ساری,گاهنوشتهای محمود زارع : اطلاعاتی  از طب سنتی از منابع مختلف قدیمی :ساری , گاهنوشته های محمود زارع

ساری , گاهنوشته های محمود زارع پیشگیری : گویند هرگاه برگ ریواس را بکوبند و آب آنرا بر موی مالند هرگز ! سفید نشود .

ساری , گاهنوشته های محمود زارع دفع بید : نوشته اند اگر برگ تنباکو یا کافور را در جامه پشمینه گذارند از بید زدن محفوظ میماند .

ساری , گاهنوشته های محمود زارع طبخ مطبوع : اگر حبوبات را اول در آب سرد خیسانده و بعد از آن طبخ نمایند , زودتر پخته میشود.

ساری , گاهنوشته های محمود زارع دفع زردی دندان : در معالجه زردی دندان , بگیرد صدف و تخم توت و تخم اسفند از هر یک ( دو درم ) کوبیده بر دندان مالد , سفید شود و بیخ او نیز محکم گردد.ساری , گاهنوشته های محمود زارع علاج نیش : نوشته اند اگر سیر را کوبیده تا نرم شود و بجای عقرب گزیده و مار زده ضماد نمایند دردش را ساکن و ساکت کرده و اگر آماس هم داشته باشد , رفع میکند اما در روز و شب این ضماد را تجدید نمایند یعنی بعد از خشکیدن بردارند و سیر تازه کوبیده ضماد کنند تا بالمره درد ساکن شود , گویند بسیار مجرب است .

ساری , گاهنوشته های محمود زارع دفع مار گزیده : به جهت مار گزیده مکرر آتش بالای زخم گذارند تا آتش سیاه شود چون مادامیکه زهر در بدن باقیست آتش بدن را نمیسوزاند و سیاه نمیشود !

ساری , گاهنوشته های محمود زارع تسکین گزیدگی : هر گاه موضع گزیده عقرب را در آب گرم گذارند و بلافاصله نقل به آب سرد نمایند , تسکین یابد .

ساری , گاهنوشته های محمود زارع سفید کردن دست : جهت سفید کردن دستها , سیب زمینی سفید را در آب جوشانده و چون خوب پخته شد پوست آنرا برداشته و زائل کرده آنرا در قدری شیر حل کرده , پس با آن دستها را بمالند و بعد از ده دقیقه با آب بشویند .

ساری , گاهنوشته های محمود زارع علاج سنگ مثانه : گویند برای سنگ کلیه و سنگ مثانه و نیز برای سوزاک , برگ شاهدانه را دم کنند و چند بار مانند چای میل کنند معالجه میشود.

ساری , گاهنوشته های محمود زارع خوشبو کردن : بجهت خوشبو کردن تنباکوهای بدبو , قدری سنبل الیب کوبیده ممزوج بآن نمایند.

ساری , گاهنوشته های محمود زارع دفع اسهال مزمن : یک مثقال تخم ریحان را بو داده و آنرا بکوبند و با آب تر کرده و فرو برند , قطع شود .

ساری , گاهنوشته های محمود زارع پیشگیری از سفیدی موی سر : گفته اند هر کس یک هفته موی سر خود را به هلیله بشوید , هرگز سفید نشود.

ساری , گاهنوشته های محمود زارع دفع قطعی موی : گویند اگر زهره بز را با ( نوشادر ) حل نموده و بر هر موضعی بمالند دیگر آن موضه موی بر نیاورد!

ساری , گاهنوشته های محمود زارع رنگ مو : گویند اگر روغن تازه را با ریحان بجوشانند و بر موی مالند , موی را سیاه نماید .

ساری , گاهنوشته های محمود زارع دفع زکام : گویند هرگاه در روز اول که زکام حادث شود آبگرم در ( خیشوم ) بیخ بینی استشمام کند بسیار نافع است و در زکام صفراوی حارً استشمام کافور نیز تجربه شده که مفید است .

ساری , گاهنوشته های محمود زارع دافع سرفه : گویند نشاسه را با شکر و روغن بادام بریان کنند و نیم گرم تناول نمایند بجهت سینه و سرفه نافع خواهد بود .

ساری , گاهنوشته های محمود زارع علاج سیاه سرفه : یگانه علاج سیاه سرفه برای اطفال ( گل کدو ) سه مثقال مانند چای دم کنند باو بدهند علاج میشود.

ساری , گاهنوشته های محمود زارع مسکن درد دندان : گویند مضمضه گل سرخ , مسکن درد دندان است .

این مطالب ان شاء الله در چند سری بتناوب منتشر میگردد . مطالب گردآوری شده از منابع مختلف بوده که از سنوات قبل بتناسب در دفترچه ها و سررسیدهایم ثبت میشد که فعلا با انتخاب و تنظیم خانم فروغ زارع در این وبلاگ برای علاقمندان نشر میبابد . صحت و سقم قطعی مطالب بر عهده ما نیست چرا که هر اقدام درمانی حتما باید زیر نظر پزشک حاذق و متخصص کاربلد ( نه پزشکان تاجر ) یا لااقل فردی مجرب و مشهور در امورات داروهای گیاهی و سنتی صورت پذیرد.

ساری , گاهنوشته های محمود زارع
www.mzare.ir


   مقالات مرتبط :
ساری , گاهنوشته های محمود زارع  مقالات پزشکی و سلامت این وبلاگ را در اینجا بخوانید .
ساری , گاهنوشته های محمود زارع  مقاله منسوب به طب الرضا(ع)

توجه: نقل این مطلب صرفا با درج لینک و ذکر نام وبلاگ بلامانع است.


توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.