ساری , گاهنوشته های محمود زارع:چندی قبل چند نکته ای در چند جلسه در باب شروح قرآنی نگاشته بودیم بسیار مختصر و موجز و از صفات «رحمن» و «رحیم» که یکی در دنیا و آن دیگری در آخرت ؛ یکی شامل همه و دیگری شامل مومنین و امثال این مباحث توضیحاتی را دادیم که برای دوستانی سوالاتی ایجاد شده بود که البته تا آنجا که مقدور بود و بخصوص بضاعتی اندک برای آنان نکاتی را متذکر شدیم اما در یک نکته همه مشترک بودند و آنهم موضوع  مربوط به صفات رحمن و رحیم که به نحو بین دنیا و آخرت مقید میباشد .

ساری , گاهنوشته های محمود زارع
هر چند که این بنده هم همانند شما مدام میگردم و جستجو میکنم و خویش چون شما میجویم و بدعا و بتمنا میخواهم که بدانم ولی بقدر وسع و استعداد ؛ خداوند برکات خویش نازل فرموده و میفرماید و تنها اینقدر  حاصل شد که ما آنرا در ضمن بیان روایتی بشرح زیر بسمع و نظر دوستان پرسان میرسانیم و تنها طلب دعای خیر بر استغفار خویش داریم از درگاه آن یگانه غفار و خوش بحال شما و خوشا بحال شما با قلب صافی که نصیب شما گردانید و شما آنرا با کینه و انزجار سیاه ننموده و همین پی جویی در دانستن مبین این امر مهم میباشد و اما آن توضیح در مقام پاسخ را بعرض برسانیم در هفت شهر عشق آمده که ؛

در حدیث نبوی (ص) آمده است که حق سبحانه تعالی را صد جزء رحمت است . که تنها یک جزء از آن صد جز رحمت را در این دنیا در بین خلایق تقسیم نموده اند ! و نود و نه جزء در خزانه غیب بودیعت نهاده است .

همه مهربانی ها و احسان ها و کرمها و دوستی ها و بخشش ها و عفوها و اغماض ها و عطوفت ها و شفقت ها , فتوتها و تربیت ها که در این دنیاست , اثر همان یک جزء رحمت حق تعالست و آن مستفاد از اسم « رحمن » باشد .

و در روز جزا آن یک جزء را خداوند تبارک و تعالی از دلهای خلق منتزع فرماید تا هیچکس را در آن روز بر هیچکس رحمتی متصور نبود. ( یوم یفرالمرء من اخیه و امه و ابیه و صاحبه و بنیه ) یعنی آنروز که می گریزد هر کس از برادرش , از مادرش و پدرش و از زن و فرزندش هم می گریزد .

و آن یک جزء ( رحمت )  را ضمیمه نود و نه (99) جزء دیگر فرموده و همه را بر سر گناهکاران نثار فرماید و همه را ( بشرط توحید و ایمان ) مستغرق دریای کرم و احسان خود سازد و این مقتضیات " رحیم " است !  
ساری , گاهنوشته های محمود زارع
www.mzare.ir


توجه: نقل این مطلب صرفا با درج لینک و ذکر نام وبلاگ بلامانع است.

مطالب مرتبط :

ساری , گاهنوشته های محمود زارع شروح قرآنی ( 05 )
ساری , گاهنوشته های محمود زارع شروح قرآنی (  04)
ساری , گاهنوشته های محمود زارع شروح قرآنی ( 03 )
ساری , گاهنوشته های محمود زارع شروح قرآنی ( 02 )
ساری , گاهنوشته های محمود زارع شروح قرآنی ( 01 )


گل


https://telegram.me/zaresari

آخرین پستهاساری , گاهنوشته های محمود زارع


توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.