موضوع گفتگو و پرسش و پاسخ : انرژی هسته ای

ساری,گاهنوشته های محمود زارع
سوال) این روزها در اخبار یکی از موضوعاتی که بسیار مورد بحث میباشد ، موضوع انرژی هسته ای ایران میباشد، آیا
انرژی هسته ای حق مسلم شما هم هست؟

پاسخ) گرچه این سوال متضمن نوعی متلک بوده و نیش دار و یا شاید هم شوخی بوده اما میگویم که اصلا شرمنده نمیشوم که چنین اعتقادی داشته باشم و چنین شعاری را اگه لازم هم باشه، بدهم .

 
سوال) آیا فقط انرژی هسته ای حق مسلم ایران و ایرانیان هست ؟

پاسخ)
وقتی بحث بر سر این موضوع خاص هست ، تنها باین موضوع پرداخته میشود. اما اگر بحث حق و حقوق ایران و ایرانیان مطرح شود چرا آنموقع میتوان گفت تمامی حقوقی را که لااقل در قانون اساسی کشورمان بعنوان حقوق ملت و حقوق فرد فرد ملت برشمرده حق مسلم و بی قید و شرط مردم هست که فعلا جای بحث آن نیست .


 
سوال) آیا در ارتباط با اصل مساله واقعا مطالعه دارید یا همینجوری مانند اکثر مردم از روی احساس شعار میدهید ؟

پاسخ) شعار نداده ام اتفاقا از روی شعور تا حد لازم مطالعه و بررسی هم داشته ام و اگر حوصله دارید اینجا فقط به ابعاد اقتصادی این مساله خواهم پرداخت. و دقیقا روشن خواهم کرد که تنها از لحاظ اقتصادی این مساله چه منافعی برای کشورمان خواهد داشت .
و بهمین جهت هم این مساله که اینهمه بیشتر دو سه کشور صحنه گردان آن هستند و بقیه هم دنباله روانه روی آن جنجال میکنند ، مرا بر آن داشت که باید دلیلی مهم داشته باشد که آنها اینهمه حساس و ناراحت هستند و راستی مگر چه اتفاقی در عالم افتاده که این کشورها اینهمه در دنیا دوره افتاده و داد و بیداد میکنند . قطعا باید موضوع بهمین نسبت مهم باشد که آنها را به تلاطم واداشته و مترصد توطئه چینی هستند و مهمتر آنکه با کمال تاسف این موضوع را یعنی ایجاد و دستیابی به فن آوری هسته ای را مخالف منافع ما مردم ایران میدانند و با کمال وقاحت میگویند که ما مردم ایران مخالف آن هستیم .

 
سوال) بگویید پس که مبنای بررسی تان چه بوده است؟

پاسخ) شما باید گزینه های این بررسی دقیقا قبل از اعلام نظر نهایی درنظر بگیرید و البته خواهید دید که شعاری نمیگویم که انرژی هسته ای حق مسلم ماست . مبناهای بررسی اقتصادی مواردی است که حالا میشمارم . البته این را پیشاپیش بگویم که دو فرزند دانش آموزم براساس آمارهایی را که قبلا به آنها داده بودم چنین نتیجه گیری را نموده و من آنرا برای شما تشریح میکنم  :

بر اساس آمارهای موجود :
ایران برای تولید برق مورد نیاز خود سالانه ( حدود 6000 مگاوات ) بالغ بر 260 میلیون بشکه نفت را سوزانده و هزینه میکند !


از سویی قیمت هر بشکه نفت ، فعلا برای ایران بطور ناخالص حدود 85 تا 90 دلار ؛ عایدی دارد. ( این ارقام بعدها احتمالا دستخوش تغییراتی خواهد شد که بهرحال تغییر چندانی در نتیجه ماهوی کار نمی دهد )

هزینه ایران برای عمل آوری هر بشکه نفت بین حدود 3 تا 5 دلار میباشد .

درآمد خالص هر بشکه نفت با کسر هزینه برمبنای قیمتهای موجود حدود 80 دلار هست .

