ساری , گاهنوشته های محمود زارع:خداوند تن آدمی را بر مثال مملکتی بنهاد و منشور پادشاهی این مملکت به " دل "  داد . پس سلطان این مملکت " دل " است و ساری , گاهنوشته های محمود زارعشهرستان آن " کالبد " و خزینه آن " معده " و سراپرده " سینه " و غلمان " رگ " ها و " پی " ها ؛ بعضی آشکار و بعضی نهان و یاران او دو " دست و پای " و دو " چشم و گوش " و دو " لب " و یک " زبان " و دو دست بر مثال دو غلام اند تا هر چه پادشاه بخواهد بیاورند و هرچه را که نخواهد دور کند و دو " پای " بر مثال دو " مرکب " اند تا پادشاه را بر میدارند و دو " چشم " بر مثال دو " نقیب " اند که در مملکت نظر میکنند و دو " گوش "  بر مثال دو شخصی که هر چه بشنوند بسمع پادشاه رسانند.

این پادشاه هیچ کاری نکند بشتاب و چون سخنی از این دو شخص شنود ساعتی تامًل کند , پس زبان را که ترجمان است فرمان دهد بجواب و زبان مستغنی نیست از معارف " لب " و معاونت او و لب از مساعدت " زبان " .

و سخن زینت نگیرد الا به نغمه " بینی " که بمنزله دمیدن است در نای و این دو منفذ بینی که در جوار زبان است بر مثال دو " در" است و دستها بر مثال دو زبان که اگر از این دو " در "  بوی ناخوش آید , دربان هر دو را بگیرد تا آن بوی بسوی حجره پادشاه نرود مگر بفرمان.

بدان این پادشاه را , هم ثواب است و هم عذاب او اندوه . خانه شادی " گرده " و خانه  اندوه  " سپرز " است و از گرده و سپرز دو رگ بچهره پیوسته که رهگذر شادی و اندوه است و از آن رهگذر به چهره رسد و از آنچه گرده و سپرز را حاصل شده باشد از فرح و اندوه چهره را بهره رسد و این رگها گذر این عاملان پادشاه میباشند .

و هر که خواهد این معنی را بحقیقت بداند , باید که تامًل کند در حال دارو خوردن تا ببیند که عامل این پادشاه از راه عروق چگونه دارو را بموضع در میرساند .

بدان تن بر مثال زمینی است خوش خاک اگر به دانه متعهد کنند و به عمارت تیمار دارند و آبیاری نمایند آبادان گردد و مرغزارش سبز و خرم بود و اگر بگذارند و تیمار ندارند و عمارت و زراعت نکنند زمین را خار بگیرد و خراب شود.

تدبیر عمارت او آن بود که هر طبعی آن خورد که پرورش او بدان بود و غذا چون بسیار خورند " درد " شود و چون اندک خورند " دارو " بود و دست از هر جنس طعام وقتی باید کشید که هنوز طعام داشته .
بدانکه ترتیب باید نگهداشت هم در " وقت " و هم در " مقدار" در تابستان غذای سرد و در زمستان گرم و در خزان و بهار معتدل و ابتدا به طعامی کنند که معتدل و سبکتر باشد تا آسوده تر باشند و ترتیب وقت چنان باید کرد که هر دو روز سه بار طعام خورند. 

ساری , گاهنوشته های محمود زارع
www.mzare.ir

   مقالات مرتبط : مقالات پزشکی و سلامت این وبلاگ را در اینجا بخوانید .

توجه: نقل این مطلب صرفا با درج لینک و ذکر نام وبلاگ بلامانع است.
مطالب مرتبط :
... مقاله منسوب به طب الرضا (ع)
... علاج عشق...اندیشه كارهای مهم
... آخرین آمار بهداشت درباره مبتلایان به ایدز (آمار رسمی نه آمار واقعی)
... لطفا الان برای همه بفرستید( مواظب باشید تا ایدز نگیرید )
... انسان و هماهنگی با زیبایی و نیکی و خیر و خوبی
... چهارشنبه سوری یا چهارشنبه سوزی؟!!
... بابونه گیاهی زیبا برای درمان زخم و ورم معده
... درمان درد معده با موز
... تخم مرغ زیاد نخورید خیلی خطرناکه
... فواید شگفت انگیز انجیر برای سلامتی
... آب انار و خواص فراوان آن برای سلامتی بدن
... زعفران تومورهای سرطانی را درمان میکند
... این دختر پیر نمیشود+عکس
... باغات مرکبات مازندران در آستانه نابودی
... بیست توصیه بسیار مهم برای زندگی
... تصاویر دختر جوانی که 6 سال شیشه مصرف و شکل پیرزن ها شد!
... شگفتیهای کارکرد اندامهای انسان
... لوازم آرایشی نازا ( عقیم ) کننده و خطرناک
... ارتباط بین قد بلند و احتمال ابتلا به انواع معمول سرطان‌ها
... پیرترین زن جهان در گناباد ایران است !
... از هر 100 مورد مرگ و میر در مازندران 70 مورد دراثر فشارها و استرسها و ...
... طب سنتی . قسمت دوم
... طب سنتی . قسمت اول
... ضایعات بخش کشاورزی

مطالب دیگر وبلاگ :
توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.