بعثت پیامبر شریعت سمهه و سهله و بیضاء حضرت محمد (ص) مبارک
ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:ای محمد (ص) , ای آخرین حلقه اتصال زمین به آسمان
ساری , گاهنوشته های محمود زارع
جبـــریل، مقیـــم آستانت
افــــلاك، حــــریم بارگاهت
خورد‌ست خدا ز روی تعظیم
ســــوگند به روی همـچو ماهت
ایـــــزد كه رقیب جـان خـود كرد
نــام تــــو ردیف نــام خـــود كـــرد


بعثت پیامبر اخلاق و مدارا ؛ محمدبن عبدالله ( صلوت الله علیه وآبائه وآله) مبارک
پیامبری که بارها و بتکرار میفرمود « بعثت علی شریعه سهله سمهه بیضاء » من، بر دینی برانگیخته شدم كه آسان و راحت و درخشان است ! ...

پیامبری که تکلیف متعسر و عسر و حرج دار بر مردم نکرد و دین خود را شریعت سمهه و سهله و بیضاء یعنی آسانی و راحتی و درخشانی معرفی میکرد ... پیامبری که هدف رسالتش را اخلاقمداری معرفی کرد : « همانا برانگیخته شدم برای تمام كردن مكارم و خوبی‌های اخلاق » ...

 دینی که کتبا امضاء نمود ؛ که خدا براى شما آسانى مى‏ خواهد و براى شما دشوارى نمى‏ خواهد ... وَلاَ یُرِیدُ بِكُمُ الْعُسْرَ...(01) و خدایش حرج و سختی در دین اسلام قرار نداده ... وَمَا جَعَلَ عَلَیْكُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ ...(02)

در تاریخ هست او هرگز در عمر خود، هیچ انسانی را نیازرد , امین بود و مصداق روشن حیات طیبه قرآنی ... مورخان گفته اند که با دشمنان خدایش هم مدارا میکرد ...

نوشته‌اند هیچكس به اندازه ‌ی او نرمخو، مهربان، خوش‌گفتار و خوشرو نبود... نوشته‌اند بی غرور و بی تفرعن , در سلام كردن، حتی بر كودكان نیز پیشی می‌ گرفت و مدام به دیدار مردم می ‌رفت و در سختی‌ها از ایشان دلجوئی می‌كرد ...

نوشته اند هیچگاه بالانشینی نداشت و جوری با مردم عادی - حتی در اوج قدرت و تشکیل حکومت - خویش را همطراز میکرد و بنحوی در اجتماعات حاضر میشد که اگر غریبه ای وارد میشد بدوا نمیتوانست بفهمد که رسول خدا کدامیک از اعضای جمع حاضر است ! ... و نوشته اند و ... نوشته اند ... و ما میخوانیم و میگوییم اما نه تنها عمل نمیکنیم بلکه برعکش سنتش و روشش و راه و رسمش عمل میکنیم ! و ... 

در یکی از اولین صحنه های پیروزمندانه جمعی خویش که منجر به فتح مکه شده بود ؛ همه کسانی را که همه ناجوانمردی ها و نامرادی ها را در حقش روا داشتند و  تا سرحد مرگ او و عزیزترینهایش را آزرده و بهیچ یک از حتی پیمانهایشان نیز پایبند نبودند , مورد بخشش قرار داد ...

در آنروزهمه مردم جبهه محمدی انتظار داشتند تا سزای آنهمه ظلمی را که بر آنها و حتی بر دینشان کرده بودند , در این روز باز گیرند و اصحاب یکصدا فریاد میزدند :
الیوم یوم الملحمه , امروز روز انتقامست !
تنها فریاد مخالف جمع , از حلقوم پاک و سینه پر مهر او که :
الیوم یوم المرحمه , امروز روز بخشایش است !

... خواست از همان ابتدا بهمه گوشهای آنروز و امروز برسد که اسلام دین رحمت و بخشش است ... بخشش زکات  پیروزی و مزد  قدرت است ... و همه بدانند که سیره و سنت محمدی یعنی چه ؟!     