ظاهرا هزینه ساخت هر رآکتور اتمی برای ایران حدود 5/1 تا 2 میلیارد دلار است . البته این ارقام را ما در محاسبه سعی میکنیم که در حداکثر آن بگیریم تا محاسبه واقعی تر شود و دیگر جای حرف و حدیثی نماند !

حالا با چرتکه هم میتوانید حساب کنید که آیا از نظر اقتصادی بصرف و صلاح ملت ایران هست که این هزینه انجام بشود یا نه ؟ توجه شود که تنها وجه اقتصادی موضوع را بررسی میکینم.

خوب با توجه به گزینه های فوق هزینه تولید برق سالانه در ایران با ارقام رند شده حدود 21 میلیارد دلار خواهد شد .
 
سوال) شما هم متلک بلدین بگین حالا مثلا موضوع ما در حد بررسی دانش آموزان شماست خب حالا بگین چگونه حساب کردید ؟!

پاسخ)
راستش را عرض کردم نه متلک ! ولی بگذریم حالا ... اگر 260 میلیون بشکه نفت سالانه ایران را در 80 ضرب کنید به این رقم خواهید رسید !البته رقم دقیق آن 20.800.000.000 دلار میشود که ما آنرا رند کرده و 21 میلیارد دلار محاسبه کردیم . اینگونه راحت حساب میشود !

 
سوال) همین شما هزینه بالایی را که برای درست کردن انرژی هسته ای هست رو هم نمی دونید که چقدره  ؟!

پاسخ)
شما بفرمایید چقدره ؟!


سوال) قرار بود من دارم از شما میپرسم

پاسخ) شما طوری مطرح فرمودید که گویا میدانید هزینه راه اندازی راکتور هسته ای چقدره ولذا برایم سوال شد تا نظرتان را بدانم ولی خوب ادامه میدهیم بنظر من یعنی بنظر همان دانش آموزان من که حساب کرده اند ... هزینه راه اندازی هر رآکتور هسته ای :

اولا   – بین یک و نیم تا 2 میلیارد دلار هزینه داشته باشد ، ( در اینجا ما 2 میلیارد دلار درنظر میگیریم )

ثانیا  – هر رآکتور نیز حدود 1000 مگاوات برق تولید کند ، ( البته رآکتورهای 1500 مگاواتی هم داریم که در آنصورت ایران باید 4 رآکتور برای تولید 6000 مگاوات برق را راه اندازی نماید )

ثالثا  – اگر 6 رآکتور اتمی 1000 مگاواتی را راه اندازی نماییم ؛


در نتیجه برای تولید 6000 مگاوات برق ( راه اندازی 6 راکتور 1000 مگاواتی یا 4 راکتور 1500 مگاواتی ) در ایران؛ معادل 12 میلیارد دلار هزینه برای ایجاد و تاسیس و راه اندازی این راکتورها - برای تولید برق مورد نیاز - صورت خواهد گرفت . خوب اگر یک مقایسه ساده ای بین این دو رقم داشته باشیم ،‌سالانه بالغ بر 8 تا 9 میلیارد دلار صرفه جویی خواهیم داشت . و این منفعت کمی برای کشور نیست !
 


سوال) شما این آمار و ارقام را خودتان میگید یا از جایی ذکر میکنید ؟!

پاسخ) رقمهای مبنا معلوم و واضح هستند یعنی این ارقام برای هر کسی که کمترین اطلاعی از مباحث قیمتهای جهانی انرژی داشته باشد مشخص و معلوم هست اما محاسبه را همانطوریکه که ملاحظه فرمودید خود من با کمک فرزندان دانش آموزم که بعنوان یک تکلیف درسی خود من برای ایشان مشخص کرده ام استخراج کرده اند و انجام داده اند که در واقع هر شاگرد محصل دیگری هم که چهار عمل اصلی حساب را بلد باشد میتواند انجام دهد . ولی خوب باید شعور نظامندی داشته باشد و آدم متظاهری نباشد که بقول شما فقط بخواهد بدهان بزرگان مملکت خویش نگاه کند و شعار بدهد و ما اینگونه نیستیم ( یعنی من و فرزندانم ) !!

