ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:یکی از محوری ترین وظائف هر حکومت و دولتی ریشه کنی فقر و مسکنت و نداری آحاد مردم میباشد .
در واقع ملاک مشروعیت هر سیستم حاکمیتی بویژه حکومت در مکتب عدل اسلامی - علوی هم این مساله میباشد . بخصوص آنکه فقر و ناداری اگر مورد توجه باالویت هر حکومت بخصوص حکومت مدعی دینی و مکتبی قرار نگیرد ؛ مستقیما در بی اعتبار کردن مذهب عامه مردم بی اندازه موثر خواهد افتاد و عواقب شوم آن که گسترش روزافزون انواع و اقسام نکبتهای اجتماعی و فردی مانند طلاق و ازهم پاشیدگی نظام خانواده و دزدی و قتل و غارت و دروغ و بداخلاقی و بی حوصلگی و نیز افزایش عصیانگری و ... که قصد آن ندارم اینها را توضیح دهم فقط خواستم اشاره ای کلی و مجمل به اصل قضیه داشته باشم که بیاییم اینقدر در بوق و شیپور مسائل و موارد غیرالویت دارد در اینجا و آنجا ندمیم ...!

یک فرد فقیر , یک خانواده فقیر و یک اجتماع فقر زده که روزافزون در آن فقر و ناداری و بیکاری روزافزون باشد ؛ وقایع  بسیار سنگین را باید شاهد باشیم  , هر چه فقر و بیکاری افزایش یابد , اخلاق ذمیمه و جرم و جنایت و لاقیدی و بی دینی افزایش می یابد ؛ و هر چه فقر و مسکنت افزایش رشد و توسعه فرهنگ نیز نزول میکند و ملت از همه جهت ملتی فقرزده و مفلوک و بی عزًت بار خواهد آمد ...


 لذا آگاهان و دلسوزان و در واقع روشن بینان متدین جامعه هیچگاه راضی نخواهند شد که این الویًت یعنی الویت فقرزدایی از افراد و خانواده ها و اجتماع ؛ به درجات پایین نزول نموده و از دیگر سو الویت ها ببرد روی مسائل فرعی تری مانند درگیرهای باندی و جناخی سیاسی - بنحوی که مدام در شیپور برخوردهای جناحی و سیاسی و ایضا بترویج مداحی و چاپلوسی و مجیزگویی حاکمان و امراء و روساء - بدمد , آنطوری که اذهان آگاهان مسئول و دلسوزان خبیر را نگذارند که در مسیر تفکر و تدبیر و تدبیر و تمشیت امور و طراحی برنامه های لازم برای توسعه اشتغال و فقرزدایی تمرکز یابد و تو بگو که چه خیانتی بدتر از این ؟!! ...انسان بنسبت الویتهایی را که برای خویش قائل است انسان است و وزن و مقدار و ارزش پیدا میکند و هکذا الخ ...!

جایی خواندم که حضرت لقمان حکیم بفرزندش فرمود که تمام تلخی های دوران را چشیدم اما بدتر از تلخی فقر ندیدم ! بهمین
خاطرست که معصوم علیه السلام میفرماید :
فقر بدتر از قتل میباشد چرا که مردن زمانش کوتاه و مختصر بوده اما در و مصیبت فقر یک عمر کامل است . در هر شدت و حدتی که به فقیر میرسد گویا هر بار او را میکشند و باز بهمین جهت بوده که می بینیم در روایت آمده است که خدای تبارک تعالی بجناب ابراهیم علیه السلام خطاب فرمود که : تو را مبتلا به آتش نمرود کردم , صبر نمودی اگر به فقر مبتلا مینمودم چه میکردی ؟!! عرض کرد الهی مگر فقر از آتش نمرود سخت تر است ؟! حضرت رب الارباب فرمود بعزًت و جلالم چیزی شدیدتر از فقر در آسمان و زمین خلق نکرده ام !

ای چرخ فلک دوندگی ما را کشت
بر درگه خلق بندگی ما را کشت
این زحمت روزگار و این منت خلق
ای مرگ بیا که زندگی ما را کشت !

محمود زارع
( خرداد 90 . مازندران )
www.mzare.irتوجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.