... نمیدانم سالهای قبل در کدام متن تاریخی خواندم که :
روزی یکی از بدویان صحرانشین بمسجد آمد و در اجتماع اصحاب پیامبر رو بدو کرد و با صراحت تمام گفت :
" شنیده ام تو زن سفیدپوست زیبایی داری اگر راست میگویی که برای هدایت ما ماموری و دلسوز مایی , من زنم در صحرا از تابش آفتاب سوخته و پوستش سیاه میباشد , بیا یک چند روزی همسران خود را با هم معاوضه کنیم ...! "
اصحاب از جسارت این عرب بدوی بخشم آمده و قصد جانش کرده بودند ! ...
اینجا باز خود محمد (ص) بود که ضمن ممانعت از اصحاب برای هر تنبیهی با تبسمی از سر حلم و نیز شفقت و مدارا , رو بدان مرد بدوی کرد و فرمود :
برادرم ! اگر میتوانستم , خواسته ترا اجابت میکردم,  اما من بدین عمل از سوی خداوند مجاز نیستم !
یکی از محققین در همین باره چند سال قبل گفته بود که حلم و بردباری محمد(ص) در حدی بود که مسیح (ع) با آنهمه شهرتش در چنین صفتی را ,  یارای برابری با محمد (ع) نبود !
( نقل بمضمون ) ...

... باید همواره یادآوری کرد که رسول مکرم ما , کی و دینش چگونه بود ؟!
شخصا معتقدم که ؛ ذکر واجبتر و موثرتر ذاکرین بصیر بمذهب رسول الله (ص) در زمان حال , همانا پیراستن چهره پاک رسول مهر از خشونت است ! ... وضع ممالک اسلامی امروزه بنحوی است که ... حتی در این روز شادی اهل زمین و آسمان باید , حال ؛ با تاسف و ضمن عذرخواهی از محضر شریف رسول الله (ص ) از ... اوضاع ... گفت !...
 
... امروزه تخم و ترکه های اموی و پیروان فکری ابن تیمیه حرانی - که از خبیث ترین چهره های پرنفاق و چرکین دل ترین ناس به اهل بیت رسول مکرم اسلام بودند - با قدرت و پول آل سعود و دیگر عروسکهای کوکی منطقه  که همان شیوخ ناپاک سرزمینهای عربی باشند با عروسک گردانی سران صهیونیسم ؛ شخصیت پاک رسول مهرپرور اسلام را نشانه گرفته و سعی وافری در ترسیم چهره ای خشن و ضد منطق و مدارا و گفتگو از حضرتش و آیین سراسر مردمی وی دارند ! ...

همیشه از دشمنی بدخواهان گفتن دردی را دوا نخواهد کرد ! اما از محدودیت ها و معذوریتهای خویش و عدم اقناع حداکثری یا لااقل لازم نیروهای داخلی و " دشمنیاری " خودمان علیرغم خیرخواهی هایی که داریم , بعضا غافلیم ... ازجزم اندیشی ها و سبک مغزی های موجود در بین ما که هیچ گفتمانی را و هیچ نگرشی را بغیر از آنچه که خود ما بدان رسیده ایم , برنتافته و حتی مجال طرح آنرا نیز نداده ؛ و بسیاری از کژی و کاستی های داخلی دیگر که خارج از حد تصور هم هست - بخصوص زمانیکه احصاء شوند - و ...  غفلت داریم و بهمین جهت بهانه لازم را برای تسهیل اجرای نقشه های شوم بدخواهان فراهم کرده و میکنیم !

نوع گفتمان بسیاری از ماها و تاکید افراطی و آشکار بخصوص - تاکید میکنم - آشکارا و علنی ؛ بر برخورد حداکثری با دشمنان که بعضا از سر جوش آمدن رگ غیرت هم میباشد ؛ نه تنها همیشه کارکردی مطلوب نداشته بلکه نشانه عدم درک درست از توانایی دشمن ( و دشمنان بسیار )  و نیز فاصله داشتن از کیاست و هوش سیاسی لازم در برخورد متناسب با زمان و مکان - بعنوان کلیدی ترین عوامل ذیمدخل در هر سیاست - میباشد !