تازه ما هزینه هر راکتور را حداکثر گرفته یعنی از یک و نیم میلیارد دلار بیشتر و 2 میلیارد دلار درنظر گرفته ایم با این حساب در واقع اگر ما هزینه تولید برق در ایران را یعنی همان 21 میلیارد دلار یا صحیح تر 20.800.000.000 دلار را 12 میلیارد دلاری را که برای راه اندازی 6 راکتور 1000 مگاواتی کسر کنیم دقیقا معادل 8.800.000.000 دلار میزان صرفه جویی در هزینه های تولید برق در ایران در صورت هسته ای کردن تولید برق در کشور ما خواهد بود یعنی حدودا سالانه نزدیک به 9 میلیارد دلار میشود.

بد نیست بدانید که سهم هر ایرانی که بقول شما شعار میدهند یا سرانه صرفه جویی ناشی از این امر برای هر ایرانی حدود 130 دلار یا تقریبا  1.300.000 ریال خواهد شد.
 


سوال) شما میگین فقط خیلی کمی مخالفند خوب چه کسانی بیشتر و چرا مخالفند ؟!

جواب) حالا آمریکا و انگلستان و سارکوزی بقول خودشان میخواهند مانع - درواقع مردم ایران نه - حکومت ایران آنطوری که فریبکارانه میگویند ، برای این هدف بشوند . البته آنها بهانه تراشی کرده و بدروغ و با بی صداقتی محض و سالوس وار موضوعات دیگری را مطرح کرده تا بلکه ما ملت را فریب دهند. 

بنظر من این منفعت ملی که شیرینی آنرا بیشتر آیندگان ما احتمالاخواهند دید ما را موظف میکند که این پروژه را فارغ از گرایشات سیاسی و جناحی بطور آبرومندانه ای به پیش ببریم. و این پروژه از زمان مرحوم امام خمینی و نخست وزیری وقت آقای موسوی آنطور که من اطلاع دارم در دستور کار بوده و متعلق به کل کشور هست نه فرد یا جریان خاص !
 
سوال) شما میدونین در پیشنهاداتی که به ایران شده اونها تعهد کرده اند ایران اگر از غنی سازی دست بردارد سوخت اتمی را تامین خواهند کرد ؟

پاسخ) خلاصه بگویم که ما در فرهنگ دینی خویش داریم که " الجوع خیر من الخضوع " یعنی خلاصه گرسنگی از بله قربان گویی بهتر است . شنیده ام که حتی کشورهای پادشاهی منطقه هم در این پیشنهادات تامین کننده اورانیوم غنی شده ما میتوانند باشند. ما اگر خودمان غنی سازی کنیم که انشاء الله میکنیم ، ما و فرزندان ما در آینده از این جهت خودکفا شده و دیگر دست خویش را نه تنها پیش این خائنین تاریخی بملت و مصالح ملی ما یعنی کشورهایی مثل روس انگل ها و آمریکا ، بلکه بگدایی بنزد دشمنانی کوچک چون بعضی از این امیر نشین های خلیج فارس دراز نکرده تا بگوییم که: « یا شیخ ! بده در راه خدا ! »

حاشا بغیرت ایران و ایرانی که فریب این موضوع را بخورند و تسلیم دروغ پردازی های آنها شوند !»

