منقد
    ساری , گاهنوشته های محمود زارع: بطور تقریبا غریزی ( یا شاید بتوان گفت : ای .... نیمچه طبیعی ) منتقدین دوست دارند یا تمایل دارند به سمت نیمه خالی جریانات بروند . در واقع سلاح آنها و مایه اصلی كار نقد آنها بر این پایه متكی است كه نیمه خالی جریانات  را بزرگ نمایند تا ادعای خویش را به كرسی بنشانند .

ساری , گاهنوشته های محمود زارع


     این نقیصه ناشی از عوامل متعدد فکری و بخصوص روانی است . عدم درك درست مفهوم نقد و بخصوص وابستگی های فکری و روحی روانی موجب ایجاد این وضعیت میشود .

در یك نقاد بایستی آن قدرت ذهنی و روانی و فكری باشد كه در موقعیت یك محقق بیطرف خود را فارغ از چنین وابستگی هایی قرار دهد.

اغراض عمده بخصوص اغراض روانی و شخصیتی – که بستگی تام به تربیت خانوادگی و اجتماعی دارد – و نیز اغراض سیاسی ؛  پوششی در ذهن و ضمیر آدمی ایجاد میکند که نمیگذارند حقیقت ها را ببینند.
انواع و اقسام حجابها در پس این اغراض بسوی آدمیزاده هجوم می آورد و بهمین دلیل هست که من اصلا هیچ نقد منصفانه ای نمی بینم یا لااقل چنین نقادی هایی  بسیار کم مشاهده میشوند. اغلب مخالفت ها و موافقت ها را چیزی جز یک مشت تخلیه روحی روانی نمی بینم که نه تنها ارزش توجه ندارند بلکه خود حاکی از متن و بطن شان و شخصیت طرف میباشد و بسهولت میتوان فهمید که مخالف یا موافق چند مرده باصطلاح حلاج هست ! کسی که خالی از خلل اغراض باشد میتواند بی حجاب به نقد بپردازد

خشم و شهوت مرد را احول کند
ز استقامت روح را مُبدَل کند
چون غرض آمد هنر پوشیده شد
صد حجاب از دل بسوی دیده شد


بخاطر همین هست که گفته میشود آدمیزاده مغرض تنها چیزهایی را می بیند که دوست دارد ببیند !
محمود زارع
www.mzare.ir
توجه: نقل این مطلب صرفا با درج لینک و ذکر نام وبلاگ بلامانع است.


توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.