ... الآن کثیری از مدیریت ها , تظاهر و ریاکاری را نوعی هنر مدیریت معرفی میکنند ! چاپلوسی و سعایت رقیب را هنر معرفی میکنند ! روی چه مفاهیمی تفاهم کاربردی باید داشت تا ... !
                                            
محمود زارع ( بهار 90 ) تایپ و تنظیم فروغ زارع


مطالبی دیگر :

توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.