ما معتقد به مکتبی هستیم که گرسنگی را به بله قربان گویی ( همانند بعضی از ایرانیان خارج نشین ، که اصلا فکر نمیکنند و حتی احتمال ضعیفی را هم نمی دهند که شاید دچار انواعی از توهمات بیهوده ای شده اند) ترجیح می دهیم ،‌ آنهم  « یس سر » گوی بیگانگان از نوع جرج بوشی آن ! که متاسفانه تعدادی از لس انجلس نشینان ایرانی تمام آرزو و قبله آمال آنها شده است آقا جرجی که در خود آمریکا در اقلیت هست و ملتش بسی کمتر از این ایرانیان آمریکایی شده از او و تیم جنگ طلب وی پشتیبانی میکنند! ( البته بقول یکی از آشنایان خارج نشین ما از چند میلیون ایرانی در غرب و آمریکا ، تنها چهره هایی خاص و معمولا مساله دار با سیستم موجود در ایران، اینگونه اند و اکثر آنها همانند آنها نیستند و این اکثریت تنها برای راحتی و آسایش خویش در اینجا مقیم هستند . صحت و سقم این اقل یا اکثر را بعهده گوینده گذاشته و بوجدان شما که لابد سر در کار فریب خود حداقل در تنهایی خویش نمیباشید ! )


 
سوال) شما فقط سود اقتصادی آنرا گفتین آیا چیزای دیگر را هم بهمین گونه بررسی کردین ؟

پاسخ) بررسی ! بنظرم از بدیهیاتی است که فعلا چندان ببرسی های آنچنانی لااقل برای من نیازی نبوده چرا که مسئولیتی ندارم یعنی رسما کاره ای در این مملکت نیستم ولی ... بله منافع واقعا بسیاری دارد جدای از منافع داخلی اما برایم جای سوال هست که از نظر زیست محیطی که این مساله برای شرائط بین المللی هم مفید هست چرا؟!  محیط زیست پاک که آقایانی که برای محیط آن تنها شعار می دهند و جایزه نوبل آن را میگیرند ، قطعا بهتر میدانند که برای حیات بشر مناسبتر است که از این انرژیهای پاک بجای سوختهای فسیلی استفاده شود ! این مساله آنقدر وضوح دارد که نیازی به حساب دو دو تا چهار تا برای توجیه منفعت آن نیست بلکه برای بررسیهای علمی چرا میتوان ضرورت آنرا دقیقا محاسبه کرد.
 


سوال) پس بنظر شما این موضوع رو همه مردم قبول دارن و این بانداحمدی نژاد نیست که روی اون داد و بیداد دارد؟!

پاسخ)  غیرت ملی - اسلامی ما مردم ایران منظور قاطبه مردم نه غربال شده هایی که بعضی هایشان در خارج هستند؛ اجازه نمیدهد که نسبت به سیاستهای ذلیلانه تمکین کنیم . جدای از منفعت ملی برای یک ملت اصلا پذیرفته نیست که در برابر زیاده خواهی یک کشور دیوسیرت ، تسلیم شده و عزت و غیرت خویش را معامله کند. بنظر ما این دو سه کشور کار را بجایی رسانده اند که فی الواقع مترصد یکنوع غیرت آزمایی برای ما ایرانیان هستند. تحت این شرائط ما حتی بقیمت جان هم شده است بر سر غیرت ملی و عزت اسلامی خویش قطعا خواهیم ایستاد و روی این موضوع اصلا شک نکنید! زیرا نه آیندگان ما ، ما را بخاطر این تسامح و احتمالا تسلیم خواهند بخشید و نه خداوند می پسندد که ملت مسلمان تحت هیچ شرائطی تحت قیمومیت بیگانگان درآید !

... این مساله تحت این شرائط دیگر دستیابی به یک نوع از تکنولوژی و یا فن آوری نمیباشد بلکه موضوع فراتر و فراختر از آن میگردد و رنگ و بوی دیگری خواهد گرفت !

ما علی الاصول خواهان جنگ و جدال نیستیم و مدعی هم نیستیم که همه را شکست خواهیم داد - آنطوری که بعضی از جنگ نرفته ها و رزم ندیده های ما شعار میدهند - اما اگر امر واقع شود بین اینکه یا تسلیم خواست غیرمنطقی و ذلیلانه ای که بیگانه میخواهد، شویم و یا آنکه بمیریم قطعا راه دوم را انتخاب کرده کما اینکه ثابت کرده ایم که ایستاده ایم . دنیا باید بپذیرید که مردم ایران از سه دهه قبل دچار یک تحول ماهیتی – تاریخی و فرهنگی چه بپسندیم و چه نپسندیم ، شده اند.


