آنانی  را    که  دوست   دارم    دل شان  را  بوییده ام ... از  رهنمونی  بو غفلت مورزید  راه  درست مینماید !

هر آنچیزی که در عالم عیانست

چـــــو عکسی زآفتاب آن جهانست
جهان چون زلف و خط و خال و ابروست
که هـــر چیزی بجـــای خـــویش نیکوست
ساری , گاهنوشته های محمود زارع

ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:...در نگاه توحیدی عادلانه , فساد و فتنه و بخصوص فروریختگی شاکله ها و بنیانها , تنها زمانی اتفاق می افتد که عناصر ( اعم از عناصر انسانی و همچنین عناصر غیر انسانی ) متناسب با شان خویش در جای خویش قرار نگیرند ! ...
گـــر چشـــم یقین تو نه كج مــج باشد
تـــرسا بـــه كلیســـا رود و حــج باشد
هر چیز كه هست آن چنان می باید
ابروی تو گر راست بود كج باشد


... ظاهربینان و سطحی اندیشان و کلا کسانی که اهل تامًل نیستند بالقوه خطرناکترین موجودات عالم هستند ! ...
 ... به شمر ملعون (که بجای خود از عباد بود و زهاد ! ) گفتند که چرا پسر پیغمبر (ص) یعنی حضرت امام حسین علیه السلام  را کشتی ؟!

گفت : بدلیل وظیفه ای بود که همان اطاعت از اولی الامر – یزید ملعون - داشتم , حسین ( علیه السلام ) را کشتم !

... کسی که مجاز است صرفا بخاطر عدم تخصص در بخش حقوقی مذهب , یعنی علاوه از فروعات و احکام ؛ - که عقلا مجاز به تقلید یعنی رجوع به متخصص - که حالا این در بیان فقه تقلید از مجتهد جامع الشرائط گفته میشود - در اعتقادات وقتی مقلد باشد , نتیجه همین خواهد شد ؛ شک نکنید ! ...

... اگر کسانی به اینجاها هنوز باصطلاح کارشان نکشیده , تنها بدان خاطرست که موقعیتش را پیدا نکرده اند و باصطلاح قورباغه اگر دندان میداشت ... ! و هنوز در آن موقعیت و آن امکان قرار نگرفته اند ! ... نفس اژدرهاست او کی مرده است ؛ از غم بی آلتی افسرده است ... ( ... وآن دو شاخ گاو اگر خر داشتی .....! )

یک سند از ادعایم داستان ابواسحاق  :
علامه امینی در کتاب الغدیر نوشته اند ، و در کتب اهل سنت هم این ماجرا ذکر شد... ابواسحاق می گوید:

در سال 62 هجرت یکسال بعد از حادثه ی کربلا ،در مسجدالحرام بودم. شنیدم که کسی با خدا مناجات می کند و می گوید:
 
« خدایا تو می دانی که من آدم شریفی هستم ، مرا بیامرز .اگرکاری هم کردم مامور بودم و معذور.»
 
این جملات توجه مرا جلب کرد که ببینم این فرد کیست. او شمر قاتل امام حسین (ع) بود.

من از شمر سوال کردم که تو خجالت نمی کشی که سال گذشته امام حسین (علیه السلام ) را کشته ای و الان طلب مغفرت می کنی؟

( جواب شمر ملعون خیلی قابل تامل میباشد ) او گفت: « ما امر یزید را اطاعت کردیم و اگر مخالفت می کردیم از حیوانات باربر پست تر بودیم

... منظورش این بود که اطاعت امر اولی الامر مسلمین و خلیفه رسول الله آنقدر واجبه که اگر اطاعت اولی الامر نمیکردیم کالانعام بل هم اضل بودیم !! یاللعجب !!!

... وقتی در بینش و عقل و فکر خداداده تعمدا بسته شود و بطور کامل هبه شود به دیگری – هر کسی باشد – پس خداوند عقل را العیاذبلله زائد خلق فرموده ...  و بخصوص باز العیاذ بالله اگر عقول ناقصه ای بگویند که اشتباهی این عقل را خلق کرد , باید بدانها فهماند که خوب ؛ حالا آنهمه حلوا حلوا کردن عقل و آنهمه تقدیر و آنهمه ارزش و احترام و تکریم به عقل و خردورزی چرا کرد؟!

... این دیگر چه توجیهی میتواند داشته باشد ؟!! ... شاید بگویند – باز از سر عدم بکارگیری کامل همان عقل – که ما با عقل باین نتیجه رسیدیم که مثلا درش را بسته و تعطیل کرده و در اختیار دیگری که میدانیم از ما بیشتر میفهمد ! ... مثلا مانند یزید ملعون بعنوان اولی الامر که نکته محوری منطق ایدئولوژیک شمر بود – بدهیم و هر آنچه او گفته را می پذیریم ! این دیگر از آنجور حرفاست که اصلا فقط باید پاسخی آنجوری ! بدان داده شود ... و محترمانه ترین عکس العمل هم همانست بگوییم که : " سلام ... والسلام "

جز حق حكمی كه حكم را شاید نیست
حكمی كه ز حكم حق فزون آید نیست
هر چیز كه هست آن چنان می باید
وان چیز كه آن چنان نمی باید نیست

توضیح: سطرهایی انتخاب شده از نوشته پدر در سنوات قبل در دفتر " تحلیل روایی مسائل " بود که جهت استحضار مخاطبین محترم آنرا در این پست منتشر میکنیم. جدای از اینکه روال کار ما بر اختصار میباشد ( بجهت حوصله مخاطب ) اما در این نوع از نوشته های ایشان چون به بعضی از وقایع اتفاقیه روز ( متناسب با همان زمان نوشتن ) اشاره و توضیحاتی را مصداقا ذکر نموده اند بعلت بیات شدن بعضی از آن مصادیق مجبور شدیم این مطلب را بصورت بریده و تنها دو سه سطر آنرا انتخاب نماییم . البته اگر مخاطبین  ما که اکثرا مطالب تارنمای ما را پیگیری مینمایند - که بیشتر آنها را میشناسیم ( یعنی کامپیوتر آنها و از مکانی که بما سر میزنند ) - نظراتی خاص را داشته باشند و یا انتشار تمام مطالب را مفید تشخیص دهند , یحتمل در انتشار کل هر مقاله اقدام خواهیم کرد ( فاطمه

ساری , گاهنوشته های محمود زارع


آخرین مطالب وبلاگ :

توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.