ساری , گاهنوشته های محمود زارع

بیهوده با زمین و زمان و روزگار دشمنی نکنیم که مولا فرمودند هلاک میشوی اگر با روزگار دشمنی کنی:
خداوند جریان امور جهان را طبق اقتضای علل آن می گرداند نه طبق رضا و میل شما..(01)
امیرالمومنین علی (ع) : کسی که با روزگار دشمنی کند هلاک می شود. (02)
حضرت مولاعلی (ع) : روی زیبای مردم با ایمان ، عنایت نیکوی خداوند است. (03)
روزی علی (ع) به محضر پیغمبر اکرم شرفیاب شد ، قیافه ی جذّاب و صورت زیبایش به قدری جلوه داشت که پیغمبر فرمود چنین پنداشتم که ماه شب چهارده به من نزدیک شده است.منبع : بحار ۹ ،ص۴۵۰

بدترین مردم کسانی هستند که دیگران از ترس شرّشان ( به آنان احترام گذارده و ) از آنان پرهیز می کنند. (04)
کسی که دوست پاک ضمیر خود را که برای خدا با وی پیوند دوستی داشته از دست بدهد مثل این است که شریف ترین اعضاء بدن خود را از دست داده است. (05)
پیوند دوستی را با برادران دینی خود محکم سازید که آنان ذخائر دنیا و آخرت هستند. مگر نشنیده اید که خداوند در قرآن شریف به تأثّر گمراهان در قیامت اشاره کرده که می گویند در این روز سخت نه شفیعی داریم نه دوستی که در کارمان همّت گمارد. (06)
مانعی ندارد که با فرد عاقل و خردمندی که دارای طبع و کرامت اخلاق نیست رفاقت نمایی ولی مراقب باش که دربرخوردهای دوستانه تنها از فکر روشنش استفاده کنی و به دنائت و پستی اخلاقش متخلّق نگردی. (07)

کسیکه روزی برای فضیلتی که در تو نیست به دروغ مدحت گوید سزاوار است روز دیگر برای صفت بدی که از آن منزّهی مذمتت کند. (08)
با چاپلوس رفاقت مکن که او با چرب زبانی تو را اغفال می کند ، کار ناروای خود را در نظرت زیبا می نماید و دوست دارد که تو نیز مانند وی باشی. (09)
به پیروان خود توصیه می فرمودند که : جان خود را با مطالب حکیمانه ی نو و دلنشین خرّم و شاداب سازید چه، روح نیز مانند بدن وامانده و خسته می شود جالب نیرو و نشاطش می بخشد. (10)
داناترین مردم به مقتضیات زمان کسی است که از تحولات آن دچار شگفتی نشود و خویشتن را نبازد. (11)
گنجهای روزی مردم در گشایش اخلاق نهفته است. (12)
کسیکه رفیق احمق دارد همواره دررنج و ناراحتی است. (13)
هیچ کس حیا نکند وقتی از او بپرسند چیزی را که نمیداند صریحاً بگوید نمیدانم. اولیاء اسلام در مواردی بسیاری مردم را از حیاء احمقانه و حجالت کشیدن های بی مورد بر حذر داشته اند. (14)
کسیکه در برخورد با مردم از در الفت و محبت وارد شود ،مردم دوستدار وی خواهند شد. (15)
کسیکه پس از آزمایش صحیح ، کسی را به دوستی برگزیند رفاقتش پایدار و مودّتش استوار خواهد ماند. (16)
چرا مردم موقع غذا خوردن در شب چراغ روشن میکنند تا با چشم خود ببینند چه طعامی می خورند ولی در تغذیه ی روانی خود همت ندارند که چراغ عقل را با شعله ی علم روشن کنند تا از غذای آلوده مصون بمانند و دچار عوارض نادانی و گناه در عقاید و اعمال خود نشوند. (17)
علم و ادب ارزش وجود تو است . در تحصیل علم کوشش نما ، چه به هر مقداری که بر دانش و ادبت افزوده شود قدر و قیمتت افزایش می یابد. (18)
سخاوت زیاد دوستان را می افزاید ودشمنان را به دوستی می کشاند. (19)
و با اکثریت همراه باشید  ٬که دست خدا با جماعت است ؛ واز تفرقه بپرهیزید زیرا آن که از جمعِ مسلمانان به یک سو شود ٬ بهره شیطان است ٬ چنان که گوسفند جدا افتاده از رَمه نصیبِ گرگ بیابان است. (20)
مردم چیزی از امور دینی شان را برای بهبود دنیای خود وانگذارند ٬ جز آنکه خداوند برایشان وضعی پیش آورد که زیانش از سودش بیشتر باشد. (21)
آن کس که واجد بزرگواری و کرامت نفس باشد. تمایلات شهوانیش در نظر او خوار می نماید. (22)
بنده شهوت اسیری است که هرگز آزادی نخواهد داشت . (23)
فرح و شادمانی باعث بهجت و انبساط روح و مایه ی تهییج وجد و نشاط است. (24)