  بر این سیاهه یا سرتیتر کلی باید بسیاری از عیب و اشکالهای دیگر را نیز افزود که این مختصر در صدد طرح موسع آن نیست! ... بنام دین پاک و سمهه و سهله اسلام که مروج مهر و صلح و دوستی و آیین منطبق با منطق و فطرت بشر است , انواع و اقسام قتلها و کشت و کشتارها و جنایت و تجاوز و وحشی گری و ... در حال عمل و اجراست که قطعا موجبات نفرت جهانیان را به این آیین پاک فراهم کرده و خدا آنروز را نیاورد که عده ای روی آنرا نداشته باشند تا با سربلندی نتوانند اعلام کنند که مسلمان هستند !!! سران بیغرض مذهبی اهل تسنن در اینجا وظیفه بزرگ زمانی دارند والا مجاز نیستند و اجازه داده نخواهد شد به آنان که روز داوری حتی آن رسول مهربان نگاهی بدانها کند چه برسد بشفاعت ... !

ساری , گاهنوشته های محمود زارع

... فرزندانم را سفارش میکنم که سیمای پیامبر(ص) را ابتدا از قرآن  کریم و نیز منظر اهل بیت پاکش ببنید ... آنطوری که حضرت مادر سلام الله و بنحوی که امیرالمومنین (ع) از او گفته اند , سنتش را و سیمایش را ببینید ...

در قرآن کریم بگردید که درباره ارسال رسل بخصوص رسالت پیامبر ختمی مرتبت چه فرمود : ...

« و لقد بعثنا فی كل امه رسولاً ان اعبد والله و اجتنبوا الطاغوت فمنهم من هدی الله و منهم من حقت علیه الظلاله....» ( 03
(ما در هر امتی پیامبری برانگیختیم تا به آنان بگوید خدا را بپرستید و از پرستش غیر خدا- طاغوت – خودداری كنید. گروهی هدایت یافتند و گروه دیگر – از طریق عناد و لجاج – شایسته گمراهی و ضلالت شدند.)
...
« والی مدین اخاهم شعیبا فقال یا قوم اعبدوالله و ارجو الیوم الآخر» (04)
(و به سوی اهل مدین فرستادیم برادرشان شعیب را پس به امت خود گفت: خدا را بپرستید و به روز قیامت امیدوار باشید.)
...
« كان الناس امه واحده فبعث الله النبیین مبشرین و انزل معهم الكتاب باالحق لیحكم بین الناس فیها اختلفوا فیه و مااختلف فیه الا الذین اوتوه من بعد ما جائتهم البینات بعیاً بینهم فهدی الله الذین آمنوا لما اختلفوا فیه من الحق باذنه والله یهدی من یشاء الی صراط مستقیم » (05)
«مردم یك دسته بیش نبودند (و در میان آنان اختلافی وجود نداشت و آنگاه كه در میان آنان اختلاف پدید آمد) خدا پیامبران نوید دهنده و بیم دهنده خود را برانگیخت و همراه آنان كتاب را به حق فرو فرستاد تا در میان مردم در آنچه كه اختلاف كرده بودند داوری كنند. (افراد مؤمن به داوری پیامبران گردن نهاده و آن را پذیرفتند) ولی گروهی از آنان پس از روشن شدن سیمای حقیقت، به خاطر فتنه‌گری و تجاوز به حقوق دیگران، اختلاف كردند. خدا به اذن و مشیت خود افراد باایمان را به حقیقت چیزی كه اختلاف كرده بودند، هدایت كرد. خدا هركس را كه بخواهد به صراط مستقیم هدایت می‌كند.»

... این آیه از کلام الهی در یک بخش از سخنان مولا علی (ع) در خطبه اول نهج البلاغه که درخصوص بعثت میباشد مورد استناد قرار گرفته است ...

... در جایی خود پیامبر اكرم فرمودند:« ولا بعث الله نبیاً ولا رسولاً حتی یستكمل العقل و یكون عقله افضل من جمیع عقول امته»
(خداوند هیچ پیامبر و رسولی را برنیانگیخت جز این كه خردها را تكمیل نماید- عقول را به كمال رساند – و از این نظر باید خرد او از عقول امت وی بالاتر باشد.)