 
سوال) روی موضوع فرهنگ رفتین و آیا فرهنگ تمو ایرانیان فقط دینی هست  ؟!

پاسخ) بمب ایران ؛ اتمی نیست بلکه بمب ایمانی است : نمیگویم همه مردم ولی اکثر ملت ایران مسلمان و آنهم مسلمان شیعه مذهب هستند و حتی بلحاظ تاریخی ثابت شده است که هر نیرویی که از راه مخالفت با دین و مذهب مردم وارد شده است تنها خویش را ضایع و هلاک کرده است و این واقعیتی است که هیچ نیروی غیر مذهبی در ایران موفق نبوده و نخواهد بود .

چه باور بکنبد و چه نکنید ( چه بپذیرید و خوشتان نیاید و چه نپذیرید و خوشحال شوید و ...) ، روح جمعی مردم ایران با عشق و ارادت به اهل بیت رسول (ص) سرشته شده است . کمترین نشانه جهالت به مردم ایران ، در همین موضوع خلاصه میشود که روح جمعی این ملت با ریشه را جدای از مذهب و دینداری آنها ، در نظر بگیرند آنطور که دشمنان وطنی ما در خارج در این راه در تلاشی بیهوده هستند .

مثلا من حتی اگر مسلمان هم نبودم ، اما نمیتوانستم که بیهوده خودم را فریب دهم و نگویم که مردم ایران بدون اهل بیت رسول (ص) ، خود را هیچ میدانند ! این یک واقعیت است باز چه خوشمان بیاید و یا نیاید؛ واقعیت که تغییری نمیکند .

مردم ایران شاید از فلان مدعی و یا حتی از فلان دولت یا دولتمردی ناراحت باشند و نخواهندش که اینگونه هم هست و خیلی ها را هم قبول ندارند حالا شاید نیایند در بوق و کرنا بکنند ولی مردم غالبا از متکبرها یا آنهایی که تعریف و تمجید را خیلی دوست دارند و دور وبرشان را مداحان و چاپلوسان پر کرده اند اصلا بلحاظ روانشانسانه ای دقیقا از خود آن مداحان که هیچ از همان آدم مدح شده هم آرام آرام نفرت میگیرند ...  اما اگر انتقادی و ناراحتی ایی هم که دارند ، در کنه ذاتشان بخاطر این است که چرا همانند علی (ع) و آلش رفتار نمیکنند ! چون در مکتب علی (ع) هم آخرتی که مایه سعادتست ، هست و هم عدالت دنیایی و قسط اقتصادی ! حال من یا تو هی زور بزنیم و بخواهیم این واقعیت را نادیده بگیریم و بخواهیم بر خلاف مسیر و جریان شتابان مردمی شنا کنیم که قطع و یقین بدانید همه آنهایی که در برابر مذهب مردم ایستادند هلاک شده اند و این واقعیت انکار ناشدنی است !

اگر هم کسانی در تاریخ بر این مردم خیانتی روا داشته اند تنها از ناحیه دین بوده است و این خود نشانی است از درستی ادعای ما ! پس بمب ایران ،‌ بمب اتمی نیست بلکه بمبی بنام ایمان دینی ، و غیرتی بنام غیرت ایرانی که پشتوانه افتخارش کوروش کبیر یا همان ذوالقرنین قرآنی است ! پس مساله هم دینی است و هم ملی و اصولا نمیتوان تحت این شرائط ملت ایران را بدون باورهای دینی آنها مورد ارزیابی قرار داد آنانی که اینگونه هستند در واقع غربال شده اند و الآن بیشترشان در کشورهایی دیگر خوابهایی چنان می بینند که فیل در خواب هندستانه !
 


