O اندوه و تاسف من از این است كه بى خردان و نابكاران این امت را به دست گیرند و مال خدا را دست به دست گردانند و بندگان او را به بندگى خود گیرند و با صالحان بستیزند و تبهكاران را دار و دسته خود كنند.

اسى ان یلى امر هذه الامه سفهاوها و فجارها، فیتخذوا مال الله دولا، و عباده خولا، و الصالحین حربا، و الفاسقین جزبا .
ساری , گاهنوشته های محمود زارع

O اى مالك ! خویشتن را از خودپسندى ، و اعتماد به چیزى كه تو را به خودپسندى مى اندازد و علاقه به تملق گویى دیگران برحذر دار؛ زیرا این كارها مطمئن ترین فرصت براى شیطان است تا كارهاى خوب نیكوكاران را محو و نابود سازد.


یا مالك ! ایاك و الاعجاب بنفسك ، و الثقه بما یعجبك منها، و حب الاطراء، فان ذلك من اوثق فرص الشیطان فى نفسه لیمحق ما یكون من احسان المحسنین .

O اخلاق رهبرى با خویشاوندان
همانا زمامداران را خواص و نزدیكانى است كه خودخواه و چپاولگرند، و در معاملات انصاف ندارند، ریشه ستمكاریشان را با بریدن ، اسباب آن بخشكان و به هیچكدام از اطرافیان و خویشاوندانت زمین را واگذار مكن و بگونه اى با آنان رفتار كن كه قرار دادى به سودشان منعقد نگردد كه به مردم زیان رساند، مانند آبیارى مزارع ، یا زراعت مشترك ، كه هزینه هاى آن را بر دیگران تحمیل كنند، در آن صورت ، سودش براى آنان و عیب و ننگش در دنیا و آخرت براى تو است .

حق را مال هر كس كه باشد، نزدیك یا دور بپرداز و در این كار شكیبا باش ، و این شكیبایى را به حساب خدا بگذار، گرچه اجراى حق مشكلاتى براى نزدیكانت فراهم آورد، تحمل سنگینى آن را به یاد قیامت بر خود هموار ساز و هرگاه رعیت بر تو بدگمان گردد، افشاگرى نموده عذر خویش را آشكارا در میان بگذار، و با اینكار از بدگمانى نجاتشان ده كه این كار ریاضتى براى خود سازى تو، و مهربانى كردن نسبت به رعیت است و این پوزش خواهى تو آنان را به حق وا مى دارد.


O روش برخورد با دشمن
هرگز پیشنهاد صلح از طرف دشمن را كه خشنودى خدا در آن است رد مكن ، كه آسایش رزمندگان و آرامش فكرى تو و امنیت كشور در صلح تامین مى گردد.

لكن زنهار! زنهار! از دشمن خود پس از آشتى كردن ، زیرا گاهى دشمن نزدیك مى شود، تا غافلگیر كند، پس دوراندیش باش ، و خوشبینى خود را متهم كن .

حال اگر پیمانى بین تو و دشمن منعقد گردید، یا در پناه خود او را امان دادى ، به عهد خویش وفادار باش ، و آن چه بر عهده گرفتى امانت دار باش ، و جان خود را سپر پیمان خود گردان زیرا هیچ یك از واجبات الهى همانند وفاى به عهد نیست كه همه مردم جهان با تمام اختلافاتى كه در افكار و تمایلات دارند، در آن اتفاق نظر داشته باشند.

تا آنجا كه مشركین زمان جاهلیت به عهد و پیمانى كه با مسلمانان داشتند وفادار بودند، زیرا كه آینده ناگوار پیمان شكنى را آزمودند، پس هرگز پیمان شكن مباش ، و در عهد خود خیانت مكن ، و دشمن را فریب مده ، زیرا كسى جز نادان بدكار، بر خدا گستاخى روا نمى دارد، خداوند عهد و پیمانى كه با نام او شكل مى گیرد با رحمت خود مایه آسایش بندگان ، و پناهگاه امنى براى پناه آورندگان قرار داده است تا همگان به حریم امن آن روى بیاورند.

پس فساد، خیانت ، فریب ، در عهد و پیمان راه ندارد، مبادا قراردادى را امضاء كنى كه در آن براى دغلكارى و فریب راههایى وجود دارد و پس از محكم كارى و دقت در قرارداد نامه دست از بهانه جویى بردار، مبادا مشكلات پیمانى كه بر عهده ات قرار گرفته و خدا آن را بر گردنت نهاده ، تو را به پیمان شكنى وادارد، زیرا شكیبایى تو در مشكلات پیمانه كه امید پیروزى در آینده را به همراه دارد، بهتر از پیمان شكنى است كه از كیفر آن مى ترسى و در دنیا و آخرت نمى توانى پاسخ گوى پیمان شكنى باشى .

O اسلوب مواجهه الاعداء
و لا تدفعن صلحا دعاك الیه عدوك ولله فیه رضى ، فان فى الصلح دعه لجنودك ، وراحه من همومك ، و امنا لبلادك ، ولكن الحذر كل الحذر من عدوك بعد صلحه ، فان العدو ربما قارب لیتغفل فخذ بالحزم ، و اتهم فى ذلك حسن الظن .
و ان عقدت بینك و بین عدوك عقده ، او البسته منك ذمه ، فحط عهدك بالوفاء، وارع ذمتك بالامانه ، و اجعل نفسك جنه دون ما اعطیت ، فانه لیس من فرائض الله شى ء الناس اشد علیه اجتماعا، مع تفرق اهوائهم ، و تشتت آرائهم من تعظیم الوفاء بالعهود .
و قد لزم ذلك المشركون فیما بینهم دون المسلمین لما استوبلوا من عواقب الغدر؛ فلا تغدرن بذمتك ، و لا تخیسن بعهدك ، و لا تختلن عدوك ، فانه لا یجترى على الله الا جاهل شقى .
و قد جعل الله عهده و ذمته امنا افضاه بین العباد برحمته ، و حریما یسكنون الى منعته ، و یستفیضون الى جواره .
فلا ادغال و لا مدالسه و لا خداع فیه ، و لا تعقد عقدا تجوز فیه العلل ، و لا تعولن على لحن قول بعد، التاكید و التوثقه ، و لا یدعونك ضیق امر، لزمك فیه عهد الله ، الى طلب انفساخه بغیر الحق ، فان صبرك على ضیق امر ترجو انفراجه و فضل عاقبته ، خیر من غدر تخاف تبعته ، و ان تحیط بك من الله فیه طلبه ، لا تستقبل فیها دنیاك و لا آخرتك .


...


توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.