در همین باره ام ابیها حضرت فاطمه سلام الله علیه سخنانی دارد که ... :
« پروردگار بزرگ، به پایان همه کارها دانا بود و بر دگرگونی های روزگاردر محیط بینا و به سرنوشت هر چیزی آشنا.
محمد صلی الله علیه و آله را برانگیخت تا کار خود را به اتمام و آنچه را مقدر ساخته به انجام رساند.
پیغمبر که درود خدا بر او باد، دید که هر فرقه ای دینی گزیده و هرگروه در روشنایی شعله ای خزیده و هر دسته به بتی نماز برده و همگان یاد خدایی را که می شناسند از خاطر سترده اند.
پس خدای بزرگ تاریکی ها را به نور محمد روشن ساخت و دل ها را از تیرگی کفر بپرداخت و پرده هایی را که بر دیده ها افتاده بود، به یکسو انداخت
.» ... 

در نهج البلاغه در خطبه اول باید باشد حضرت مولا (ع) درباره بعثت مطالبی را فرمود ... :

« خداوند، پیامبر اسلام را هشدار دهنده جهانیان مبعوث فرمود تا امین وحی الهی باشد.
آن گاه که شما ملت عرب، بدترین دین را داشتید و در بدترین خانه زندگی می کردید و میان غارها، سنگ های خشن و مارهای سمّی خطرناک و فاقد شنوایی، به سر می بردید.
آب های آلوده می نوشیدید و غذاهای گلو آزار می خوردید.
خون یکدیگر را می ریختید و پیوند خویشاوندی را می بریدید.
بت ها میان شما پرستش می شد و مفاسد و گناهان شما را فرا گرفته بود.
خدا، پیامبر اسلام را زمانی فرستاد که مردم در فتنه ها گرفتار شده، رشته های دین پاره شده و ستون های ایمان و یقین ناپایدار بود.
 ... راه رهایی دشوار می نمود و پناه گاهی وجود نداشت.
چراغ هدایت، بی نور شده و کوردلی همگان را فرا گرفته بود.
خدای رحمان معصیت می شد و شیطان یاری می گردید.
ملت ها در خواب عمیقی فرو خفته بودند.
فتنه و فساد، جهان را فرا گرفته بود.
اعمال زشت رواج یافته بود.
آتش جنگ همه جا زبانه می کشید و دنیا، بی نور و پر از مکر و فریب گشته بود.
هوا و هوس بر مردم چیره شده بود. ...
نادانی های جاهلیت، پست و خوارشان کرده بود و در امور زندگی سرگردان بودند و بلای جهل و نادانی دامن گیرشان بود ...
میوه درخت جاهلیت فتنه و آشوب و غذای مردمش مردار گندیده، لباس زیرینشان ترس و وحشت و لباس رویینشان شمشیر بود.
آب حیات انسانی در زمین فرو رفته بود و منارهای هدایت، کهنه و فرسوده شده و پرچم های گمراهی و تیره بختی آشکار گردیده بود
»
...
خداوند، حضرت محمد را به حق برانگیخت تا بندگان خود را از پرستش دروغین بت ها رهایی بخشد و به پرستش خود راهنمایی کند و آنان را از پیروی شیطان نجات دهد و به اطاعت خود کشاند.
پس خداوند، رسولان خود را در میان مردم برانگیخت و پیامبرانش را پیاپی به سوی آنها فرستاد تا از مردم ادای عهد و پیمان فطرتی را که با پروردگارشان بسته بودند، بخواهند و نعمت فراموش شده او را به ایشان یادآوری کنند و با تبلیغ دلایل روشن، وظیفه رسالت را انجام دهند و نیروی عقل های مردم را که زیر غبار کفر و شرک و گمراهی پنهان شده بود، برانگیزانند و به کار اندازند و آیات بزرگ الهی را به ایشان بنمایانند.
خدای سبحان برای وفای به وعده خود و کامل گردانیدن دوران نبوت، حضرت محمد را مبعوث کرد؛ پیامبری که از همه پیامبران، پیمان پذیرش نبوت او را گرفته بود. نشانه های او شهرت داشت. و تولدش بر همه مبارک بود
.
...