سوال) بیشترمخالفین پروژه غنی سازی معتقدند که این دولت احمدی نژاد هست که میخاد غنی سازی کنه و  مردم یا مخالف این مساله هستن و یا حداقل نسبت به آن بی اهمیت و بی توجه هستن ؟

پاسخ)  من در بعضی از متون و دعاهای دینی دیدم که آمده بود : خدایا ترا شکر که دشمنان ما را از احمق ها قرار دادی ! و بنظر من بعنوان یک انسان ( فرض کنید حتی مثلا بصورت انسان بدون اعتقاد به هیچ دینی ) واقعا هم جای شکر دارد. حالا حکایت مخالفین انرژی هسته ای ایران هم شده شبیه همین حکایت !

دشمنان آمده و دارند از زاویه ای با ایران برخورد میکنند که در آن مجرا و از آن زاویه ، دولتمردان ( چه صالح یا ناصالح – که جدای از بحث ماست ) از حمایت و پشتیبانی قاطبه مردم برخوردارند! مگر اینکه بر خلاف ادعای خود که آنها مردم را از دولت جدا میدانند و البته میدانیم که در این ادعا صداقتی ندارند ، زیرا یا باید خیلی احمق باشند که ندانند مردم این پروژه و یا هر نوع پیشرفت علمی دیگر را همیشه خواهند خواست ، و یا آنکه واقعا همانطور که گفتیم ، آنها با خود مردم ایران مخالفند و ما باور نمیکنیم چرا که آنها ادای خیرخواهی ما را در می آورند .
و شاید از هین رو باشد که ( چون دولت فعلی دقیقا خواسته مردم را میداند و حالا بفرد کاری ندارم و تاریخ ثابت کرده که فرد دولتی در هر سطحی که باشد یک خدمتگزار است ما مسئول مقدس نداریم که فقط معصوم استثناست ) حاضر نیست کمترین نرمشی را نشان دهد و شاید هم بدش نیاید که مخالفین و بیگانگان از همین زاویه سیاست خارجی اش را بچالش بگیرند و حتی بیطرفانه و صادقانه بگویم که حتی اگر قرار باشد که تحریمهای همه جانبه صورت بگیرد و مردم را در تنگنا قرار دهد ، و یا جنگ یا رویارویی هم صورت بگیرد ، در بهترین شرائط آن برای ایران ، میتواند با توجیهی از همین زاویه مشروعیت بالای مردمی را پیدا کند ! حال آیا حق نداریم که بگوییم که مخالفین انرژی هسته ای – حالا با هر توجیه و تفسیری که میکنید و قید و شرطی که میزنید و بگوش مردم نخواهد رفت چرا که از اصلا شما با صورت مساله بد برخورد کرده اید – واقعا فکر نمیکنید همانهایی را که فرمودید  از احمق ترین ها هستند ؟! ما به احمدی نژاد و دیگر مسئولان کاری نداریم که هم دور و بری هایی داریم که از احمدی نژاد هم تحصیلکرده تر داریم و هم دلسوزتر و ... مردم ایران که تمام شدنی نیستند ...حالا ایشان دری بتخته خورد و شده اند یک مسئولی در مملکت برای مدتی مشخص و ...


 
سوال) بنظر شما آیا تنها همان چند کشوری که نام بردین مخالف پروسه غنی سازین یا خیر؟

پاسخ) این موضوع که چه کشورهایی در میدان مخالفت هستند اگر منظورتان سطح تاثیرش در میزان حساسیت مردم را باعث میشود باید عرض کنم که بلی مردم اتفاقا در اینکه چند کشوری خاص صحنه گردان این جریان هستند حساسترند زیرا ازجمله دیگر گزینه هایی که نباید از نظر دور داشت اینکه ، چه کسی یا چه کسانی هستند که در راس مخالفین با این خواسته ایرانند!

این امر بسیار مهم میباشد . اگر مخالف تنها سازمان انرژی اتمی بود یا اگر مخالف کشورهای غیرمتعهد بودند ؛ یا اگر مخالف از کشورها و یا تشکیلات مستقل بودند ، حالا شاید برای بخشها و اقشاری از مردم این موضوع میتوانست ابهاماتی را بوجود بیاورد. اما می بینیم که منفور ترین دولتها در نزد مردم ایران ، حالا شده اند مخالفین پروژه هسته ای ایران !

