سابقه ؛ معیاری برای احترام در همه جا ، اما , در اینجا...؟! 
      ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:در بین مردم اكثر ملل و بویژه بگواهی تاریخ در كشور خود ما نیز، سابقه خدمت و كار؛ معیاری برای احترام و حتی امتیاز محسوب میشده، و در تعاملات روزمره اجتماعی، حتی بصورت نانوشته نیز، قانونی مورد عمل بوده است .

محمود زارع و دوستان

     اختصاص عمر شریف آدمی ( گرانبهاترین سرمایه هر فرد) در طول یك دوره ممتد خدمت در یك جایگاه خاص،  ارزشی را بوجود می آورد كه البته انسانهای باارزش، بدان قدر نهاده و می نهند!‌


     در یك متن قدیمی خوانده بودم كه « بنده ای را كه مدت خدمت بمولای خود از بیست سال بگذرد ، مولایش از رجوع خدمت بوی خجلت میكشد » یا مثلا این رسم حتی در دوره خدمت سربازی هم وجود داشت و شاید هم فی الحال دارد كه ؛ چنانچه یك سرباز , قدیمی باشد و ماههای آخر خدمتش ، دیگر سربازان او را به نگهبانی و پاسبانی نمی گمارند، بلكه حداكثر موقعیت  پاسبخش ، یعنی پخش كننده نگهبانان ، را برایش منظور میدارند! و این رسم نکو و اخلاق مدارانه ای است !

     البته مصادیق زیادی را در این رابطه میتوان در فرهنگ مردم پیدا و بیان كرد كه بجهت عدم تطویل كلام از ذكر آن خودداری میكنیم .

... گفت با این همه از سابقه نومید مشو ...

 سن و سال هم كه بعنوان مفهوم ریش سفیدی در فرهنگ ما جا افتاده است ، را در واقع میتوان در این راستا در نظر گرفت ، چرا كه سبق داشتن در سن و سال هم در مقایسه با كم سن ترها ، یك سابقه محسوب و لذا مورد احترام بوده و هست...

     متاسفانه در شرایط فعلی در بعضی از اجتماعات ما، بویژه در اجتماعات اداری و سیاسی ، این معیار بسرعت در حال فراموشی است . و اینجاست که میگویند و درست هم میگویند که مردم و اجتماع رنگ دین و اخلاق بزرگان و حاکمانشان را میگیرند !!! ... كرارا مشاهده میشود كه انسانهائی با بیش از یك ربع قرن سابقه در خدمت ، از بی مهری ها و بلكه بعضا، بی احترامی هائی كه از سوی بعضی از شخصیتهای بی بته ، به آنها میشود ، نه تنها ناراحت بلكه در رنج و عذاب مدامند! .....

مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو
یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو
گفتم ای بخت بخفتیدی و خورشید دمید
گفت با این همه از سابقه نومید مشو

گر روی پاک و مجرد چو مسیحا به فلک
از چراغ تو به خورشید رسد صد پرتو
تکیه بر اختر شب دزد مکن کاین عیار
تاج کاووس ببرد و کمر کیخسرو

گوشوار زر و لعل ار چه گران دارد گوش
دور خوبی گذران است نصیحت بشنو
چشم بد دور ز خال تو که در عرصه حسن
بیدقی راند که برد از مه و خورشید گرو

آسمان گو مفروش این عظمت کاندر عشق
خرمن مه به جوی خوشه پروین به دو جو
آتش زهد و ریا خرمن دین خواهد سوخت
حافظ این خرقه پشمینه بینداز و برو

"حافظ"


محمود زارع
محمود زارع
www.mzare.ir


تلخیص و تنظیم از : ف. زارع
ضمنا تصاویر برای آلبوم مجازی و یادگاری بمناسبتهای مختلف در وبلاگ قرار داده میشود ( برای ما بسیار ارزش دارد و خداوند پدر شما را هم حفظ و سلامت بدارد ... ! قابل توجه آن مخاطب خاص که باید خیلی در رنج و سترس درونی هستند و ما همچنان برایشان دعا میکنیم .فاطمه زارع  )


توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.