 چون ایرانی هستیم باید بگویم که ... از حضرت ثامن الحجج امام رضا (ع) در خصوص موضوع مطلبی نقلست که فرمود :
« چون در میان مردم كسی كه مصالح بندگان را بشناسد وجود نداشت و خدا هم والاتر از آن است كه دیده شود، و مردم نیز توانایی ادراك خدا را به صورت حسی ندارند، چاره‌ای نبود جز این كه رسولی اعزام كند تا امر و نهی خدا را به آنان ابلاغ نماید و آنان را برآنچه كه ضامن منافع و دفع‌كننده زیانهاست آشنا سازد.
زیرا در میان مردم كسیكه این نوع نیازمندیها را بشناسد وجود نداشت.
اگر معرفت و شناسایی پیامبران و یا اطاعت آنان از نظر عقل واجب نباشد، آمدن پیامبر برای مردم نفعی نخواهد داشت و خلائی را پر نخواهد كرد بلكه برانگیخته شدن او كاری بیهوده و فاقد سود و صلاح است.
و این كار از ساحت خداوند حكیم كه آفرینش هر موجودی را به اتقان آفریده به دور است».
...
در نهایت من اگر بجای شما فرصت و مجال بیشتری داشتم در منابع اصیل میگشتم و معارف بالا بلندی را پیدا و بررسی و تجزیه و تحلیل و حسب مورد نقل میکردم . در آیات مصحف شریف و نیز در روایات و کلام ائمه و اولیاء الهی سرشار از مطالب مهم درخصوص این موضوع - و موضوعات محوری دیگر - میباشد ... ! 
...
خداوند روح سعدی را قرین رحمت همیشگی خویش فرماید چقدر این غزل او در دل من می نشیند که :

ماه فرو ماند از جمال محمّد
 سرو نباشد به اعتدال محمّد
قدر فلک را کمال و منزلتی نیست
در نظر قدر با کمال محمّد
وعده دیدارِ هرکسی به قیامت
لیله «اسرا» شب وصال محمّد
آدم و نوح و خلیل و موسی و عیسی
آمده مجموع، در ظِلال محمّد
عرصه گیتی مجال همّت او نیست
روز قیامت نگر مجال محمّد
و آن همه پیرایه بسته جنّت فردوس
بو که قبولش کند، بلال محمّد
همچو زمین خواهد آسمان که بیفتد
تا بدهد بوسه بر نِعال محمّد
شمس و قمر در زمین حشر نتابد
پیش دو ابروی چون هلال محمّد
چشم مرا، تا به خواب دید جمالش
خواب نمی گیرد از خیال محمّد
سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی
عشق محمّد بس است و آل محمّد

... از حضرت رب العالمین عاجزانه و ملتمسانه خواهانیم که با تعجیل در فرج حضرت بقیه الله (عج) ضمن نابودی این وحوش و خوک و خنزیرهای پیرامون دین پاک و مقدس آسمانی صلح و مهرورزی ؛ با احیای سنت پاک محمدی (ص) بار دیگر سیمای درخشان آن حبیب خدا آنطوری که هست بجهانیان نشان داده که در آنصورت دیّاری مشرک و کافر نمیمانند الا آنکه خدا نخواهد - آمین یا رب العالمین !

-----------
(01) . بقره / 185 
(02) . حج / 78
(03) (نحل آیه 36)
(04) . (عنكبوت / 36)
(05) . (البقره / 213)


توضیح : بخشهایی از دلنوشته پدر بود که دو سال قبل بهمین مناسبت نوشته بود که اندکی از این نوشته در همان سال و بخشهایی را هم امسال بمناسبت بعثت پیامبر عظیم الشان اسلام در اینجا منتشر میکنیم ! ( فاطمه )

ساری , گاهنوشته های محمود زارع

به تلگرام ما بپیوندید


گلآخرین مطالب وبلاگ :


محمد (ص)
.
محمد (ص)
.
محمد (ص)توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.