ساری گاهنوشتهای محمود زارع:در کتاب علل الشرایع مرحوم شیخ صدوق در جلد اول ص 55 یک روایتی است از حضرت امام رضا علیه السلام در باب توحید نقل کرد که محمدبن علی ماجیلو (رض) میگوید
ساری,گاهنوشته های محمود زارع
محمدبن یحیی عطار از سهل بن زیاد , از محمدبن اسماعیل بن یزیع , از محمدبن زید نقل کرده که وی گفت :
از حضرت رضا علیه السلام راجع به توحید پرسیدم :
حضرت در جواب این سوال عبارات ذیل را بر من املاء (1) فرمود :
حمد و سپاس مختص ذاتی است که پدیدآورنده اشیاء است , با قدرت کامله و حکمت بالغه اش تمام موجودات را ابتداء و از هیچ , ابداع نمود نه از چیزی لاجرم آفرینشش ابداء (2) بوده نه اختراع (3) و نه بخاطر علتی , پس صحیح نیست به انشاء و خلقتش ابتداع (4) اطلاق نمود , آنچه را که خواست و به هر کیفیتی که دلخواهش بود.

پاورقی :
---------
(1) . املاء آنست که شخصی بگوید و دیگری عین گفته های او را بنویسد.
(2) . ابداء آفریدن و ایجاد نمودن چیزی است از عدم و به عبارت دیگر شیئی را از لاشیئی پدید آوردن.
(3) . از فرموده امام علیه السلام استفاده میشود که " اختراع " در مقابل " ابداء " است یعنی شیئی را از شیئی دیگر آفریدن بدون این که مماثلی داشته باشد و فلاسفه نیز گفته اند : اختراع عبارت است از ایجاد غیر مسبوق به مدت و در کلام برخی از ایشان تصریح شده به این که موجود مخترع موجودی است که وجودش با نمونه نبوده و قبل از آن مانندی نداشته باشد.
(4) . از فرموده امام بدست می آید که ابتداع یعنی آفریدن و ایجاد نمودن بخاطر علت و سبب .






مطالبی دیگر از وبلاگ :





توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.