ساری,گاهنوشته های محمود زارع
پاورقی :
--------
(01) غرر ص ۲۱۹
(02) تحف العقول ص۸۵
(03) غررالحکم ، ص۳۷۹
(04) مستدرک،جلد۲،ص۳۳۹
(05) غررالحکم ، ص۷۲۳
(06) مستدرک ۲ ،ص۶۲
(07) وسائل ۳، ص۲۰۳
(08) مستدرک ۲، ص۶۵
(09) غررالحکم ،ص۸۱۱
(10) کافی ۱،ص۴۸
(11) غررالحکم ، ص۳۴۲
(12) بحار ۱۷،ص۱۳۰
(13) فهرست غرر،ص ۸۳
(14) نهج البلاغه فیض ص ۱۱۱۳
(15) غررالحکم ،ص۶۲۲
(16) غررالحکم،ص۶۹۵
(17) سفینه (طعم) ص۸۴
(18) مشکوة الانوار ، ص ۱۳۵
(19) شرح غرر الحکم۴⁄۵٩٢
(20) نهج البلاغه ٬ خطبه ١٢٧
(21) نهج البلاغه / حکمت ١٠۶
(22) نهج البلاغه، (فیض الاسلام)، ص۱۲۸۳٫
(23) غرر الحکم ،ص۴۹۹و۷۶۵
(24) فهرست غرر، ص۱۵۷
 


به تلگرام ما بپیوندید

ساری,گاهنوشته های محمود زارع:سلام بر همه دوستان قبلی کلوبی , پیشاپیش سالروز میلاد مولی الموحدین حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب را بهمه تبریک و تهنیت عرض نموده و از خداوند مولا عاجزانه التماس میکنیم که همه دوستان را عاقبت بخیر و موفق بدارد . با عنایت به اهمیت موضوع باستحضار دوستان بزرگوار میرساند که پدر ضمن ابلاغ این سلام و تهنیت تقاضا داشتند بقصد قربت و بامید پیروی و شفاعت مولا هر کدام تا 13 رجب ( در صورت صلاحدید ) کتیبه ای از کلام حکمی امیرالمومنین را در صفحه خویش قرار دهند ( بخصوص آندسته از دوستانی که میدانیم نزد آنان اعتبار بیشتری داشتیم و بهمین دلیل می دیدیم که گاهی کتیبه های ما را از سر لطف و دوستی قلبی که داشتند , داغ میفرمودند ) که موجب امتنان خواهد شد و قطعا بنام دعایتان خواهند کرد و التماس دعا دارند . بانتخاب پدر 24 روایت از کلام مولا را با ذکر سند و منبع بشرح زیر در این بخش قرار داده تا در صورت صلاحدید از این روایات نیز استفاده نموده تا انشاء الله ملکه ذهن و عمل همه ما قرار بگیرد. (ضمنا در اینجا هم تعدادی قابل ملاحظه مطلب مرتبط قرار دارد ) (یاعلی) { فاطمه }.........................

مطالب مرتبط از نهج البلاغه :
پرهیزگاران از نگاه امیرالمومنین (ع)


مطالب اخیر وبلاگ :
به تلگرام ما بپیوندید


توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.