حتی اگر شما باور نکنید و این مساله را دست کم بگیرید اما باز واقعیت را نمیتوان انکار کرد چون در انکار آنچه که هست ، منکر در واقع خود را انکار میکند نه آنچه را که واقع هست ! دولتهایی مانند انگلیس که بلحاظ تاریخی در بین مردم ایران بسیار منفور میباشد و اکثر مردم ایران تمام بدبختیهای تاریخی چند دهه اخیر بخصوص از دوره قاجار به بعد را ناشی از سیاست مزورانه انگلیس میدانند !

یا دولت صهیونیستی اسرائیل که خود دلیل اینهمه تنش در خاور میانه هست و باعث هر نوع بهم خوردن تعادل ( هر نوع تعادلی حتی تعادل روانی و نیز مبهم شدن آتیه منطقه بدلیل آنکه مردم خاورمیانه این رژیم فاسد را منبع سلاحهای هسته ای میدانند ) خوب حساب صهیونیستها که معلوم است ؛ آمریکا هم دیگر دلیلی بر مخالفتش با ایران و بالعکس نمیخواهد و... خوب شما می بینید که در نوک پیکان این مخالفین منفورترین چهره ها را در برابر مردم ایران دارید ...

... خوب این هم برگ برنده ای دیگر برای دولت ایران در موضع مردمی آن ! باور نمیکنید ؟! خوب پیشنهاد میکنم که یکبار هم که شده برای تجزیه و تحلیل قاطبه مردم ایران ، قیاس بنفس نکنید و واقعا آنها را جای خود نگذارید و برای یکبار هم شده تصور کنید که شاید مردم ایران غیر از شما و آنهایی که با شما مرتبطند ، باشند !! اگر باز بر سر حرف خود هستید پس ناچار خواهید شد که اکثر مردم ایران را ( متاسفانه و با عرض پوزش از ساحت مردم شریف ) احمق تصور کنید که در آنصورت خود را بجای مردم ایران ستایش ! فرموده اید !...

- مجبورم ازتون تشکر کنم از شما و قول دادین که برای پرسشهای بعدی خود در هفته بعد یا 10 روز بعد خودتان را آماده کنین . مرسی

- یاعلی


توضیح : چند سال پیش خانمی بنام مهری بلوری که در گروهی اینترنتی که بابا هم عضو بود و عکس و مشخصات پدر را دیده بود ؛  مگفت از دیترویت و دانشجوی ارشد رشته ارتباطات هست بارها اصرار داشتند که پیرامون این مساله بعنوان یک کار دانشگاهی دارند تحقیق میکنند و از پدر خواسته بودند که بسوالات ایشان پاسخ دهند . ما به 6 پرسش ایشان پاسخ دادیم که بعد از چند روز گفتن اگر ممکنه در یاهو مسینجر بیایند درباره موضوع از قبل عنوان شده مصاحبه کنند که با امکاناتی را که داداش سروش تدارک دیده بودند بابا با ایشان این سوال و جواب را داشتند . ضمنا بخشهایی که جمع و ضرب بود را براساس تکلیف پدر ما انجام دادیم و طی مقاله ای برای مدرسه هم البته بدون آنکه عنوان کنیم موضوع پرسش و پاسخ بوده بعنوان تکلیف فوق العاده درسی هم ارائه دادیم و در وبلاگ هم قبلا منتشر کرده بودیم . همچنین برای آنکه متن مطول نشود و خسته کننده مقداری از آنرا که چندان ضروری نبود و به اصل گفتگو خدشه نمیزد حذف کردیم . همچنین آن طرح از اسراییل را خود من در همون سال که در مقطع راهنمایی بودم طراحی کرده بودم
( فاطمه زارع ) 
 
                     
 توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.